Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (1459) Data wydania: 21.04.20
Czytaj e-gazetę

Bez poradni, bez przyszłości

Gdzie się leczyć kiedy w Raciborzu nadal brak poradni specjalistycznych? To pytanie zadaje każdy, komu już przepadł, albo wkrótce przepadnie termin umówionej w tym roku wizyty na Gamowskiej. – Przez ten szpital zamknięty dla wszystkich poza chorymi na koronawiursa, nie mamy gdzie się leczyć. Jak spytałam o to w starostwie, to chcieli mi podać numery prywatnych gabinetów. Ale mnie nie stać na takie wizyty – żaliła się nam Czytelniczka, seniorka z Raciborza.

Pierwsi chorzy na COVID-19 trafili na Gamowską 7 marca. Tydzień później, w weekend przekształcono szpital rejonowy w jednoimienny, zakaźny. Jednocześnie zawieszono działalność wszystkich 19 poradni specjalistycznych. Minął ponad miesiąc i żadnej z nich nie udało się wznowić działalności, a przez ten czas mówiono o ewentualności „wskrzeszenia” tylko jednej – diabetologicznej, w starym krwiodawstwie. Ale i tego zamiaru jeszcze nie zrealizowano.

Termin przepadł

– Na 17 kwietnia miałam umówiony termin u urologa. Potrzebuję też specjalistycznej opieki okulistycznej, odkleja mi się siatkówka w oku. Przedzwoniłam do starostwa w Raciborzu, bo słyszałam, że mają spis placówek, gdzie szukać pomocy lekarskiej, kiedy szpital jest cały zakaźny. Ale jedyne co chciano mi tam podać, to telefon do prywatnego gabinetu, a mnie nie stać na takie wizyty. Przecież jestem ubezpieczona, długo czekałam w kolejce na swój termin, a ten mi właśnie przepada – rozkłada ręce starsza kobieta. Pyta „jak nasze władze mogły pozwolić na likwidację szpitala z poradniami dla całego powiatu”? Dla niej to niepojęte, że ktoś kto ma dbać o mieszkańców Raciborza zgodził się, by odebrano im możliwość leczenia. – W powiatowym mieście nie ma szpitala? Jakbyśmy stali się nagle jakąś niewielką gminą, z której trzeba wszędzie gdzieś dojechać żeby coś załatwić – słyszymy.

Stracone złudzenia

Nasza rozmówczyni jest emerytką ze skromnym dochodem. Wyprawa do szpitali w regionie to dla niej niełatwa wyprawa, zwłaszcza w obecnych warunkach i ograniczeniach w komunikacji.– Co tu kryć, nie stać mnie na takie jeżdżenie. Finansowo, ale i zdrowotnie, to nie dla mnie takie podróże do lecznic – zaznacza.

Od lat leczy się na Gamowskiej. Liczyła, że zawieszenie poradni jest przejściowe i będzie je można przenieść w Raciborzu do innej lokalizacji. Teraz traci wszelkie złudzenia. – Takich ludzi jak ja są tysiące. To schorowani seniorzy, zostawieni bez pomocy, zdani na siebie. Kogo jest stać, to się prywatnie zaopatrzy, ale większość nie ma pieniędzy na lekarza – kwituje raciborzanka.

Chorych przybywa

Dyrektor szpitala na Gamowskiej – Ryszard Rudnik nie ma wątpliwości: szpital zakaźny będzie funkcjonował w Raciborzu, w obecnej formule, co najmniej do końca tego roku.

Nawet jeśli koronawirus zostanie opanowany w skali naszego kraju, to zakażonych jest tak wielu, że zanim się ich wyleczy będzie potrzeba miesięcy, a nie tygodni. Widać to po liczbie ozdrowieńców z Gamowskiej. Jest ich dopiero kilkunastu, a zaczęli być leczeni w Raciborzu ponad miesiąc temu. Wciąż przybywa chorych, których jest już regularnie ponad 100 na oddziałach. Szpital jest przygotowany na ponad 200, a po dodatkowej adaptacji na ponad 300 pacjentów.

Potrzeba nowych poradni

W temacie przychodni specjalistycznych R. Rudnik nie ma dobrych wiadomości. Są i pozostaną zawieszone, bo prowadzący je lekarze stanowią obecnie kadrę szpitala zakaźnego. Póki działał szpital rejonowy, lekarze z oddziałów pracowali w poradniach przyszpitalnych. Teraz nie mogą łączyć tych funkcji.

Pytamy czy nie mogliby chociaż udzielać teleporad jak specjaliści w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej? – Przy zawieszonych poradniach przyszpitalnych nie mamy jak rozliczać z NFZ takich świadczeń – twierdzi dyrektor Rudnik. Jedynym rozwiązaniem byłoby uruchomienie nowych poradni na terenie powiatu, z tym zakresem specjalistyki, która całkowicie zniknęła z Gamowskiej w połowie marca.

(ma.w)