Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (1465) Data wydania: 02.06.20
Czytaj e-gazetę

Radna Biskup pytała w imieniu pielęgniarek jak traktuje ich dyrekcja szpitala

Dlaczego są różnice w premiowaniu grup zawodowych? Skąd premiowanie pracowników administracji, którzy nie są przy pacjentach covideowych. Czy dyrekcja izoluje się od personelu? Z tymi kwestiami wystąpiła na sesji Elżbieta Biskup.

– Do radnej dotarły ze szpitala na Gamowskiej głosy żalu, artykułowane przez pielęgniarki, że szefowie lecznicy nie spotykają się i nie rozmawiają z tą kadrą. Dlaczego?

– Ryszard Rudnik: Z chwilą przekształcenia w szpital jednoimienny zaprzestaliśmy całkowicie kontaktów wewnątrz szpitala. Takie procedury wdrożył miejscowy zespół ds. zakażeń szpitalnych. Cały personel rozpoczynając swój dyżur idzie do szatni, zostawia tam prywatne ubrania i rzeczy, zakłada sprzęt jednorazowy i rusza na oddziały szpitalne. Między tymi nie ma kontaktu co jest celowe. Dlatego nie było i nie będzie spotkań bo jest zagrożenie koronawirusem. Personel każdego oddziału nie opuszcza obrębu oddziałowego jeśli nie ma potrzeby. Zorganizowanie spotkania niesie za sobą ryzyko transmisji wirusa. Działanie w warunkach zagrożenia wirusem to nie są żarty. Zasad reżimu sanitarnego trzeba przestrzegać. Dzięki temu tylko sporadyczne przypadki zakażeń się pojawiły, w większości przyniesione z zewnątrz. Konsultacje z załogą się odbywają, ale elektronicznie.

– Radna skierowała zapytanie czy z pacjentami covidowymi ma aktualnie kontakt dyrektor medyczna Elżbieta Wielgos – Karpińska?

– Należy do personelu lekarskiego i oczywiście jak jest, jak będzie taka potrzeba to pani dyrektor jest w stanie pracować stanie przy stole operacyjnym i będzie pracować.

– Dlaczego premie dla personelu na czas jego pracy w szpitalu zakaźnym są uznaniowe i nie są równe? – dociekała radna. Czym różni się praca z pacjentem covidowym lekarza premiowanego kwotą 4 tys. zł od pracy pielęgniarki, która otrzymuje o połowę mniej?

– Stawki premii zostały przekonsultowane ze związkami zawodowymi oraz z zarządem powiatu. Ustaliliśmy sobie to z grubsza. Czasami wysokość premii różni się bo ktoś ma niepełny wymiar pracy. Osobom przebywającym na chorobowym i na zasiłku nie wypłacamy premii. Robimy to tylko w przypadku korzystania z urlopu wypoczynkowego.

– Radna zwróciła uwagę, że premiowany jest także pozostały personel szpitalny, kwotą 1 tys. zł. Wie, że budzi to kontrowersje wśród tych grup, które muszą po kilka godzin pracować w kombinezonach bezpośrednio z zakażonymi.

– Są pewne grupy pracowników, które muszą pracować w soboty i w niedziele. Wymagane są po 2–3 razy dzienne raporty, 7 dni w tygodniu. Ktoś musi przyjść to zrobić. Oferuję godziny nadliczbowe albo przyznaję premię. Pracuje także personel techniczny. Oni są na miejscu całą dobę. To, że mamy pacjentów covidowych nie oznacza, że w szpitalu się nic nie psuje. W obszarze skażonym psują się kamery, kanalizacja i zdarzają się inne awarie. Wtedy ta ekipa naprawia ubrana w kombinezony.

– Radna przytoczyła argument o zablokowaniu możliwości pracy personelu poza szpitalem zakaźnym co prowadzi do zubożenia dochodów wielu pracowników. Jednocześnie potwierdza, że warunki ich pracy nie są takie same jak przed przekształceniem szpitala.

– Pracownicy podpisywali stosowne oświadczenia w tej sprawie. Przesłano je do NFZ. Podpisaliśmy umowy z funduszem, który będzie rekompensował utracone korzyści pracownikowi. Są do tego określone zasady, rekompensaty sięgają od 50% do 80%.

Działamy tu na korzyść naszej kadry, bo chcemy żeby te środki dostała. Kto udokumentuje swoją pracę gdzie indziej ten dostanie rekompensatę. Pani występuje w trosce o pracowników, ale ja też o nich dbam. To dziś największa wartość każdej firmy, przez wiele lat się dba o to, bo nie można tego kupić od razu. Te potoczne opinie, że jest źle nie pochodzą od pielęgniarek. Ja przez tyle lat jestem w kontakcie z personelem, spotykamy się, rozmawiamy. Pracuję tu od dawna i nie wierzę, że to wpisy internetowe robią pielęgniarki. To nie nasz personel. Podszywa się ktoś i robi złą robotę. Ustalam tych forumowiczów i w niedługim czasie dowiemy się kto kryje pod komentarzami.

– Radna wskazała jeszcze na to, że obniżka wynagrodzeń dotycząca lekarzy nie musi być dla nich tak dotkliwa, jak dla pielęgniarek czy ratowników medycznych, którzy zarabiają kilka razy mniej. Stąd resort zdrowia ustalił dodatek w wysokości 80% wynagrodzenia pobieranego poza podmiotem oraz 50% wynagrodzenia w pozostałych przypadkach. Poprosiła R. Rudnika o komentarz.

– To są właśnie te rekompensaty, które należą się pracownikom szpitala. Są jeszcze pracownicy kierowani do Raciborza z nakazu wojewody. Wtedy ich wypłaty są o 50% wyższe od dotychczasowych. Tacy pracownicy są u nas, ale ich wypłaty zabezpiecza wojewoda. Rekompensuje je nam, pokrywa koszty. W tym względzie wszystko jest w porządku.(m)