Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Radny złożył mandat. Mieszkańców Górek Śląskich czekają wybory

31.03.2020 00:00 red

Gminę Nędza czekają wybory uzupełniające do rady gminy, bo jeden z rajców złożył rezygnację. Z mandatu zrezygnował Denis Cyfka z Górek Śląskich (okręg numer 4).

Przewodniczący rady Gerard Przybyła, sprawdzając obecność na lutowym posiedzeniu, oświadczył, że na obrady przybyło 14 radnych, co daje 100-procentową obecność. Faktycznie, aby ją uzyskać, na sali narad powinno zasiąść 15 rajców. Przewodniczący Przybyła, uzupełniając wygłoszone stwierdzenie, co do obecności mówił, że jeden z rajców złożył rezygnację, stąd wzięła się 100-procentowa obecność.

Mandatu zrzekł się Denis Cyfka, radny Górek Śląskich startujący do rady z KW Ślonzoki Razem. W wyborach samorządowych w 2018 roku uzyskał 88 głosów, co przełożyło się na 44.67 % poparcie. Wówczas w tym okręgu o mandat radnego starało się trzech kandydatów, oprócz D. Cyfki, Zdzisław Walkiewicz (otrzymał 26 głosów – 13.20 %) oraz radny poprzedniej kadencji Jan Francus (83 – 42.13 %).

Z wydanego postanowienia przez komisarza wyborczego w Bielsku-Białej wynika, że radny Cyfka z funkcji zrezygnował pisemnie 4 lutego. Komisarz wyborczy postanowienie w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia jego mandatu wydał 12 lutego. Na podstawie Kodeksu Wyborczego, w przypadku wygaśnięcia mandatu radnego rady gminy w gminie liczącej do 20 000 mieszkańców, wojewoda zarządza wybory uzupełniające. Stosowne zarządzenie wojewoda Jarosław Wieczorek wydał 6 marca. W dokumencie czytamy, że wybory przeprowadzone zostaną w 17 maja 2020 r.

Górki Śląskie podzielone są na dwa okręgi. Okręg nr 3 obejmuje ulice: Jasną, Ofiar Oświęcimskich, Rudzką oraz Nową a reprezentantem tego obszaru jest radny Henryk Postawka. Z kolei okręg numer 4 obejmuje ulice: Astrów, Basenową, Bogunicką, Brzozową, Leśną, Nad koleją i Za lasem.

Radny Postawka na minionych obradach dziękował Denisowi Cyfce za pracę na rzecz sołectwa, bo jak zauważał, coraz mniej osób chce angażować się w sprawy społeczne. Przewodniczący Gerard Przybyła oceniał, że to dobry krok radnego Cyfki. – To odpowiedzialna decyzja – zauważał przewodniczący Przybyła, podkreślając, że rezygnacja radnego z funkcji wiązała się z nawałem innych obowiązków. – Chwała mu za to. Mógł sobie siedzieć w domu i część diety by mu wpływała, nie chodząc w ogóle np. na te sesje – dodał. Wójt Nędzy Anna Iskała zauważyła z kolei, że podziękowała radnemu, kiedy powiedział jej o rezygnacji. – Było widać, że był to dla niego dylemat – dzieliła się wójt z radnymi. – Bycie radnym to forma pewnego rodzaju pracy społecznej. Każdy musi przede wszystkim myśleć, z czego żyć. Jeżeli praca jest za granicą i nie ma możliwości pogodzenia jednego z drugim, to trzeba z jednego zrezygnować – dodała Anna Iskała.

Denis Cyfka w rozmowie z nami podkreśla, że była to dla niego trudna decyzja. – Po wyborach samorządowych znalazłem pracę w Austrii. Początkowo próbowałem pogodzić pracę w radzie z tą zawodową, ale niestety nie udało się, musiałem zrezygnować z mandatu – powiedział nam były już radny Górek Śląskich. Zaznacza, że podjął taki krok, bo chciał być uczciwy wobec swoich wyborców. – Można byłoby pobierać dietę radnego i nie udzielać się, ale to nie na tym polega – zauważa w rozmowie z nami. D. Cyfka akcentuje, że jego rezygnacja nie oznacza zaprzestania udzielania się w sprawy społeczne na rzecz sołectwa. Nadal w miarę możliwości chce angażować się m.in. na rzecz miejscowego klubu sportowego.

(mad)

  • Numer: 13 (1456)
  • Data wydania: 31.03.20
Czytaj e-gazetę