Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Przyszłość strefy bez węgla

12.11.2019 00:00 red

Prezydent Dariusz Polowy poinformował dziennikarzy, że do końca roku prowadzona będzie analiza kosztów wprowadzenia w Raciborzu zakazu spalania paliw stałych (węgla, drewna itd.).

W skład zasobu komunalnego wchodzi 1200 mieszkań ogrzewanych piecami kaflowymi lub piecami centralnego ogrzewania na węgiel. Urzędnicy muszą policzyć, ile trzeba będzie zapłacić za podłączenie tych lokali do sieci ciepłowniczej lub zamontowania w nich ogrzewania na gaz.

Przyszłoroczny budżet ma uwzględniać wydatki na wykonanie dokumentacji projektowej dla modernizacji 20 miejskich budynków. Władze Raciborza liczą na pozyskanie znacznych środków zewnętrznych na realizację tego typu inwestycji.

Prezydent Dariusz Polowy nie wyklucza jednak, że jeśli koszty wymiany źródeł ciepła w miejskich lokalach na ekologiczne przerosną możliwości finansowe miasta, konieczne będzie przełożenie terminu wprowadzenia w Raciborzu zakazu spalania paliw stałych. Dla porządku dodajmy, że komisja ds. czystego powietrza rekomendowała prezydentowi podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia takiego zakazu od 1 stycznia 2026 roku (lub od 1 stycznia 2028 roku w przypadku nieruchomości, które nie mają dostępu do sieci ciepłowniczej lub gazowej).

(żet)

  • Numer: 46 (1429)
  • Data wydania: 12.11.19
Czytaj e-gazetę