Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

CZAS NA ZAWODOWCÓW: Młodzi chcą zmieniać gastronomię

31.12.2019 00:00 red

Telewizyjne programy kulinarne, podróże, dostępność egzotycznych produktów spożywczych, moda na nowinki i zdrowe żywienie – wszystko to przyczynia się do wzrostu zainteresowania młodzieży kształceniem na kierunkach gastronomicznych. – Młodzi ludzie chcą uczyć się w tych zawodach – mówi Piotr Piechaczek, nauczyciel przedmiotów gastronomicznych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu.

Kucharz i technik żywienia

Zainteresowana gastronomią młodzież może wybierać pomiędzy nauką w szkole branżowej, która kończy się zdobyciem zawodu kucharza/cukiernika lub kształceniem w technikum na profilu technik żywienia i usług gastronomicznych.– Kucharze, oprócz zajęć w szkole, mają praktyki zawodowe w zakładach gastronomicznych. To jest duży plus. W przypadku techników, praktyka zawodowa trwa tylko miesiąc w całym cyklu kształcenia – mówi P. Piechaczek.

Niezależnie od różnic w praktykach zawodach, zarówno kucharze jak i technicy żywienia zdają ten sam egzamin zawodowy, jednak technicy dodatkowo nabywają wiedzę na temat funkcjonowania zakładów gastronomicznych (od produkcji aż po zarządzanie nimi), układania przepisów, zamawiania produktów, kaloryczności składników i dań. – Ta wiedza przyda im się w przyszłości, gdy pracując w rozmaitych instytucjach będą zajmować się żywieniem zbiorowym – wyjaśnia Paweł Ładak, również nauczyciel przedmiotów gastronomicznych.

Profesjonalny sprzęt

Od lutego tego roku uczniowie oddziałów gastronomicznych kształcą się w nowych pracowniach do praktycznej nauki zawodu. Sale powstały dzięki realizacji przez powiat raciborski unijnego projektu. Pracownie zlokalizowano w miejscu dawnej pracowni stolarskiej. – Te dwie pracownie wraz zapleczem wykonano na naprawdę wysokim poziomie. Zajęcia odbywają się na profesjonalnym sprzęcie – mówi P. Piechaczek.

Pracownie są wyposażone w kuchenki gazowo-elektryczne, a do dyspozycji uczniów pozostają m.in. dwa piece konwekcyjne, wykonana z granitu lada chłodnicza, szokówka, salamander czy kuter. Piece konwekcyjne służą do pieczenia potraw na parze, salamander pozwala osiągnąć efekty podobne do grillowania, płyta granitowa przydaje się przy wyrabianiu ciast, szokówka pozwala na błyskawiczne zamrażanie potraw, a kuter służy przeróbce mięsa, warzyw i owoców. – To sprzęt z górnej półki, pracuje się na nim bardzo przyjemnie – mówią nauczyciele gastronomii.

(żet)


Świąteczny konkurs

19 grudnia 2019 w CKZiU nr 1 nauczyciele Paweł Ładak i Piotr Piechaczek zorganizowali konkurs gastronomiczny „Potrawy wigilijne”. Wzięło w nim udział szesnastu uczniów. Zadanie polegało na przygotowaniu dwóch potraw. Pierwsza musiała mieć rybę w roli głównej, druga zależała od wyłącznej inwencji uczniów. Komisja konkursowa w składzie wicedyrektor Katarzyna Dedek, przewodnicząca rady rodziców Małgorzata Tic oraz szef kuchni restauracji Zodiac Mateusz Stukator wybrało laureatów:

I miejsce  – Kamila Miensopust i Dominika Marcinek

II miejsce – Julian Kaloudas, Daniel Kalyciok

III miejsce – Weronika Ryszka, Dominik Dyrszka

  • Numer: 53 (1443)
  • Data wydania: 31.12.19
Czytaj e-gazetę