Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (1440) Data wydania: 10.12.19
Czytaj e-gazetę

Wyburzony pomnik wzburzył mieszkańców

Z Krzanowic zniknął pomnik wdzięczności Armii Czerwonej. Został rozebrany, bo tak nakazał wojewoda śląski. Nie wszystkim jednak to się spodobało. Z redakcją Nowin skontaktowali się krzanowiczanie, którzy uważają, że obelisk był świadectwem historii gminy. – Komu on przeszkadzał? – pytają zdezorientowani.

Pomnik znajdujący się do niedawna przy ul. Długiej wyburzono w listopadzie. Stało się tak na mocny decyzji, w której na podstawie artykułu 5b ust. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników, wojewoda nałożył na Krzanowice nakaz jego rozbiórki.

– Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w październiku 2018 roku. W trakcie procedury wyjaśniającej przedstawiałem wojewodzie argumenty mieszkańców za pozostawieniem pomnika w obecnym kształcie, m in. informację o pochówkach żołnierzy w tym miejscu w trakcie drugiej wojny światowej – mówi nam burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla. Jednak jak słyszymy, argumenty urzędników po przeprowadzonym postępowaniu wyjaśniającym nie zostały uwzględnione. – Sposób zagospodarowania terenu, na którym znajdował się pomnik, nie został jeszcze ustalony – mówił w rozmowie z nami burmistrz Strzedulla.

Mieszkańcy, którzy skontaktowali się z redakcją Nowin, dziwią się, że w ogóle doszło do takiej sytuacji. – Tyle lat to miejsce było odwiedzane przez dzieci i uczniów z miejscowych placówek, którzy chodzili tam z opiekunami. We Wszystkich Świętych, to tu nawet znicza nie było, gdzie postawić. A teraz tutaj nie ma nic – nie kryje rozgoryczenia Andrzej Pietrzak, który spotkał się z nami razem ze swoim dorosłym synem Aleksandrem. – Ten czyn, to jakby nam nóż w serce włożyli – mówią drżącym głosem o zaistniałej okoliczności.

Pan Andrzej w trakcie rozmowy akcentuje, że nie spotkał się, aby dywagować czy czyny dokonywane przez siły zbrojne Rosji Radzieckiej były dobre, czy też nie. Wskazuje jednak, że byli to żołnierze, którzy służyli tak, jak im odgórnie nakazywano. – Oni nie mieli wyboru, musieli tutaj przyjść – podkreśla. Zauważając, że wyburzenie pomnika boli go ze zdwojoną siłą, z racji, że też był w wojsku i wie, że prawdziwy żołnierz służy swojej Ojczyźnie.

Kiedy pytamy mieszkańców, czego oczekują teraz od miejscowego samorządu, mówią nam, że chcą, aby urzędnicy upamiętnili to miejsce w jakiś sposób. – Oczekujemy, aby stanął tutaj choćby krzyż – odpowiadają.

O komentarz do zaistniałej sytuacji zwróciliśmy się do Aliny Kucharzewskiej, rzeczniczki prasowej wojewody śląskiego. Odpowiedzi jednak nie otrzymaliśmy; gdy takowa jednak do nas trafi, do sprawy wrócimy.

(mad)