Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Wstęga przecięta, teren otwarty. Turze bogatsze o miejsce do wypoczynku i rekreacji

05.11.2019 00:00 red.

W Turzu w gminie Kuźnia Raciborska zapanowała radość. We wtorkowe popołudnie 29 października oficjalnie otwarto tam teren rekreacyjny. Ten, dzięki zaangażowaniu rady sołeckiej oraz mieszkańców wsi, powstał przy ulicy Kościelnej, w sąsiedztwie kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Plac zabaw z przeróżnymi urządzeniami, siłownia na wolnym powietrzu, stoliki do gier oraz altanka – takie elementy znalazły się w nowo powstałym rodzinnym parku rekreacji i wypoczynku. Środki na jego realizację pozyskano z Fundacji Górażdży „Aktywni w Regionie”, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz konkursu marszałkowskiego „Inicjatywa Sołecka”. Dołożył się również miejscowy samorząd poprzez dotację, ale również w formie udzielanego sołectwu rocznego budżetu. Inwestycja wyniosła około 170 tys. złotych.

Uroczystość otwarcia zgromadziła szereg osób. Miejscowy urząd reprezentowali m.in.: burmistrz Paweł Macha, wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk, przewodniczący rady miejskiej Radosław Kasprzyk, radni oraz urzędnicy, pojawili się także przedstawiciele Fundacji Górażdży „Aktywni w Regionie” na czele z prezeską Urszulą Proszowską, proboszcz miejscowej parafii ks. Marcin Szaboń oraz mieszkańcy.

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca – mówił burmistrz Paweł Macha. Zauważył, że dzień wcześniej w urzędzie miejskim z ramienia województwa gościł minister Michał Woś, który – jak zaznaczył burmistrz – pilotował pozyskanie środków wojewódzkich. Podziękowanie za pomoc w realizacji zadania Paweł Macha przekazał na ręce ministra Wosia, ale i ministra sportu i turystyki Witolda Bańki. Podczas otwarcia z kolei dziękował Fundacji Górażdży „Aktywni w Regionie”. – Cztery podmioty złożyły się na ten plac, więc wyszło nam. Jakby jednego z nich zabrakło, to by nie było to kompletne – kontynuował, dodając, że dla niego najważniejsze jest zaangażowanie osobiste mieszkańców.

Celem fundacji Górażdże „Aktywni w Regionie” jest wspieranie lokalnych społeczności, mieszkańców miast i gmin, na których terenie prowadzą swoją działalność fundatorzy, czyli spółki Grupy Górażdże (Górażdże Cement, Górażdże Kruszywa i Górażdże Beton). W Kuźni Raciborskiej od lat działa na obszarze trzech wsi: Ruda, Budziska i Turze działa Kopalnia Surowców Mineralnych Ruda. Fundacja ta m.in. corocznie wspiera Turze w organizacji Pływadła, gdzie zlokalizowany jest pierwszy przystanek na trasie Racibórz – Kędzierzyn-Koźle. – W ostatnich latach wsparliśmy społeczność lokalną kwotą około 50 tys. zł – powiedziała prezeska Urszula Proszowska, gratulując sołectwu organizacji wielu przedsięwzięć. – Nie marnujemy pieniędzy fundacji, ale wydajemy je efektywnie, wspomagając się funduszem sołeckim i własną pracą – mówiła z kolei sołtyska wsi Marcelina Waśniowska.

Następnie zebrani goście udali się na grób trzech powstańców śląskich pochowanych na cmentarzu w Turzu, gdzie złożyli znicze w celu uczczenia ich pamięć w ramach obchodów 100. rocznicy trzech powstań śląskich. Później już w miejscowym ośrodku kultury sołtyska Marcelina Waśniowska w imieniu rady sołeckiej dziękowała tym, którzy przyczynili się do powstania terenu rekreacyjnego, przygotowano także poczęstunek.

(mad)

  • Numer: 45 (1428)
  • Data wydania: 05.11.19
Czytaj e-gazetę