Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (1440) Data wydania: 10.12.19
Czytaj e-gazetę

Jak Rudnik zwolnił Gamrota

Ordynator chirurgii odsłania kulisy

Stanisław Gamrot, który przez 14 lat kierował raciborską chirurgią na Gamowskiej został zwolniony przez dyrektora Ryszarda Rudnika. Ten nie chciał komentować swej decyzji na comiesięcznej konferencji prasowej. Były już szef oddziału udostępnił Nowinom swoje oświadczenie w tej sprawie.

Temat zwolnienia Stanisława Gamrota został poruszony na listopadowej konferencji prasowej dyrektora szpitala Ryszarda Rudnika. Ten zapytany przez dziennikarza portalu naszraciborz stwierdził, że „nie ujawni powodów ani okoliczności” zwolnienia kierownika oddziału. Szpital szuka teraz następcy S. Gamrota. W konkursie na to stanowisko oferty będą przyjmowane do 16 grudnia (szczegóły na stronie internetowej szpitala).

OŚWIADCZENIE Stanisława Gamrota

W związku z podaniem przez Dyrekcję Szpitala Rejonowego w Raciborzu lakonicznej informacji na temat odwołania mnie ze stanowiska, chciałem odnieść się do tego tematu .

W dniu 31 października 2019 otrzymałem od Dyrektora pismo wypowiadające warunki mojej umowy o pracę. Zaskoczony i przejęty dopytywałem o przyczynę takiej decyzji, na co otrzymałem odpowiedź, że jest to związane z utratą zaufania wynikającą z nieodpowiedniej organizacji pracy Oddziału Chirurgicznego.

Pomimo moich próśb nie podano żadnych szczegółów ani konkretnych przykładów potwierdzających moje zaniedbania.

Całe moje życie zawodowe jestem związany z raciborską chirurgią. Uczyłem się od moich przełożonych. A od 2005 roku sam nadzorowałem pracę zatrudnionych w Oddziale lekarzy jako ordynator, a następnie kierownik Oddziału. W pracę byłem zaangażowany nie tylko w godzinach zatrudnienia, ale również pozostawałem w ciągłej gotowości, żeby pomóc kolegom w trudnych sytuacjach w trakcie ich dyżurów. Praca Oddziału Chirurgii przebiegała bez większych przeszkód, realizowane były planowane jak i nagłe hospitalizacje pacjentów oraz zabiegi operacyjne.

Wobec personelu jak i Oddziału Chirurgii nie były prowadzone postępowania prokuratorskie jak i inne sprawy roszczeniowe. Oddział wywiązywał się ze zobowiązań objętych kontraktem NFZ, otrzymał certyfikat ISO 9001, oraz przeszedł pomyślnie kolejny raz proces akredytacji.

Mimo niejednokrotnych trudności finansowych i organizacyjnych Szpitala nie zdarzyło się żeby pacjenci naszego Oddziału odczuli dotkliwie którekolwiek z tych problemów, a proponowane leczenie było zawsze zgodne z najnowszymi trendami i zaleceniami autorytetów w dziedzinie chirurgii.

Zarówno zespół jak i ja sam nie otrzymaliśmy od Dyrekcji odpowiedzi na pytanie jakie są powody mojego odwołania. W trakcie sprawowania przeze mnie stanowiska kierownika, nie otrzymałem od obecnej Dyrekcji upomnienia związanego z nieprawidłową organizacją pracy Oddziału Chirurgii.

Sprawą jestem zaskoczony, a zasadność mojego odwołania rozstrzygnie Sąd Pracy, gdzie skierowałem wniosek o nieprawne zwolnienie mnie ze stanowiska pracy.

(opr. m)


Pieniędzy nam nie trzeba

W październiku raciborski Szpital Rejonowy zrezygnował ze wzrostu ryczałtu na oddział chirurgiczny. Jak wyjaśnił staroście raciborskiemu dyrektor Ryszard Rudnik „w chwili obecnej szpital nie potrzebuje dodatkowych środków na wzrost ryczałtu”, co odnotowano w protokole z posiedzenia zarządu powiatu. Wykonanie na oddziale chirurgicznym na dzień 30 września 2019 kształtowało się na poziomie 73% i obrazowało pełne obłożenie łóżek. Szpital otrzymał wzrost ryczałtu, który pozwolił na większą realizację świadczeń lecz pomimo dużego natężenia w przyjmowaniu pacjentów mogło dojść do sytuacji jego „niedowykonania”. Dlatego dyrekcja szpitala rejonowego nie wnioskowała o dodatkowe środki pieniężne dla chirurgii.