Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Foliowy problem bez dotacji

14.01.2020 00:00 red

Radny z raciborskiej Obory Tomasz Kusy (PiS) podjął na forum samorządu powiatowego temat usuwania zużytych folii rolniczych. Napotkał bowiem „licznie zgłaszane przez rolników problemy”. Zdaniem szefa opozycji należy sięgnąć po dofinansowanie z NFOŚiGW na ten cel.

T. Kusy zwrócił się do starosty raciborskiego Grzegorza Swobody z oficjalnym zapytaniem czy ten, poprzez właściwy wydział, podjął działania w celu otrzymania dotacji na usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej. W grudniu NFOŚiGW prowadził nabór wniosków na pozyskanie dotacji na ten cel. Kusy uznał to za dobrą okazję do pozyskania środków finansowych, które mogą wspomóc rolników w powiecie raciborskim. Starosta w odpowiedzi wskazał, że problem jest nie tylko powiatowy co ogólnopolski. W radzie powiatu omówiono go już w sierpniu 2019 roku, na posiedzeniu komisji budżetowej. – Służby ochrony środowiska ze starostwa pozyskały informację z gmin naszego powiatu na temat sposobu zagospodarowania problemowych odpadów – wyjaśnia starosta.

Starosta wskazał też, że rolnicy muszą przekazywać odpady firmom zbierającym je lub przetwarzającym. Tak nakazuje prawo. Jest możliwość, żeby gminy przyjmowały ten odpad w PSZOK-ach. Mają one również obowiązek informować o adresach punktów zbierania odpadów folii, sznurka oraz opon z gospodarstw rolnych. W ten sposób Grzegorz Swoboda wytłumaczył radnemu, że nie widzi możliwości ubiegania się o dotację ze źródła wskazanego przez Tomasza Kusego.

(ma.w)

  • Numer: 2 (1445)
  • Data wydania: 14.01.20
Czytaj e-gazetę