Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

W skrócie

12.11.2019 00:00 red

W skrócie.

Przetargi

Bombki i światełka za 74 tys. zł

Rozstrzygnięto przetarg na „Dostawę dekoracji i ozdób świątecznych na Jarmark Bożonarodzeniowy w Raciborzu”. Wygrało go przedsiębiorstwo CR – Gama z Bielska-Białej. Zamówienie obejmuje dostawę m.in. 300 bombek o średnicy 15 cm, 100 bombek o średnicy 12 cm, kuli świerkowych, świetlnych sznurów oraz bram, a także bombki 3D. Jarmark wpisuje się w realizowany przez gminę unijny projekt, dlatego też świąteczne zakupy zostaną dofinansowane ze środków UE.


Historia

Raciborzanie rzuceni w wir wojny

Muzeum w Raciborzu zaprasza na nową wystawę czasową pt. Historie wojenne”. Znajdą się na niej dokumenty, fotografie i inne pamiątki z okresu II wojny światowej po osobach, których życie związane było z ziemią raciborską. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 listopada o godz. 17.00.


Rozrywka

Zatańcz z seniorem

Zamek Piastowski zaprasza 14 listopada do sali konferencyjnej na wydarzeni „Zatańcz z seniorem”. Będzie to spotkanie zapoznawczo-integracyjne adresowane głównie do seniorów z terenu powiatu raciborskiego. Wieczór taneczny zostanie połączony z występem Zamkowej Grupy Teatralnej. Początek o godz. 17.00. Wstęp 15 zł (kawa i ciasto w cenie).

Samorząd

Czy dzieci z Ocic są gorsze?

Radny Henryk Mainusz twierdzi, że prezydent Dariusz Polowy kłamał, mówiąc, że w założeniach finansowych na 2019 r. nie ujęto 500 tys. zł na budowę boiska wielofunkcyjnego przy szkole w Ocicach. – Jeszcze dzisiaj te 500 tys. zł wisi na BIP (Biuletyn Informacji Publicznej – red.), w wieloletniej prognozie finansowej też to jest. W czym te dzieciaki na Ocicach są gorsze od miejskich, które takie boiska mają? – powiedział radny Mainusz podczas ostatniej sesji. Prezydent Dariusz Polowy odparł, że na uwagę radnego Mainusza odpowie na piśmie.


Kultura

Koncert jesienny

Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza na „Koncert jesienny” zespołu Wiraż. Koncert odbędzie się 15 listopada w sali widowiskowej MDK przy ul. Stalmacha 12. Początek o godz. 17.00, wstęp wolny.


Bezpieczeństwo

Czarne audi straszy na Ogrodowej

Radny Stanisław Borowik przekazał zgłoszenie mieszkańców ulicy Ogrodowej w Raciborzu. Wynika z niego, że na ulicy „od kilkunastu tygodni odbywają się wyścigi”. – Wypasione, tuningowane czarne audi na gliwickiej rejestracji rozwija prędkości powyżej 120 km/h – poinformował radny Borowik. Piraci drogowi mają być sprytniejsi od policji. – Jeden staje przy szkole muzycznej, drugi koło dawnego domu partii. Jak nie ma policji, to dają sygnał do startu. Proszę porozmawiać o tym z policją, naprawdę da się ich po cichu wyłapać – zwrócił się do władz Raciborza.


Inwestycje

Co dalej z parkingiem przy kościele?

Mieszkańcy Brzezia spytali prezydenta Dariusza Polowego, kiedy w ich dzielnicy zostaną wykonane nowe miejsca postojowe przy kościele. Przed budową parkingu konieczny jest wykup gruntu, który znajduje się w rękach prywatnych.

– Jest zgoda rady miasta na przeprowadzenie transakcji zakupu tego gruntu, ale zanim to nastąpi konieczne jest uporządkowanie spraw własnościowych wynikających z zapisów w aktach notarialnych. Ta sprawa nie za bardzo nadaje się do publicznego omawiania – odpowiedział prezydent. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że najpierw do porozumienia w sprawie sprzedaży gruntu muszą dojść sami właściciele nieruchomości.


Bezpieczeństwo

Próg na Wygonowej?

Mieszkaniec Brzezia poprosił władze Raciborza o montaż progu zwalniającego na ulicy Wygonowej (w rejonie skrzyżowania z ulicą Sosienkową). – Tam jest katastrofa. Kierowcy zjeżdżają z górki i w ogóle nie zwalniają – przekazał. – Pamiętajmy, że z tzw. śpiącymi policjantami jest tak, że wszyscy ich chcą, ale nie na wysokości swojej posesji. Każdy chce, żeby to było przy posesji sąsiada – przestrzegał radny Leon Fiołka, również mieszkaniec Brzezia. Przejazd samochodów przez taki próg powoduje hałas oraz drgania terenu. Prezydent Dariusz Polowy podziela zdanie przewodniczącego rady w tym względzie. Odpowiedział, że próg można zamontować, pod warunkiem że zgodzą się na to mieszkańcy sąsiednich posesji. Póki co, zalecił zgłaszanie problemu policjantom poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. – To jest ogólnopolski system. Jeżeli państwo zgłosicie w danym miejscu problem, to policjant ma obowiązek to sprawdzić. Im więcej będzie zgłoszeń, tym częściej policjanci będą musieli się tam pokazywać – wyjaśnił D. Polowy.


Komunikacja

Nowy dworzec i przebicie Mickiewicza

Prezydent Dariusz Polowy uważa, że dworzec kolejowy w Raciborzu powinien być wizytówką miasta. Włodarz cieszy się z otwartości PKP, które zgodziło się odejść od planów budowy w Raciborzu małego dworca systemowego i wróciło do koncepcji przebudowy obecnego budynku dworca z zachowaniem obecnej kubatury. – Duża w tym rola ministra Michała Wosia – mówi Dariusz Polowy. Zapytaliśmy, czy planowana przez PKP inwestycja pociągnie za sobą zmianę układu komunikacyjnego w tej części miasta, konkretnie przebicie ulicy Mickiewicza, tak aby można nią było dojechać bezpośrednio do dworca. – Będziemy szli w tym kierunku. Dziś nikt nie chce się przyznać, dlaczego zrobiono to tak jak jest teraz, czyli wstrzymano naturalny ruch w kierunku dworca. To był błąd i należy go naprawić – mówi D. Polowy.


Remonty dróg

Wahadło dopiero na wiosnę

W poprzednim numerze Nowin informowaliśmy, że zwężenie ulicy Rybnickiej na wysokości skrzyżowania z ulicą Piaskową będzie obowiązywać tylko do połowy miesiąca. Ma ono związek z budową drogi Racibórz – Pszczyna (w tym miejscu znajduje się jeden z wjazdów na plac budowy). Kolejnych większych utrudnień w ruchu samochodowym możemy spodziewać się na wiosnę przyszłego roku, gdy wprowadzona zostanie wahadłowa organizacja ruchu.


Remonty dróg

Wyjazd na Raszczyce jeszcze w tym roku

Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował prezydenta Raciborza, że wykonawca chodnika na ulicy Odrodzenia w Raciborzu (DW 923 w kierunku Raszczyc) dołoży wszelkich starań, aby zakończyć budowę do końca tego roku.


Hobby

Racibórz na widokówkach

20 listopada o godz. 18.00 w Galerii OBOK (Raciborskie Centrum Informacji przy ul. Długiej 2) rozpocznie się wernisaż wystawy widokówek z Raciborzem w roli głównej. To swego rodzaju wehikuł czasu do miejsc, które już dawno zmieniły się nie do poznania. Na wystawie zostaną zaprezentowane pocztówki z kolekcji Grzegorza Kołka, mieszkańca Wojnowic.


Kultura

Karty z historii Polski

Zamek Piastowski w Raciborzu zaprasza na nową wystawę pt. „Karty z historii Polski”. Ekspozycja przybliża dzieje Polski od średniowiecza po II wojnę światową. Zobaczyć można m.in. repliki zbroi oraz mundurów wojskowych, a także kolekcję polskich pojazdów pancernych. Zwiedzanie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00, a w soboty i niedziele w godz. 10.00 – 18.00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Początek zwiedzenia o pełnej godzinie (z przewodnikiem).

  • Numer: 46 (1429)
  • Data wydania: 12.11.19
Czytaj e-gazetę