Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

EKONOWINY: Nietoperze bez tajemnic

31.03.2020 00:00 red

Ochrona nietoperzy nie wyklucza ich… podglądania. W Brennej od kilku lat działa jedyne w Polsce Obserwatorium Nietoperzy. Na czas jego budowy i pierwsze lata funkcjonowania RDOŚ wydała zgodę na fotografowanie, filmowanie lub obserwację, mogące powodować płoszenie lub niepokojenie nietoperzy. Teraz takie zezwolenie nie jest już konieczne, bo możliwa jest obserwacja bez płoszenia tych wrażliwych zwierząt.

Obserwatorium znajduje się na strychu szkoły w Brennej. Można w nim, bezpośrednio przez lustro weneckie i za pośrednictwem kamer, zobaczyć i usłyszeć dwa gatunki nietoperzy – podkowca małego i nocka dużego. Obserwatorium powstało zarówno po to, aby edukować, jak również chronić miejsce rozrodu obu gatunków.

Obserwatorium stało się już ważną w regionie atrakcją turystyczną. W ciągu pierwszych 6 lat działania odwiedziło je ponad 10 tysięcy w osób. W obiekcie organizowane są również zajęcia edukacyjne i warsztaty.

Na 2020 r. zaplanowane zostały kolejne atrakcje i wydarzenia. Jedną z nich będzie organizowana w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” Międzynarodowa Noc Nietoperzy. Podczas tego wydarzenia odbędzie się konferencja mająca przybliżyć niezwykły świat nietoperzy oraz podglądanie nietoperzy przy pomocy detektorów ultradźwiękowych. W ramach projektu przewidziano również cykl nocnych warsztatów z nietoperzem, gdzie będzie można obserwować nietoperze wylatujące na nocne żerowanie.

To tylko niektóre z zaplanowanych atrakcji. Obserwatorium czynne jest w okresie bytowania nietoperzy na strychu szkoły – od maja do końca września. Informacje na temat zwiedzania są dostępne na stronie internetowej gminy Brenna.

(eco)

  • Numer: 13 (1456)
  • Data wydania: 31.03.20
Czytaj e-gazetę