Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (1454) Data wydania: 17.03.20
Czytaj e-gazetę

Nowiny z ulicy: jak oceniasz walkę z koronawirusem w Polsce?

Przechodniów pytaliśmy o opinie na temat działań rządu wobec pandemii koronawirusa. Interesowało nas, jakie pytania nurtują ich w związku z tą chorobą? Sondę przeprowadzili Dawid Machecki i Mariusz Weidner. W pełnej, filmowej wersji znajdą ją państwo na portalu nowiny.pl

Zbyszek

Może i dobrze zrobili rządzący, że wszystko pozamykali. Widzi pan co się dzieje we Włoszech, a prędzej w Chinach i w ogóle. Boję się tego, co może nastąpić. Mam już swoje lata, wiem, że im starsi to trudniej, że grupy ryzyka. Jakoś trzeba to przetrwać, trzeba przeczekać. Byłem w paru sklepach, towar znika z półek, ale ogólnie wszystko jest. To co jest dla mnie najważniejsze w temacie koronawirusa to jak się leczyć w ogóle. W latach 80. ubiegłego wieku straszono wszystkich wirusem AIDS. Do tej pory ta choroba nie jest wyleczona, ale świat istnieje dalej. Trzeba wierzyć, że jakaś szczepionka powstanie, w końcu to jest problem całego świata.

Magda

To jest dobra decyzja rządu. Póki koronawirus nie „rozszalał” się po Polsce na wielką skalę trzeba zapobiegać. To znacznie lepsze od paniki oraz potrzeby leczenia. Jak będzie dalej? Wszystko zależy od rozsądku ludzi. Po to się zamyka miejsca, gdzie ludzie się gromadzą, by ograniczyć ich aktywność. Najlepiej jest zostać w domu, ale są ludzie, którzy muszą pracować. Być może miejsca pracy zostaną też zamknięte. Ja bym nawet chciała zostać w domu, ale pracuję bo muszę. Tej bakterii nie można rozprzestrzeniać. Ja nie wybieram tych większych sklepów. Teraz trzeba robić zakupy w mniejszych, osiedlowych. Jest dużo wypowiedzi, informacji na temat koronawirusa. Ten przekaz jest na bieżąco. Rząd robi w kierunku informowania bardzo wiele. Ta choroba jest podobna do grypy i trzeba sobie radzić, postępując podobnie jak w jej leczeniu. Wiem, że wizyty w przychodni są tu niewskazane, a przy kwarantannie trzeba zostać w domu.

Weronika

Czy te prewencyjne działania okażą się skuteczne dopiero się przekonamy. Nie należy panikować. Mam informacje od koleżanki z Włoch, o tzw. strefie czerwonej, gdzie są przepustki żeby się przedostać z miasta do miasta. Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć jak to się wszystko rozwinie. To jest wielki eksperyment na żywym organizmie, w tym przypadku – ludzkości. Te podejmowane działania są na miarę wiedzy, którą posiadamy na tę chwilę. W rodzinie mam osoby, które patrolują statki i to jest bardzo ciężkie. Każdy przeżywa to na swój sposób. Traktuję koronawirusa jako realne zagrożenie. Należy zachować wszelkie środki ostrożności, na miarę rozsądku każdego obywatela naszego państwa. Im szybciej ludzie podejdą do tego odpowiedzialnie i nasza służba zdrowia to wytrzyma, tym lepiej dla nas wszystkich. Ta choroba jest wielkim znakiem zapytania. Większość ludzi interesuje jak można się przed nią ustrzec. Niestety nie ma na to jeszcze odpowiedzi.

Andrzej

Dobrze oceniam działania rządu polskiego wobec rozprzestrzeniania się koronawirusa. W innych krajach tego wcześniej nie zrobiono i zaraziło się więcej ludzi. Na razie jest u nas niewielu. Ale to na razie. Widzę wzmożone zakupy w sklepach, ale towar jest. Zabezpieczam się, robię sam zapasy. Najważniejsze to teraz dowiedzieć się kiedy znajdzie się na to antidotum.