Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

To wystawa inna niż wszystkie inne

12.11.2019 00:00 red

Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej przyzwyczaiło nas do organizowania przeróżnych spotkań w poniedziałkowe popołudnia, tym razem wyjątkowo najnowszą wystawę zaprezentowano w czwartek 7 listopada. Wówczas swoje prace pokazali uczniowie klasy IV Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu.

To zbiór prac rysunkowych i malarskich powstałych na lekcjach prowadzonych przez znaną raciborską plastyczkę Martynę Rejner. Tematyka dzieł to martwa natura. – To prace semestralne. Uczniowie przez pierwszy semestr wykonywali daną liczbę prac. Te, które mają odpowiedni walor artystyczny, dostały najwyższą ocenę i są teraz wystawiane – wyjaśnia Martyna Rejner. Mentorka uczniów cieczy się, że są takie osoby, którym chce się tworzyć i trzyma kciuki za ich dalszy rozwój. – Oprócz tego, że oni muszą się uczyć przedmiotów zawodowych, mają również przedmioty ogólnokształcące. Więc uczęszczanie do Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu nie jest łatwą sprawą – zauważa w rozmowie z nami.

Prace semestralne uczniów Liceum Sztuk Plastycznych, zazwyczaj prezentowane są w Centrum Handlowym Auchan w Raciborzu z racji tego, że jest tam dużo miejsca i wystawione tam prace mogą trafić do szerokiej publiczności. – Z reguły rokrocznie wszystkie klasy prezentują swoje prace semestralne, w tym roku są tylko te przygotowane przez klasę IV, więc wystawa jest mniejsza – zauważa nasza rozmówczyni. To tym samym pierwsza indywidualna wystawa klasy IV w TMZR; niedawno też ze swoimi dziełami gościli na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

– Dając szczęście innym, stajemy się szczęśliwi – mówiła podczas wernisażu członkini Zarządu TMZR Aleksandra Jańska, zauważając, że właśnie uczniowie tą wystawą uszczęśliwiają innych. – Dziękuję wam bardzo za to – kierowała

słowa uznania w ich stronę.

– To bardzo ciekawa wystawa, inna od wszystkich innych. Widać tę werwę młodzieńczą – oceniał z kolei obecny na wernisażu raciborski artysta plastyk Marian Chmielecki. Chwalił młodych artystów za to, że chce im się tworzyć. – Coś nowego w TMZR, oby tak dalej – podsumował swoją wypowiedź.

(mad)

  • Numer: 46 (1429)
  • Data wydania: 12.11.19
Czytaj e-gazetę