Wtorek, 27 października 2020

imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego

RSS

Ustalono datę uroczystości dla kapłana męczennika

14.01.2020 00:00 red

Raciborska delegacja samorządowców gościła w opolskiej Kurii, żeby ustalić szczegóły wydarzenia poświęconego pamięci księdza Ryszarda Henkesa. Kapłan był więziony w raciborskim więzieniu i torturowany przez nazistów. Przy zakładzie karnym ma powstać obelisk, planowana jest uroczysta msza i wystawa.

Od początku to inicjatywa radnego miejskiego Piotra Klimy, który w połowie ubiegłego roku zainteresował się postępującym procesem beatyfikacyjnym R. Henkesa, który w okresie wojennym prowadził posługę kapłańską m.in. na ziemi raciborskiej. Za swe poglądy był karany przez nazistów, aż umarł w obozie koncentracyjnym pomagając chorym na tyfus.

Klima doprowadził do utworzenia Komitetu Organizacyjnego Upamiętnienia ks. Ryszarda Henkesa SAC, pallotyna w Raciborzu. Stosowną uchwałę podjęła rada miasta.

Dwóch biskupów

W ostatnich dniach sfinalizowano ustalenia dotyczące uroczystości, zaplanowanej w mieście na tę okazję. Do Opola udali się 7 stycznia w tej sprawie: wiceprezydent Michał Fita, prezes TMZR dr Piotr Sput i radni Zygmunt Kobylak oraz Piotr Klima.

Z raciborską delegacją spotkali się biskupi Andrzej Czaja i Rudolf Pierskała. – Celem naszej wizyty było przedstawienie celów, zakresu i kierunków działania oraz dotychczasowych prac naszego komitetu. Biskupowi wręczyliśmy teczkę z obszerną dokumentacją przedsięwzięcia, w tym uchwałą Rady Miasta Racibórz dotyczącą organizacji uroczystości upamiętnienia błogosławionego księdza – relacjonuje Piotr Klima.

Uroczystość poświęcenia obelisku upamiętniającego czas uwięzienia w Raciborzu księdza Henkesa zaplanowano na 23 lutego. Dzień wcześniej obchodzona będzie 75. rocznica męczeńskiej śmierci kapłana. – Zwróciliśmy się do księdza biskupa z prośbą o objęcie honorowym patronatem planowanej uroczystości. Prośba została bardzo życzliwie przyjęta – nadmienia radny.

Sernik i chleb na kapuście

Jak informuje Piotr Klima z okazji uroczystości ukażą się różne wydawnictwa: książka, obrazki, pocztówki poświęcone błogosławionemu. – Pomoc w wydaniu tych materiałów zadeklarował ks.bp. Andrzej Czaja , Pallotyni oraz raciborski urząd miasta. Przygotowujemy również na kilku tablicach ekspozycję zdjęć o życiu i działalności księdza Henkesa. Warto podkreślić duże zainteresowanie Księży Biskupów naszym przedsięwzięciem. Spotkanie w Kurii odbyło się w bardzo serdeczniej, życzliwej i twórczej atmosferze – przekazuje radny miejski.

W ręce biskupów opolskich trafiły prezenty od delegacji z Raciborza: książka „Dzieje Raciborza” Pawła Newerli oraz raciborskie serniki i chleb na kapuście z piekarni Markiewka. – W budynku Kurii spotkaliśmy pracujące tam dwie siostry zakonne z Raciborza z klasztoru Annuntiata – wspomina Piotr Klima.

Plan na przyszłość

Jak zaznacza szef komitetu organizującego, wydarzenie ku pamięci R. Henkesa odbędzie się w przyszłym roku, a w lutym mogłaby się odbyć w Raciborzu konferencja naukowa poświęcona kapłanom, klerykom i siostrom zakonnym umęczonym w obozach koncentracyjnych w czasie II Wojny Światowej. Rada Miasta ma przeznaczyć (głosowanie w styczniu na sesji) na organizację przedsięwzięcia 25 tys. zł. Koszty są jednak dużo wyższe i Piotr Klima wciąż szuka sponsorów, którzy włączyliby się w sfinansowanie wydarzenia. W tym celu radny podaje numer swojej komórki: 501 088 491.

(ma.w)


Program uroczystości 23 lutego

• godz. 10.00 – konferencja naukowa (4 referaty), którą będzie moderował dr Piotr Sput w salce pod kościołem NSPJ przy ul. Warszawskiej.

• godz. 12.00 – uroczysta msza św. w kościele pw. NSPJ przy ul. Warszawskiej, na którą zaprasza ks. Adam Rogalski. Homilię wygłosi biskup Rudolf Pierskała. Opowie on o postaci błogosławionego, o którym pracę magisterską napisał diakon stały Rudolf Syga, a jego promotorem był R. Pierskała. Oprawę muzyczną zapewni chór z parafii w Brzeziu pod dyrekcją Aleksandry Gamrot. Chórowi będą towarzyszyli soliści i instrumentaliści.

• godz. 13.15 – przejazd autokarami do Zakładu Karnego przy ul. Eichendorffa, gdzie u zbiegu ul. Eichendorffa, ul. Waryńskiego i ul. Bema zostanie poświęcony obelisk z tablicą upamiętniającą bł. ks. Ryszarda Henkesa. Uroczystego poświęcenia dokona ks. bp. Andrzej Czaja.

  • Numer: 2 (1445)
  • Data wydania: 14.01.20
Czytaj e-gazetę