środa, 1 kwietnia 2020

imieniny: Grażyny, Hugona, Teodory

RSS

Futbolowa śmietanka w Studziennej. Gala na 100 lat ŚZPN

21.01.2020 00:00 red.

Śląski Związek Piłki Nożnej świętuje w tym roku swoje 100-lecie. Z tej okazji w każdym z dwunastu podległych mu podokręgów organizowane są specjalne wyjazdowe uroczystości. Taka gala odbyła się 18 stycznia w raciborskiej Studziennej, w hali LKS-u.

Na uroczystość zaproszono wszystkich prezesów klubów piłkarskiego Podokręgu Racibórz oraz samorządowców z gmin, w których działają te kluby. – Mamy ich ponad 60, jest się czym chwalić przed gośćmi z Katowic – mówił wieloletni działacz z Raciborza Józef Gałązka. Gościem honorowym gali był legendarny bramkarz kadry olimpijskiej Kazimierza Górskiego – Hubert Kostka. Markowiczanin grał w kadrze narodowej, najlepszym w dziejach składzie Górnika Zabrze i trenował śląskie oraz szwajcarskie kluby. Triumfował jako zawodnik i trener w polskiej ekstraklasie, jest mistrzem olimpijskim z Monachium 1972.

Wydarzenie firmowane przez ŚZPN odbyło się w Studziennej, z którą związany jest Stefan Ekiert prezes Podokręgu Racibórz. Sprawuje tę funkcję już 36 lat. Był on współgospodarzem imprezy. Do Raciborza przyjechał szef śląskiego futbolu Henryk Kula. W trakcie imprezy przedstawiono dzieje piłki w regionie, z uwzględnieniem raciborskich akcentów. Odznaczono zasłużonych działaczy i przygotowano dla nich program artystyczny mażoretek spod skrzydeł Aldony Krupy – Gawron.

(kozz)


Wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki:

Wielu z nas samorządowców mocno wspiera sport, zwłaszcza piłkę nożną, działalność klubów. Mamy osobiste doświadczenia jako zawodnicy i działacze klubowi. Stąd nasza troska o ich działalność, bo kluby są mocne dzięki zaangażowanym ludziom. Ziemia raciborska wydała wielu dobrych piłkarzy. Z nami jest tutaj pan Hubert Kostka, a z gminy Krzyżanowice wywodzi się reprezentantka Polski w kobiecej piłce Ewelina Kamczyk. Życzę wszystkim kolejnych wychowanków, którzy trafią na stadiony świata. W czasach, gdy częściej rządzi pieniądz niż entuzjazm, życzę by znajdowali się zapaleńcy, chętni do uprawiania futbolu. My staramy się w tych licznych samorządowych zadaniach, kulturę fizyczną stawiać na właściwym jej wysokim poziomie.


Legendarny piłkarz i trener Hubert Kostka z Markowic:

Ziemia raciborska jest moją ukochaną ziemią. Piłka nożna pociąga wszystkich, ma niesamowite walory wychowawcze. Trenerom i działaczom życzę by wychowywała młodzież, bo nie ma lepszej formy wychowawczej niż sport. Całe życie pracowałem w futbolu, wiem o czym mówię. Życzę młodzieży raciborskiej, by nawiązała do najlepszych tradycji Unii Racibórz z lat, gdy grała w I i II lidze, w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Taki Michalski i taki Urbas byli największymi talentami jakie w Polsce się urodziły. To byli wielcy zawodnicy.


Wykaz odznaczeń z okazji 100-lecia działalności ŚLZPN Podokręg Racibórz:

• Brązowa Odznaka Honorowa PZPN: Andrzej Starzyński, Leon Cieślik

• Srebrna Odznaka Honorowa PZPN: Stefan Gruszka.

• Złota Odznaka Honorowa PZPN: Henryk Kucznierz, Jan Manderla, Henryk Piejak, Henryk Sokół, Tadeusz Wiatr, Janusz Wieczorek.

• Brązowy Medal „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej”: Janusz Jona, Stanisław Kowalczyk, Zdzisław Matysiak.

• Brązowa Odznaka Honorowa ŚL.ZPN: Robert Demel, Jerzy Halfar, Artur Krzykała, Stefan Niedźbała.

• Srebrna Odznaka Honorowa ŚL.ZPN: Marian Bartosz, Waldemar Hnida, Franiciszek Krakowczyk, Dariusz Lipicki, Marek Marynowicz, Gerard Przybyła.

• Złota Odznaka Honorowa ŚL.ZPN: Andrzej Czerny, Gerard Depta, Andrzej Sosnowski, Andrzej Szulc.

  • Numer: 3 (1446)
  • Data wydania: 21.01.20
Czytaj e-gazetę