Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (1444) Data wydania: 07.01.20
Czytaj e-gazetę

Świąteczna dziesiątka Nowin

Przepytaliśmy bohaterów naszych artykułów o sprawy świąteczno-noworoczne. Sprawdź, kto przynosi prezenty w ich domach, bez jakiej potrawy nie wyobrażają sobie wieczerzy wigilijnej, z kim chcieliby spędzić wymarzoną noc sylwestrową, czy też jakie mają postanowienia na Nowy Rok.

1. Choinka – sztuczna czy żywa?

• Minister Michał Woś: Żywa, pachnąca i z polskich lasów.

• Starosta Grzegorz Swoboda: Żywa.

• Członek zarządu powiatu Ewa Lewandowska: Żywa, duża jodła.

• Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha: Żywa.

• Wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki: Choinka – zawsze żywa ustrojona w Wigilię lub najwyżej dzień przed.

• Wójt Nędzy Anna Iskała: Sztuczna (od wielu lat ta sama).

• Podróżnik i były radny Leszek

• Szczasny: Zdecydowanie żywa, ale wystarczy nawet i parę dużych gałązek.

• Aktorka Oriana Soika: Żywa. Nie cięta, tylko w doniczce, aby można było ją po świętach przesadzić i tym uratować jej żywot.

• Radny Tomasz Cofała: Zdecydowanie żywa, nawet taka z plantacji ma swój zapach i klimat.

• Prezes RIG Konrad Migocki: Żywa.

• Radna Anna Wacławczyk: Żywa.

• Radny Artur Wierzbicki: Tradycyjna naturalna. Ze wskazaniem na jodłę kalifornijską.

• Prezes ZWiK Michał Ziółkowski: Żywa.

• Radny Józef Galli: Żywa w donicy, mam nadzieję, że uda się ją zasadzić później w ogrodzie.

• Dyrektor Zamku Piaskowskiego Mariola Jakacka: Żywa.

• Przewodniczący Rady Gminy Nędza Gerard Przybyła: Żywa.


2. Kto w Pani/Pana domu przygotowuje świąteczne potrawy?

• Michał Woś: Praca wspólna. Każdy angażuje się ile może, zwłaszcza, że mama zazwyczaj w wigilijne przedpołudnie jeszcze jest w pracy.

• Grzegorz Swoboda: Mama i teściowa.

• Ewa Lewandowska: Dzielimy się przygotowaniami z mamą i siostrą. Święta spędzamy w dużym rodzinnym gronie.

• Paweł Macha: Ja.

• Grzegorz Utracki: Moja żona Jola.

• Anna Iskała: Głównie ja (mąż robi zakupy).

• Leszek Szczasny: No niestety wciąż nie robię tego ja.

• Oriana Soika: Kobiety.

• Tomasz Cofała: Świąteczne potrawy to zasługa mojej żony. Nawet jeśli chciałbym coś ugotować to obawiam się, że nie byłbym wpuszczony do kuchni.

• Konrad Migocki: Mama... Partnerka.

• Anna Wacławczyk: Ja z mężem.

• Artur Wierzbicki: Żona – słodkie potrawy i „przystawki”. Mi przypadają tzw. konkrety.

• Michał Ziółkowski: Rodzinnymi siłami, ale głównie mama i teściowa.

• Józef Galli: Większość żona, ale wszyscy się włączają.

• Mariola Jakacka: Cała rodzina.

• Gerard Przybyła: Żona i córka.


3. Kutia, moczka, a może coś innego? Bez której potrawy nie wyobraża sobie Pani/Pan wieczerzy wigilijnej?

• Michał Woś: Zdecydowanie moczka i makówki, żona zaczęła wprowadzać kutię.

• Grzegorz Swoboda: Karp i moczka.

• Ewa Lewandowska: Moczka i kutia.

• Paweł Macha: Moczka.

• Grzegorz Utracki: Tadycyjnie 12 potraw – w tym oczywiście karp, moczka, makówki...

• Anna Iskała: Makówki; nie wyobrażam sobie również wieczerzy wigilijnej bez zupy rybnej.

• Leszek Szczasny: U nas od dzieciństwa symbolem jest mało może popularna, ale smakowita zupa fasolowa.

• Oriana Soika: Bez barszczu.

• Tomasz Cofała: W mojej rodzinie mieszają się różne kultury. Dlatego, mamy na stole moczkę i kutię, czerwony barszcz oraz zupę grzybową.

• Konrad Migocki: Kutia i moczka i kompot z suszonych owoców.

• Anna Wacławczyk: Pierogi z kapustą i grzybami oraz moczka.

• Artur Wierzbicki: Bez moczki i kutii? Nie ma takiej możliwości. Obie potrawy równorzędne na stole u Wierzbickich.

• Michał Ziółkowski: Pierogi z kapustą.

• Józef Galli: Moczka, tylko na ciepło.

• Mariola Jakacka: Moczka i sałatka kartoflana.

• Gerard Przybyła: Moczka.


4. Jaka jest Pani/Pana ulubiona kolęda?

• Michał Woś: „Gdy się Chrystus rodzi”, ze zwrotką: „Podnieś rękę Boże Dziecię/błogosław Ojczyznę miłą/ w dobrych radach, w dobrym bycie / wspieraj jej siłę swą siłą”.

• Grzegorz Swoboda: W tym okresie lubię wszystkie, i polskie i zagraniczne.

• Ewa Lewandowska: Wśród nocnej ciszy.

• Paweł Macha: Kolęda dla nieobecnych.

• Grzegorz Utracki: Śpiewamy wiele kolęd – wszystkie mają swój urok i czar, ale gdybym miał wybrać to najpierw „Cicha noc” i „Wśród nocnej ciszy”.

• Anna Iskała: „Cicha noc”.

• Leszek Szczasny: Moje ulubione kolędy, to te które śpiewa Zespół Polski Marii Pomianowskiej. Każda w ich wykonaniu nabiera wyjątkowego brzmienia i mocy.

• Oriana Soika: „Oj Maluśki, Maluśki”.

• Tomasz Cofała: Trudno jest wybrać, gdyż w naszej tradycji mamy wiele pięknych kolęd. Myślę jednak o kolędzie „Nie było miejsca dla Ciebie”.

• Konrad Migocki: „Wśród nocnej ciszy”.

• Anna Wacławczyk: „Do szopy hej pasterze”.

• Artur Wierzbicki: Wszystkie są ulubione. Teraz myśli biegają wokół kolędy „Bracia patrzcie jeno”.

• Michał Ziółkowski: „Wśród nocnej ciszy”.

• Józef Galli: „Cicha noc”.

• Mariola Jakacka: Jam jest dudka.

• Gerard Przybyła: Cicha noc – szczególnie na zakończenie Pasterki.


5. Świąteczny prezent, który zapamiętam na zawsze to...

• Michał Woś: Ten który dałem mojej żonie w czasie pierwszych wspólnych świąt.

• Grzegorz Swoboda: Narodziny córki przed świętami.

• Ewa Lewandowska: Figurówki – białe, piękne, nowe łyżwy.

• Paweł Macha: Bilet do domu przed wigilią od armatora.

• Grzegorz Utracki: Cieszę się z każdej nawet najmniejszej rzeczy...

• Anna Iskała: W dzieciństwie książka „Jeździec bez głowy”, której nie chciałam dostać.

• Leszek Szczasny: Chyba taki żółty samochód, sprzed bodaj 35 lat, na kablu półtorametrowym, zakończonym puszką do sterowania, zasilaną dużą płaską baterią – samochód jeździł do przodu, do tyłu, no i też skręcał, a z tego co pamiętam, to i miał otwierane drzwi kierowcy i pasażera. Przekraczał swoją epokę!

• Oriana Soika: Kinder Niespodzianka bez niespodzianki w środku. Bo byłam niegrzeczna.

• Tomasz Cofała: Raczej nie mam takich wspomnień.

• Konrad Migocki: Narodziny syna 24.12.

• Anna Wacławczyk: Bon do SPA.

• Artur Wierzbicki: Z zamierzchłego dzieciństwa: blaszany, zielony, mechaniczny parowóz.

• Michał Ziółkowski: Wciąż na taki czekam

• Józef Galli: Samochodziki metalowe, które dostałem ja i moi bracia. Najlepsze były zawody, które wtedy urządziliśmy, nawet jeśli nie wygrałem.

• Mariola Jakacka: Kozaki Relaksy i buty Sofixy.

• Gerard Przybyła: Każdy prezent jest miły, nie było jakiegoś jedynego wyjątkowego.


6. Z kim chciałaby Pani/chciałby Pan przełamać się opłatkiem? (dowolna osoba – sławna aktorka, postać historyczna, ulubiony pisarz itd.)

• Michał Woś: W tym roku odszedł od nas Maestro Piotr Libera. Wielu mieszkańców naszego miasta chciałoby jeszcze raz z nim przełamać się opłatkiem, przy wspólnym spotkaniu świątecznym.

• Grzegorz Swoboda: Ze wszystkimi... to wyjątkowy czas dzielenia się dobrocią.

• Ewa Lewandowska: Z Adamem Bieleckim, Denisem Urubko, Jarosławem Botorem i Piotrem Tomalą – ratownikami z Nanga Parbat.

• Paweł Macha: Stanisław Lem.

• Grzegorz Utracki: Z najbliższą rodziną – żona, dzieci, rodzice.

• Anna Iskała: Z osobą, która stworzy lek o przeciwrakowym działaniu.

• Leszek Szczasny: Z tym, kto nie ma z kim się przełamać. O łamaniu się ze sławnymi się osobami nie myślę, bo często co najmniej przereklamowane.

• Oriana Soika: Z moimi babciami, których już nie ma.

• Tomasz Cofała: Oj, trudne pytanie. Nie potrafię odpowiedzieć.

• Konrad Migocki: Z rodzicami co roku i jak najdłużej.

• Anna Wacławczyk: Nie mam takich zachcianek.

• Artur Wierzbicki: Baruch Spinoza – niderlandzki optyk i taki specjalista od wszystkiego.

• Michał Ziółkowski: Stanisław Lem.

• Józef Galli: Z bratem i rodzicami, których już nie ma.

• Mariola Jakacka: Z Vincentem Van Goghiem i zapytałabym o obraz „Jedzący kartofle”.

• Gerard Przybyła: Z wszystkimi bliskimi, których niestety już nie ma wśród nas.


7. Kto przynosi prezenty w Państwa domu? Dzieciątko, Gwiazdor, święty Mikołaj, a może... Dziadek Mróz?

• Michał Woś: U moich rodziców Dzieciątko, u moich teściów św. Mikołaj. W naszym domu jeszcze nie doszliśmy z żoną do kompromisowego rozwiązania.

• Grzegorz Swoboda: Dzieciątko.

• Ewa Lewandowska: Dzieciątko.

• Paweł Macha: Dzieciątko.

• Grzegorz Utracki: Prezenty zawsze przynosi Dzieciątko.

• Anna Iskała: Dzieciątko.

• Leszek Szczasny: Jestem stąd, tak więc nie jest dziwne, że to Dzieciątko.

• Oriana Soika: Dzieciątko.

• Tomasz Cofała: Dzieciątko.

• Konrad Migocki: Święty Mikołaj.

• Anna Wacławczyk: Aniołek.

• Artur Wierzbicki: Nowiny pytają? Nie zachodzą okoliczności w myśl art. 229 KK. Dzieciątko? Nie widziałem człowieka...

• Michał Ziółkowski: Dzieciątko.

• Józef Galli: Dzieciątko w wigilię, św. Mikołaj przynosi prezenty u nas 6 grudnia.

• Mariola Jakacka: Jak mieszkałam na Śląsku to Dzieciątko, jak na Kaszubach to Gwiazdor.

• Gerard Przybyła: Dzieciątko.


8. Wymarzona noc sylwestrowa – gdzie i z kim?

• Michał Woś: Plan od lat: dołączyć do przyjaciół, którzy całą sylwestrową noc spędzają w Tatrach na górskich szlakach.

• Grzegorz Swoboda: Z bliskimi i przyjaciółmi. Jeśli z nimi, to miejsce nie ma żadnego znaczenia.

• Ewa Lewandowska: Z mężem Januszem – nieważne gdzie.

• Paweł Macha: Sam na jachcie pod Krzyżem Południa.

• Grzegorz Utracki: Z najbliższymi, może być zabawa sylwestrowa lub w zaciszu domowym, nie jestem wybredny, ale może kiedyś uda się go spędzić np. w Paryżu.

• Anna Iskała: Zawsze w domu i zawsze z mężem.

• Leszek Szczasny: Z najbliższymi, na polanie w środku ośnieżonego lasu, przy małym ognisku, z dostępem do ruskiej bani, z dala od niepotrzebnych i nieraz przesadzonych zakazów nadleśnictw, które tworzą nadmierną barierę między człowiekiem a naturą.

• Oriana Soika: Wysoko w górach z tymi, których kocham i lubię. Tylko, żeby było mi ciepło.

• Tomasz Cofała: Na pewno z żoną, gdzieś pod gwiazdami z szumem oceanu w tle.

• Konrad Migocki: Gdzieś w górach z bliską osobą.

• Anna Wacławczyk: W małej górskiej chatce z najbliższą rodziną.

• Artur Wierzbicki: Wymarzony Sylwester to taki, gdzie znam wszystkie kroki taneczne do zagranych utworów. Sylwester tylko z żoną, wspaniałą tancerką.

• Michał Ziółkowski: W domu, z rodziną.

• Józef Galli: Impreza z przyjaciółmi – bo nieważne gdzie tylko z kim.

• Mariola Jakacka: Z przyjaciółmi.

• Gerard Przybyła: Z żoną oraz w gronie bliskich i znajomych.


9. Co było najlepszego/najgorszego w mijającym roku?

• Michał Woś: Najlepsze: widzieć radość dzieci, które korzystały z polskiej pomocy humnanitarnej. Najgorsze wspomnienie: wizyta na froncie wojny w Donbasie.

• Grzegorz Swoboda: Pamiętam to, co najlepsze! Zawodowo – realizacja zamierzonych celów powiatu. Prywatnie – zdrowie bliskich mi osób.

• Ewa Lewandowska: Przyjście na świat pierwszego wnuka Stasia.

• Paweł Macha: Najlepsze – zgoda w Radzie Miejskiej, najgorsze – strata psa.

• Grzegorz Utracki: Cieszę się z wszystkich wydarzeń – każde kształtuje osobowość, postawy.

• Anna Iskała: Mój wrodzony optymizm we wszystkim widzi najlepsze.

• Leszek Szczasny: Najlepsze: długo odkładane, ale w końcu zrealizowane i bardzo udane eskapady do Norwegii i Gruzji, a także spore zapotrzebowanie na mój ostatni multimedialny projekt, czyli slajdowisko „Polska na szóstkę”, z którym odwiedziłem wiele bibliotek, domów kultury i festiwali podróżniczych w całej Polsce. Najgorsze: jestem optymistą i nie skupiam się na tych negatywnych aspektach. Ewentualnie mógłbym wskazać tylko wciąż spory opór i niezrozumienie, jakie wielu raciborzan prezentuje w kwestii walki o czyste powietrze, a niestety mamy w naszym zakątku jedno z najgorszych w Europie (poniekąd poprzez niefortunne w tym względzie położenie w niecce) i dlatego działania powinny być szybkie, zdecydowane i bardzo odważne.

• Oriana Soika: Było dużo dobrych momentów, m.in. październikowa premiera „Mistrza i Małgorzaty” w reż. M. Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (coś z czego jestem artystycznie dumna), czy nagroda, którą dostał nasz spektakl „Humanka” w reż. A. Puszcz na ogólnopolskim festiwalu młodej reżyserii M–Teatr. Najgorszy za to był dla mnie wynik wyborów parlamentarnych.

• Tomasz Cofała: W tym roku poznałem dużo ciekawych osób. Jednak najbardziej cieszę się z dwóch projektów budżetu obywatelskiego, które zgłosiłem i otrzymały duże poparcie mieszkańców. W 2020 roku realizowane będą zadania „Razem zmieńmy Park im. Miasta Roth” oraz „Postaw na zdrowy tryb życia – regionalny dzień zdrowia”.

• Konrad Migocki: Sprawy prywatne, nie chcę o tym pisać.

• Anna Wacławczyk: Najlepsze – własne nowe „cztery kąty”; najgorsze – choroba w rodzinie.

• Artur Wierzbicki: Najgorsze: niespodziewana choroba w rodzinie. Najlepsze: rewelacyjny wynik maturalny córki.

• Michał Ziółkowski: Intensywność. To był najbardziej intensywny rok w moim życiu.

• Józef Galli: Najlepsze – nie ma jednej rzeczy, to suma mniejszych i większych sukcesów. Najgorsze – natychmiast zapominam.

• Mariola Jakacka: Koncert Roberta Kasprzyckiego.

• Gerard Przybyła: Najlepsze w minionym roku było to, że moja rodzina przeżyła go w zdrowiu i omijały nas nieszczęścia. Z kolei najgorsze jest to, że ten rok tak szybko minął.


10. Czy ma Pani/Pan jakieś postanowienie na 2020 rok? Jeśli tak, to jakie?

• Michał Woś: Spędzać więcej czasu z rodziną.

• Grzegorz Swoboda: Poświęcić więcej czasu na naukę języka angielskiego.

• Ewa Lewandowska: W dalszym ciągu pozytywnie postrzegać świat i otaczać się dobrymi ludźmi.

• Paweł Macha: Przestać palić.

• Grzegorz Utracki: Bardziej zadbać o swoje zdrowie.

• Anna Iskała: Zwykle niczego nie postanawiam.

• Leszek Szczasny: Dalej się rozwijać i nie przestawać powtarzać, że życie jest piękne!

• Oriana Soika: Bardziej celebrować życie. I nauczyć się czegoś, ale jeszcze nie wiem na co padnie.

• Tomasz Cofała: Chciałbym realizować kolejne pomysły na rzecz mieszkańców mojego miasta i powiatu. Chodzi mi po głowie kilka fajnych pomysłów, ale to kwestia przyszłości.

• Konrad Migocki: Tak – start w triathlonie... minimum dwa starty.

• Anna Wacławczyk: Postanowienia składam w dniu urodzin, na „mój” nowy rok.

• Artur Wierzbicki: Tak. 1) Jest plan na powrót do czynnego amatorskiego sportu. 2) Poprawa komunikacji w języku obcym.

• Michał Ziółkowski: Utrzymać tempo.

• Józef Galli: Spędzać więcej czasu z rodziną.

• Mariola Jakacka: Wspierać zrównoważony rozwój.

• Gerard Przybyła: Realizować swoje cele i złożenia.