Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

W Babicach znaleźli sposób na usychające kwiaty

12.11.2019 00:00 red

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Babicach przekonuje, że krzewienie w dzieciach zasad zdrowego odżywiania się oraz zaszczepianie spraw związanych z ekologicznym postępowaniem jest bardzo ważne. Dodatkowo placówka udowadnia, że siła tkwi w międzypokoleniowej współpracy.

Daje siłę na cały dzień, poprawia koncentrację i reguluje układ trawienny. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Babicach już kilka lat temu włączył się w ogólnopolski edukacyjny program zasad zdrowego odżywiania pod tytułem „Śniadanie daje moc”. Codziennie równo o godzinie 10.30 uczniowie spotykają się w jadalni i tam ze swoich plecaków wyjmując drugie śniadanie, zjadają.

Jednak wyjątkowe śniadanie odbyło się w czwartek 7 listopada. Tym razem uczniowie szkoły podstawowej (obecnie uruchomione są tam dwie klasy – pierwsza i druga) oraz przedszkolaki spotkali się na wspólnym posiłku. Nie przynosili swojego jedzenia, bo śniadanie zostało przygotowane przez szkolne kucharki i rodziców. Powód? Podsumowanie innego projektu oraz zainaugurowanie kolejnego.

Chodzi o współdziałanie z Kołem Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Babicach i gminnej biblioteki, które realizowano w 2018 i 2019 r. pod nazwą „100 bajek na 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę”. – Poprzez to przedsięwzięcie mogliśmy rozwijać wśród dzieci zamiłowanie do czytania – podkreśla dyrektorka placówki Hanna Kowalska, zauważając, że dzieciom czytały emerytki. – Wybieraliśmy takie bajki, aby pokazać, że trzeba szanować, miłować i kochać swoją ojczyznę – tłumaczy obrany kierunek szefowa placówki. Z inicjatywą przeprowadzenia projektu wyszła przewodnicząca koła emerytów Elżbieta Michalska, a głównie chodziło o wychowanie patriotyczne. To jednak nie jedyny projekt związany z promocją czytelnictwa, który podejmują w babickiej placówce. – Co wtorek szefowa gminnej biblioteki w Nędzy (p.o. dyrektora Helena Krziżek – przyp. red.) spotyka się z dziećmi i czyta im bajki, z czego się bardzo cieszymy – zaznaczyła w rozmowie z nami Hanna Kowalska. Ponadto dzieci w ramach kolejnego projektu ucząc się na pamięć tekstów, później występują przed seniorami podczas ich spotkań w ramach integracji pokoleniowej.

Co ważne, placówka wspólnie z kołem emerytów rozpoczyna realizację kolejnego przedsięwzięcia, tym razem mającego wymiar ekologiczny. Często bywa tak, że wyjeżdżając na wakacje, pozostawiamy w domu kwiaty, które nie będąc podlewane, usychają. W Babicach postanowili wyjść naprzeciwko temu problemowi, nawiązując kontakt z miejscową kwiaciarnią. I od teraz mieszkańcy, wyjeżdżając na wakacje, będą mogli przynieść tam swoje kwiatki, gdzie zostaną one otoczone troską. – Zobaczymy, jak nam to wyjdzie, ta innowacja nosi nazwę „Zaopiekuj się mną, a ja pomogę tobie” – zauważa dyrektorka szkoły. Działanie babickiej placówki będzie natomiast polegało na tym, że najpierw emerytki rozeznają wśród mieszkańców, czy nie mają w domach niechcianych roślin, jeśli takie się znajdą, zabiorą je i przyniosą do szkoły. Wówczas zajmować się będą nimi dzieci i emeryci. – Wyznaczymy osoby, które będą podlewać i dbać o te kwiaty. To więc nasze włączenie się w promowanie ekologicznych zachowań wśród dzieci, co będzie procentowało w przyszłości – słyszymy od H. Kowalskiej.

W ramach czwartkowego wydarzenia nie brakowało również występów dzieci oraz wspólnego czytania bajek.

(mad)

  • Numer: 46 (1429)
  • Data wydania: 12.11.19
Czytaj e-gazetę