Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (1482) Data wydania: 29.09.20
Czytaj e-gazetę

Samorząd studencki z PWSZ: poczuliśmy się potraktowani przedmiotowo przez rektora

Dobra współpraca pomiędzy władzami uczelni a samorządem studenckim jest dla nas bardzo ważna, ale biorąc pod uwagę ostatnie okoliczności nieco się skomplikowała – przekazali nam studenci z raciborskiej PWSZ. Odsłaniają kulisy rozmów z rektorem dr Strózikiem i tłumaczą, kogo widzieliby w funkcji swego prorektora.

– We wtorek 22 września rektor PWSZ dr Paweł Strózik oświadczył, że samorząd studencki nie przyjął kandydatury na prorektora, co mocno utrudnia mu sprawowanie funkcji i działalność uczelni. Jak zareagowaliście na to oświadczenie?

– W odniesieniu do opublikowanego oświadczenia rektora z 22 września, na stronie uczelni PWSZ w Raciborzu, portalach nowiny.pl i naszraciborz.pl, z naszego punktu widzenia sytuacja wyglądała nieco inaczej. Od momentu wyboru rektora czyli od pierwszej połowy lipca, aż do początku dnia 10 września, rektor elekt a później rektor dr Paweł Strózik, nie podjął próby skontaktowania się z nami (Radą Uczelnianą Samorządu Studenckiego), aby przedstawić koncepcję rozwoju uczelni związaną bezpośrednio ze sprawami studenckimi. Dopiero 10 września zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z rektorem.

– Dr Strózik podał w oświadczeniu wideo, że jego spotkanie ze studentami przebiegało w miłej atmosferze. Jak wy je odebraliście?

– Początkowo ta rozmowa przebiegała w sposób neutralny, jednak w dalszym jej toku dało się odczuć wyraźnie nacisk rektora na wybór wskazanego przez niego kandydata na prorektora.

– Jak zareagowaliście na tę propozycję? Rektor przekazał, że została wstępnie zaakceptowana.

– W tym momencie nie personalia tej osoby były najistotniejsze, ale sposób potraktowania nas, przedstawicieli studentów. Nikt nie rozmawiał z nami wcześniej. Straszono, że musimy podpisać zgodę od razu, bo jej brak dezorganizuje pracę i funkcjonowanie uczelni. W naszym odczuciu, rozmowa miała charakter rozmowy zwierzchnika z podwładnym, byliśmy traktowani przedmiotowo, nasze stwierdzenie, że musimy się naradzić i podjąć decyzję kolegialnie, nie spotkało się z przychylnością rektora. Po spotkaniu z rektorem, zorganizowaliśmy spotkanie Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego i po dyskusji, w głosowaniu tajnym, zgodnie z regulaminem, podjęliśmy w drodze uchwały decyzję o braku poparcia tej kandydatury.

– Kto waszym zdaniem powinien być nowym prorektorem ds. dydaktyki i studentów?

– Naszym zdaniem powinna być to osoba, która na co dzień jest zaangażowana w pracę ze studentami w zdecydowanie większym stopniu niż wynika to z obowiązku prowadzenia zajęć dydaktycznych. Na naszej uczelni są wykładowcy z tzw. „pasją” – przyjaciele i mistrzowie dla studentów, np. osoby bezinteresownie zaangażowane w pracę kół naukowych, czy sekcje AZS.

– Jak rektor przyjął waszą decyzję – brak akceptacji dla jego propozycji?

– Chcielibyśmy o tym zapomnieć jak najszybciej. Nawet jeszcze teraz, jak przypominamy sobie to zdarzenie to „włos staje dęba”. W momencie składania pisma miała miejsce odmowa przyjęcia decyzji samorządu przez panią sekretarkę z rektoratu, ze względu na potrzebę akceptacji decyzji przez rektora, co odbieramy jako przedmiotowe traktowanie Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego, występującego w imieniu wszystkich studentów naszej uczelni. Rektor poprosił naszego przedstawiciela do gabinetu i jak dowiedział się o decyzji, którą podjęliśmy, zaczął podniesionym głosem negować ją, strasząc, że dezorganizujemy pracę uczelni, a nawet grożąc, po czym kazał wyjść, przemyśleć i dostarczyć decyzję samorządu jakiej oczekiwał. Zgodnie z Regulaminem RUSS uchwały podejmuje się zwykłą większością głosów przy udziale co najmniej połowy swojego składu i mają one charakter wiążący.

– Czy rektor zaproponował wam nową kandydaturę na funkcję prorektora?

– Tak, informację o nowej kandydaturze otrzymaliśmy telefonicznie z Rektoratu. Dzisiaj, tj. 23 września odebraliśmy pismo, ale podobnie, jak to było wcześniej – bez poprzedzających je konsultacji.

– Jaka zatem będzie wasza opinia na temat nowej propozcyji?

– Trudno powiedzieć w tej chwili. Decyzję, zgodnie z regulaminem, podejmiemy kolegialnie. Dobra współpraca pomiędzy władzami uczelni a samorządem studenckim jest dla nas bardzo ważna, ale biorąc pod uwagę ostatnie okoliczności nieco się skomplikowała. Jest nam przykro, że jesteśmy tak traktowani, gdyż studiujemy na PWSZ z wyboru i chcemy jak najmilej wspominać okres studiów. Przy okazji warto zwrócić uwagę na następujące informacje: po pierwsze dr Paweł Strózik był prorektorem ds. dydaktyki i studentów w latach 2015 – 2019 i pomimo wniosku poprzedniej pani rektor dr hab. inż. Ewy Stachury, nie uzyskał akceptacji studentów na przedłużenie kadencji na kolejny rok akademicki 2019/2020. Po drugie, wśród 10 członków Senatu, zgłaszających jego kandydaturę na Rektora w obecnej kadencji, nie znalazł się żaden senator z grupy studentów.

(opr. m)


Odpowiedzi na pytania udzielono za pośrednictwem przewodniczącej Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego PWSZ w Raciborzu.