środa, 21 kwietnia 2021

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Nowy rząd PiS z ministrem Michałem Wosiem

12.11.2019 00:00 red

Mateusz Morawiecki przedstawił kandydatów do nowego rządu Zjednoczonej Prawicy. Wśród nich jest 28-letni Michał Woś.

– Przede mną nowe wyzwania w Ministerstwie Środowiska. Dziękuję za zaufanie kierownictwu Zjednoczonej Prawicy. Nowy rząd to silna, biało-czerwona drużyna! Przed nami kolejne lata ciężkiej pracy dla Polski – w tych słowach M. Woś skomentował ogłoszenie nowego składu rządu oraz rolę, jaką będzie w nim odgrywał.

Jako minister środowiska Michał Woś będzie odpowiadać za nadzór nad lasami, geologią, kopalinami, łowiectwem, parkami narodowymi oraz edukacją w zakresie ochrony środowiska.

Przypomnijmy, M. Woś ma 28 lat. Jest raciborzaninem, absolwentem Szkoły Podstawowej nr 1 na Ostrogu, I Liceum Ogólnokształcącego oraz prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2014 roku został wybrany do Rady Miasta Racibórz. Jego kariera zaczęła się od objęcia stanowiska szefa gabinetu politycznego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Wkrótce awansował na wiceministra sprawiedliwości. Odpowiadał m.in. za przygotowanie tzw. rejestru pedofilów oraz systemu losowego przydziału spraw w sądach. Po redukcji liczby stanowisk wiceministrów w rządzie Zjednoczonej Prawicy został pełnomocnikiem Z. Ziobry do spraw Funduszu Sprawiedliwości. W 2018 roku został wybrany do Sejmiku Województwa Śląskiego. Otrzymał aż 39 618 głosów, co było drugim wynikiem na Śląsku. Wszedł do zarządu województwa, a 4 czerwca 2019 r. został mianowany ministrem bez teki w rządzie Mateusza Morawieckiego. Na tym stanowisku odpowiadał za kwestie pomocy humanitarnej. W jesiennych wyborach parlamentarnych z powodzeniem ubiegał się o mandat poselski – zdobył 37 763 głosy, co było drugim wynikiem w naszym okręgu wyborczym (więcej głosów zdobył tylko Bolesław Piecha z Rybnika).

Nieoficjalnie ustaliliśmy, że biuro poselskie Michała Wosia będzie znajdować się w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej przy ul. Długiej 9. Wcześniej swoje biura poselskie mieli w tym miejscu Czesław Sobierajski (PiS) oraz Henryk Siedlaczek (PO).

(żet)

  • Numer: 46 (1429)
  • Data wydania: 12.11.19
Czytaj e-gazetę