Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (1429) Data wydania: 12.11.19
Czytaj e-gazetę

Pięć firm dołączyło do grona Filarów Ziemi Raciborskiej

Krawiecka „Jedność”, Ekoland, Evegs, Mechanika Pojazdowa Zygmunta Piniora, Lanex oraz Hubert Skornia to laureaci tegorocznej edycji nagrody Filar Ziemi Raciborskiej.

Galę zorganizowano w piątkowy wieczór 8 listopada w Hotelu „Racibor”. W uroczystości wzięła udział śmietanka towarzyska Raciborza i okolic, m.in. posłanka Gabriela Lenartowicz, starosta Grzegorz Swoboda, wiceprezydenci Raciborza Michał Fita i Dominik Konieczny, wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki, wójt gminy Rudnik Piotr Rybka, radni, rektor PWSZ Ewa Stachura, dyrektorzy szkół, a także prezesi i właściciele firm.

Filary Ziemi Raciborskiej są wręczane od dziesięciu lat z inicjatywy Raciborskiej Izby Gospodarczej. Gości powitał prezes RIG Tadeusz Ekiert. Następnie głos zabrał przewodniczący rady nadzorczej RIG Roman Majnusz. – Mam nadzieję, że członkowie kapituły nagrody i w tym roku wybrali dobrze – powiedział R. Majnusz.

Biznes nie stoi w miejscu

W kategorii firma nagrody trafiły do Krawieckiej „Jedności”, a także przedsiębiorstw Evegs oraz Ekoland Mariola Studnic. – Dziękuję kapitule za tak zacną nagrodę. Myślę, że spółdzielnia działając 73 lata zasłużyła na nią. Ja pracowałem w spółdzielni przez 43 lata. Nie było łatwo. Kiedyś pracowali ludzie, dzisiaj mamy też maszyny, ale ręka ludzka musi w tym być – powiedział prezes senior „Jedności” Maciej Doniec odbierając statuetkę.

Nagrodę dla firmy Ekoland odebrał Marian Studnic. – Dziękuję kapitule za docenienie naszej firmy. Myślę, że ta statuetka jest podziękowaniem, ale też mobilizacją do dalszego rozwoju firmy. Ta nagroda jest nie tylko dla żony i dla mnie, ale również dla wszystkich naszych pracowników – powiedział M. Studnic.

Trzeci Filar Ziemi Raciborskiej w kategorii „firmy” powędrował do przedsiębiorstwa Evegs. – Firmy Evegs nie widać w Raciborzu, ale to dlatego że my pracujemy dla przemysłu. Może bardziej znają nas na Słowacji, w Niemczech, w Czechach, w Warszawie, ale pracujemy tutaj, tutaj płacimy podatki i przyczyniamy się do rozwoju Raciborza – powiedziała prezes Ewa Leszczyńska odbierając nagrodę.

Zapasy to dla niego wszystko

W kategorii „rzemiosło” wyróżniono Mechanikę Pojazdową Pinior Zygmunt. Nagrodę Filar Ziemi Raciborskiej odebrali Monika i Zygmunt Piniorowie, którzy wraz z synem Martinem prowadzą firmę. – Chciałem podziękować mojej rodzinie, żonie i wszystkim, którzy przyczynili się do wręczenia nam tej pięknej nagrody – powiedział Z. Pinior dzierżąc w ręce statuetkę.

Filar Ziemi Raciborskiej w kategorii społecznej powędrował do Huberta Skorni – współzałożyciela, zawodnika, trenera oraz wieloletniego prezesa LKS „Dąb” Brzeźnica. – Myślę, że porządnym filarem dla Ziemi Raciborskiej był klub „Dąb” Brzeźnica, bo zdobywaliśmy medale na mistrzostwach Polski i Europy – powiedział laureat nagrody, dla którego zapasy to całe życie.

Nagrodę w kategorii współpracy transgranicznej wręczono czeskiej firmie Lanex a.s.

– Raciborscy przedsiębiorcy to duża wspólnota i niezmiernie istotny element wspólnoty samorządowej Raciborza. To państwo budujecie kapitał tego miasta. Filary są ciężkie, ale nie takie ciężary musi dźwigać przedsiębiorca – powiedział wiceprezydent Michał Fita, deklarując otwarcie miasta na współpracę z biznesem.

Uroczystość zwieńczył koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Rozrywkowej RCK.

(żet)


Krótka charakterystyka nagrodzonych firm:

Krawiecka Jedność – założona w 1946 r. w Pietrowicach Wielkich jako spółdzielnia. Firma ma na swoim koncie współpracę z takimi potęgami jak Hugo Boss czy Pierre Cardin. Krawiecka Jedność od dziesięciu lat współpracuje z marką odzieżową Gamatex. Odzież z Pietrowic Wielkich trafia do ponad czterystu sklepów w Polsce i za granicą. Obecnie firma zatrudnia 130 osób.

Ekoland Mariola Studnic – firma powstała w 1993 roku. Początkowo działalność przedsiębiorstwa skupiała się na odbiorze odpadów od mieszkańców gminy Krzyżanowice, a następnie również sąsiednich gmin. Kolejne lata to rozszerzenie działalności przedsiębiorstwa o selektywną zbiórkę odpadów, usługi budowlane oraz transportowe. Ekoland ma na swoim koncie m.in. budowę obwodnicy Zabełkowa, remont drogi krajowej nr 78 oraz wykonawstwo wielu placów i parkingów.

Evegs – producent pasteryzowanej masy jajecznej bez konserwantów chemicznych, dodatków oraz polepszaczy. Siedziba firmy mieści się przy ul. Grzonki w Raciborzu.

Mechanika Pojazdowa Pinior Zygmunt – warsztat działa od 1991 roku, świadcząc wszelkie naprawy samochodów – w szczególności z koncernu VAG – dla klientów indywidualnych, małych oraz dużych przedsiębiorstw. Firmę prowadzą Zygmunt oraz Monika Piniorowie wraz z synem Martinem. Przedsiębiorstwo należy do Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu. Na przestrzeni lat firma państwa Piniorów wyszkoliła 70 uczniów.

Hubert Skornia – współzałożyciel, zawodnik, trener oraz prezes LKS „Dąb” Brzeźnica. Patrząc na imponujący dorobek medalowy klubu trudno uwierzyć, że w pierwszych latach istnienia „Dębu”, zawodnicy trenowali na... trocinach przykrytych plandeką. – Ja nawet w nocy myślę o zapasach. Dla mnie sport jest wszystkim. Gdy przychodzę do klubu, to odpoczywam. Zapasy mnie wychowały, zapasy są dla mnie wszystkim – mówi Hubert Skornia.

Lanex a.s. – czeska firma specjalizująca się w produkcji tkanin technicznych.