Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Dla odpadków z kuchni brakło kubła

14.01.2020 00:00 red

Od początku roku raciborzanie powinni segregować odpady kuchenne, ale w zabudowie jednorodzinnej nie rozprowadzono koniecznych ku temu brązowych worków na śmieci. Zastępca prezydenta uspokaja: firma Empol to wysegreguje w RIPOK-u.

Miasto Racibórz ogłosiło oficjalnie, w wydanej na tę okazję ulotce: zaczynamy zbiórkę bioodpadów kuchennych. Magistrat zamówił też spot radiowy na ten temat. Tymczasem ta zbiórka zaczęła się od falstartu, bo w dzielnicach Raciborza nie rozwieziono dotąd – gwarantowanych uchwałą Rady Miasta Racibórz – brązowych worków do prowadzenia segregacji odpadków kuchennych, a firma Empol wskazuje, że tylko takie, brązowe worki zabierze śmieciarka.

Prosił, nie słuchali

Brązowych kubłów na odpady kuchenne zabrakło w pierwszych tygodniach stycznia także w zabudowie wielorodzinnej, co potwierdził nam radny Marcin Fica z centrum miasta. – Wnioskowałem, żeby Miasto zakupiło takie kubły, a znalazłyby się pieniądze na ten cel z nadwyżki, jaka powstała z poboru opłaty śmieciowej w minionym roku – przekonuje członek „Razem dla Raciborza”. Na Batorego go nie posłuchano. Magistrat pozwolił jednak zarządcom nieruchomości na korzystanie z kubłów na odpady zmieszane, przy oznakowaniu ich kolorem brązowym.

Późny przetarg

W Empolu dowiedzieliśmy się 7 stycznia, że brązowe worki mają się pojawić lada dzień i dopiero gdy zostaną rozdzielone wśród mieszkańców (2 na posesję, co 2 tygodnie, poj. worka 120 l), to będzie prowadzona ich zbiórka. – Śmieciarka nie będzie „szukała” po dzielnicach brązowych worków, które może ktoś wystawi we własnym zakresie – rozkładano tam ręce. W firmie wskazali na przyczynę takiej postawy – późno przeprowadzony przez Miasto Racibórz przetarg, który rozstrzygano dopiero parę dni przed świętami. W magistracie nam to potwierdzili: worki miały się pojawić najprędzej 9 stycznia, a początkowo trzeba odpad kuchenny gromadzić według starych zasad, wspólnie ze śmieciami zmieszanymi.

Śmieci trafią na RIPOK

Spytaliśmy wiceprezydenta Dominika Koniecznego, który w urzędzie odpowiada za gospodarkę komunalną, czy nie prowadząc segregacji odpadu kuchennego Miasto nie łamie prawa? Obowiązuje przecież ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gdzie jest wymóg takowej segregacji. Głowa miasta Dariusz Polowy mówił dziennikarzom na konferencji posesyjnej, że mieszkańcy wiedzą o ogólnopolskim nakazie segregowania odpadu kuchennego, który obowiązuje od 1 stycznia, a nie od początku lutego, bo Miasto zawarło umowę z Empolem od tej daty. Konieczny uspokajał, że śmieci zebrane bez segregacji zostaną jej poddane w firmie Empol, w RIPOK-u. Zapewnił, że urzędnicy monitorują sytuację i trudności z workami są tylko przejściowe. Wiceprezydent podkreślił, że aktualnie nie ma mowy o karaniu kogokolwiek za brak segregacji przy braku worka czy stosownego pojemnika.

(ma.w)

  • Numer: 2 (1445)
  • Data wydania: 14.01.20
Czytaj e-gazetę