Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Wydatki zmniejszone o ponad 11 mln zł czyli budżet skrojony według możliwości

31.12.2019 00:00 red

Budżet to najważniejsza uchwała, bo to od znajdujących się w niej zapisów zależeć będzie to, jak w przyszłym roku będzie funkcjonować gmina i w jakiej kondycji dotrwa do kolejnego budżetowego rozdania. W Krzyżanowicach nad uchwałą dyskutowano 18 grudnia.

Pracę w Krzyżanowicach nad budżetem na 2020 rok rozpoczęto we wrześniu. Po zgromadzeniu materiałów do uchwały pierwotnie plan wydatków opiewał na kwotę ponad 74 mln złotych. Wówczas rozpoczęły się prace nad urealnieniem potrzeb do możliwości gminy. I tak zmniejszono planowane wydatki o ponad 11 mln 600 tys. złotych. – Trzeba było dokonać trudnych wyborów, aby możliwe było spięcie budżetu oraz jednocześnie zapewnienie maksymalnie niskiego i akceptowalnego deficytu. Niektóre zadania i inwestycje trzeba było umieścić w tzw. liście oczekujących, ze świadomością, że w trakcie realizacji budżetu trzeba będzie dołożyć do tych zadań odpowiednie kwoty, które wynikną późnej z dalszych działań – mówi na przedświątecznej sesji rady gminy wicewójt Wolfgang Kroczek. Zadania, o których mowa, to m.in. dopłaty do oświaty w wysokości 1 mln 600 tys. zł, partycypacja, wspólnie ze starostwem, w przebudowie dróg powiatowych (planowana jest modernizacja ulic: Głównej, Raciborskiej i Dworcowej w Tworkowie), zabezpieczenie środków na utworzenie centrum fizjoterapii i dobudowy windy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Krzyżanowicach oraz wymiana tam źródła ciepła, a także prace przy przedszkolu w Bolesławiu.

Po dokonaniu korekt uchwalono budżet, którego dochody ogółem wynoszą 57 mln 638 tys. zł (w tym wydatki majątkowe 9 mln 480 tys. zł, a bieżące 48 mln 158 tys. zł). Z kolei wydatki w Krzyżanowicach proponują na poziomie 62 mln 802 tys. zł (majątkowe 16 mln 45 tys. zł., bieżące 46 mln 756 tys. zł). Podobnie jak w latach ubiegłych, w związku z faktem, że dochody nie pokrywają wydatków, zaplanowano deficyt w kwocie 5 mln 163 tys. zł. Samorząd deficyt planuje pokryć kredytem.

– Jesteśmy świadomi, że przedstawiany budżet nie odzwierciedla wszystkich życzeń i potrzeb. Jest on skrojony według możliwości uzyskania dochodów. Myślę, że podobnie jak w latach poprzednich, będzie on bardzo dynamiczny i uzależniony od możliwości pozyskania środków zewnętrznych – powiedział Kroczek. Zauważył, że nie wszystkie zadania będą wykonane, a inne zostaną w ciągu roku włączone do budżetu. – Jest to trudny budżet – charakteryzował uchwałę, mówiąc, że wiele zależy od dobrego współdziałaniu radnych z urzędem.

Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

(mad)

  • Numer: 53 (1443)
  • Data wydania: 31.12.19
Czytaj e-gazetę