Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

W skrócie

14.01.2020 00:00 red

W skrócie

Karnawał

Potańcówka w podziemiach

Zamek Piastowski w Raciborzu zaprasza w czwartek 20 lutego („Tłusty czwartek”) do sali restauracyjnej, ulokowanej w podziemiach dawnej siedziby Piastów na potańcówkę dla seniorów kończącą karnawał. Początek o godz. 17.00. Nie zabraknie pysznej kawy, będą smaczne pączki, ciepły posiłek oraz lampka wina. O program artystyczny zadba Krzysztof Koziarski, który wystąpi z mini recitalem autorskim, zachęcającym do wyjścia na parkiet. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Zamkowej 2, od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 16.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00.


Kultura

Rytm głuszy

To tytuł nowej wystawy prac, wykonanych w technice olejnej, akwareli i monotypii, którą można już oglądać w sali żyrandolowej w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Uroczysty wernisaż odbędzie się we wtorek 28 stycznia o godz. 17.00 (wstęp wolny). Autorką jest Magdalena Fidyka, obecnie studentka III roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2017 roku ukończyła Liceum Plastyczne w Wodzisławiu Śląskim, ze specjalizacją grafika warsztatowa. To laureatka XX Międzynarodowego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży – Toruń 2016. Zwiedzanie wystawy jest możliwe od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00 a w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej.


Wystawa

Historia prania

Wystawa „O brudzie i trudzie… kilka słów o historii prania” prezentuje narzędzia służące do utrzymywania czystości odzieży i bielizny – od najprostszych kijanek po elektryczną pralkę Franię. Na ekspozycji zobaczyć można różnego rodzaju pralki – tary, pralki dzwonowe (ssąco-tłoczące), drewniane – klepkowe z napędem korbowym i wahadłowym. Z praniem nieodzownie kojarzone jest prasowanie i maglowanie. Na wystawie znajdzie się kilkanaście rodzajów żelazek, magli i maglownic. Oprócz eksponatów związanych z praniem i prasowaniem będą także zabytkowe przedmioty służące do utrzymania higieny osobistej – balie, brzytwy, mydła. Wszystkie obiekty zabytkowe pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu. Otwarcie wystawy zaplanowano 17 stycznia o godz. 17.00. Ekspozycja będzie czynna do 29 marca.


PWSZ Racibórz

Rektor z nagrodą

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu dr hab inż. arch. Ewa Stachura, prof. uczelni otrzymała nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagroda ta, przyznawana jest za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej i organizacyjnej lub całokształt dorobku. Wyróżnienie zostało nadane z inicjatywy własnej ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w lutym 2020 roku.


Czytelnictwo

Książka roku

Raciborska biblioteka zaprasza do udziału w Plebiscycie na Książkę Roku 2019. Propozycje można zgłaszać do końca stycznia. Aby wziąć udział w Plebiscycie, należy do 31 stycznia odwiedzić profil Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu na Facebooku – https://www.facebook.com/biblrac, znaleźć post oznaczony hasłem „Książka Roku 2019” i dodać komentarz zawierający: tytuł typowanej książki, imię i nazwisko autora. Wszystkich, którzy nie posiadają konta na Facebooku, biblioteka zachęca do wypełnienia formularzy w dowolnym oddziale lub filii biblioteki. Do Plebiscytu można zgłaszać tylko książki wydane po raz pierwszy w 2019 roku i tylko te, które znajdują się w zbiorach raciborskiej biblioteki. Każdy zgłaszający może podać maksymalnie trzy propozycje tytułów. Na zwycięzców plebiscytu, wytypowanych w drodze losowania, czekają atrakcyjne nagrody książkowe.


Olej na jezdni i pożar na boisku

4 stycznia strażacy wyjeżdżali do akcji dwa razy. O godz. 12.42 ochotnicy usunęli plamę substancji ropopochodnej z jezdni ulicy Jana Pawła II w Nędzy, natomiast o godz. 20.11 strażacy – ochotnicy ugasili pożar krzaków na boisku w Wojnowicach. Przypuszczalnie przyczyną powstania pożaru było podpalenie.


Groźny czad na Ostrogu

5 stycznia o godz. 21.25 strażacy interweniowali w mieszkaniu przy ul. Rudzkiej w Raciborzu, gdzie uruchomiła się czujka tlenku węgla. Co prawda w mieszkaniu zgłaszającej kobiety nie potwierdzono obecności śmiertelnie groźnego czadu (lokal był już przewietrzony), jednakże sprawdzenie sąsiednich mieszkań wykazało obecność tlenku węgla w powietrzu. Na miejsce wezwano przedstawiciela administracji budynku, któremu zalecono wykonanie przeglądu przewodów kominowych i wentylacyjnych. Do czasu wykonania przeglądu strażacy odradzili lokatorom użytkowanie piecyków gazowych.


Zalana piwnica

Również 5 stycznia strażacy udali się na ulicę Spółdzielczą w Pawłowie (godz. 22.21), aby wypompować wodę z zalanej piwnicy. Składowane w pomieszczeniu materiały uległy częściowemu zniszczeniu. Wartość strat materialnych oszacowano wstępnie na kwotę 7 tys. zł.

  • Numer: 2 (1445)
  • Data wydania: 14.01.20
Czytaj e-gazetę