Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Prezydent Polowy: chcemy zapanować nad ścisłym centrum

14.01.2020 00:00 red

Włodarz Raciborza zapowiadał to w swoim programie wyborczym. Chodzi mu o estetykę rynku i okolic. Wyznaczył do tych zadań nową architekt miejską Ewę Klimaszewską, którą wspiera konserwator zabytków Maria Olejarnik. Trwają już konsultacje społeczne w tym temacie.

Konsultacje prowadzone są od początku roku i dotyczą projektu uchwały Rady Miasta Racibórz. Na jej mocy utworzony ma być w Raciborzu Park Kulturowy Stare Miasto. Nowe prawo wprowadzi szereg ograniczeń i zakazów dla przedsiębiorców działającym w ścisłym centrum miasta. Park kulturowy ma chronić „wyróżniające się krajobrazowo tereny z zabytkami”. Zakazy i ograniczenia dotyczą m.in. umieszczania tablic, napisów i ogłoszeń reklamowych, czy form małej architektury.

Jak powiedział ostatnio mediom prezydent Raciborza Dariusz Polowy, chodzi o dopuszczalną ingerencję władz samorządowych w kształt szyldów sklepów i restauracji, wygląd ogródków letnich i witryn sklepowych. – Mamy na celu utrzymanie spójnego obrazu ścisłego centrum miasta. Robi to wiele miast. Popularne sieciówki w centrach dużych miast muszą dostosować się do nakazanej przez Miasto stylistyki – opowiadał prezydent miasta.

Inicjatywa utworzenia Parku wyszła od klubu radnych miejskich prezydenta Polowego (RSS Nasze Miasto, PiS, Anna Ronin). Dariusz Polowy wskazał, że to pierwsze zadanie dla nowej pani architekt miejskiej (jest nią podinspektor ds. architektury i przestrzeni miasta w wydziale inwestycji i urbanistyki Ewa Klimaszewska). – W programie wyborczym też to zaznaczałem, że pewien poziom estetyki trzeba zachować w ścisłym centrum Raciborza. To jest dopiero początek, etap konsultacji – podsumował prezydent Polowy (więcej w materiale wideo na portalu).

Do prac nad stworzeniem Parku zaangażowano m.in. Łukasza Konarzewskiego Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 19 grudnia 2019 r. Rada Miasta Racibórz podjęła uchwałę o podjęciu prac nad utworzeniem w Raciborzu parku kulturowego.

Proponowany projekt uchwały ustanawiającej „Park Kulturowy Stare Miasto w Raciborzu” od dzisiaj do 18 marca udostępniony jest na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta oraz wyłożony w wydziale edukacji, kultury i sportu urzędu Miasta.

(ma.w)

  • Numer: 2 (1445)
  • Data wydania: 14.01.20
Czytaj e-gazetę