Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

W skrócie

05.11.2019 00:00 red.

Powiat

Kultura

Utwory Jantar i Jarockiej w Tworkowie

Krzyżanowice zapraszają na koncert Barbary Brody-Malon pt. „Wymyśliłam pejzaż ten” w ramach „Wieczoru przy świecach”. Wydarzenie odbędzie się 15 listopada w tworkowskim Centrum Kultury (ul. Zamkowa 48), początek godz. 18.00. Barbara Broda-Malon z zespołem zaśpiewa piosenki z repertuaru Ireny Jarockiej oraz Anny Jantar. Później odbędzie się spotkanie przy kawie i pieczonym jabłku. Wstęp wolny.

Budżet obywatelski

Więcej czasu na uwagi

Na wniosek raciborskich radnych, czas zgłaszania uwag do budżetu obywatelskiego wydłużono do połowy listopada. Mogą one dotyczyć wszystkich sfer budżetu partycypacyjnego – m.in. promocji, sposobu zgłaszania projektów, zbierania podpisów, weryfikacji projektów, głosowania, podziału środków, regulaminu. Propozycje zmian można zgłaszać w wydziale rozwoju Urzędu Miasta Racibórz osobiście (III piętro, pokój 308) lub mejlowo rozwoj@um.raciborz.pl.

Zwyczaje

Święty Marcin w Samborowicach

Samborowice zapraszają na wspomnienie św. Marcina. Wydarzenie zaplanowano na 10 listopada. O godz. 10.00 w miejscowym kościele zostanie odprawione nabożeństwo ku czci świętego. Następnie o godz. 14.30 rozpocznie się przedstawienie uliczne wraz z inscenizacją legendy o św. Marcinie. Po przedstawieniu społeczność wsi zaprasza na rodzinną biesiadę (godz. 15.30) oraz zabawę taneczną (godz. 18.00).

Konkursy

Gwiazdka Serc oczami młodych

13 grudnia w Raciborskim Centrum Kultury odbędzie się XIX edycja koncertu charytatywnego Gwiazdka Serc, ale już teraz można przygotowywać prace na konkurs plastyczny, adresowany do uczniów raciborskich szkół podstawowych i placówek. Tematem jest „Gwiazdka jak z bajki”, czyli połączenie idei świąt oraz dobroczynności i osadzenie ich w bajkowym klimacie. Prace można składać do 6 grudnia w siedzibie Raciborskiej Izby Gospodarczej przy ul. Batorego 7. Szczegóły na www.nowiny.pl/157023

Remonty dróg

Koniec zwężenia na Rybnickiej

Jeszcze do połowy listopada na skrzyżowaniu ulic Rybnickiej i Piaskowej obowiązywać będzie zwężenie jezdni w kierunku Raciborza. Utrudnienie to potrwa do momentu wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu na zjazd budowy drogi Racibórz – Pszczyna. Wykonawca oczekuje na zatwierdzenie projektu organizacji ruchu przez Marszałka Województwa Śląskiego.

Bezpieczeństwo

Więcej światła na pasach

Prezydent Polowy rozstrzygnął przetarg na budowę oświetlenia ulicznego oraz doświetlenie przejścia dla pieszych przy ul. Brzeskiej w Raciborzu. Wygrało go przedsiębiorstwo Elektrolex Rajmunda oraz Edyty Leksów z Raciborza. Inwestycja będzie kosztować 63,4 tys. zł. Zadanie obejmuje m.in. dostawę i montaż dwunastu latarni LED, montaż kolejnych dwóch opraw świetlnych przy przejściu dla pieszych, wykonanie linii napowietrznej oświetlenia oraz fragmentu sieci zasilającej.

Kultura

Jazz w Strzesze

8 listopada o godz. 18.00 w Domu Kultury „Strzecha” (Racibórz ul. Londzina 38) rozpocznie się koncert Grupy bez nazwy. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasach RCK. Honorowane są raciborskie karty Senior 60+ i Rodzina+. Grupa bez nazwy wystąpi w składzie: Agnieszka Busuleanu-Jaksik – wokal, Stefan Konopnicki – bas, Krzysztof Fulneczek – gitara, Janusz Latka – piano, Artur Siedlaczek – instrumenty klawiszowe, Tadeusz Widota – perkusja, Agnieszka Kawulok – wokal (gościnnie). Towarzyszyć im będą wokaliści z RCK.

Kultura

Jubileuszowa wystawa

Muzeum w Raciborzu zaprasza na otwarcie wystawy „Marian Chmielecki. Jubileusz 60-lecia twórczości artystycznej”. Wernisaż wystawy odbędzie się 8 listopada o godz. 17.00 w raciborskim muzeum przy ul. Gimnazjalnej 1.

Przetargi

Wiaty za 16 tysięcy

W Urzędzie Miasta Racibórz rozstrzygnięto przetarg na dostawę i montaż trzech wiat przystankowych. Zlecenie wykona Zakład Wielobranżowy „Sopel” Sławomira Sobczyka z Lipników w zamian za 16,7 tys. zł. Wiaty mają zostać zamontowane na przystankach przy ul. Głubczyckiej/Spółdzielczej, Gospodarczej oraz kościele na Płoni do 13 grudnia tego roku.

Rekreacja

Co z lodowiskiem?

Dyrektor OSiR Paweł Król przekazał radnym, że miejskie lodowisko „Piastor” może w tym sezonie nie zostać otwarte, gdyż organizacją ślizgawki w Raciborzu jest zainteresowany prywatny podmiot. P. Król uważa, że Racibórz jest zbyt małym miastem, aby mogły w nim funkcjonować dwa lodowiska, dlatego jeśli miasto podpisze umowę z prywatną firmą, wówczas „Piastor” nie pokryje się lodem. Rady Paweł Rycka próbował dowiedzieć się u prezydenta Dariusza Polowego czegoś więcej o lokalizacji oraz wymiarach prywatnego lodowiska. Włodarz odpowiedział, że umowa nie została jeszcze podpisana, dlatego nie chce zdradzać szczegółów. – Jak podpiszemy umowę, to wszystkiego się państwo dowiecie. A jeśli to nie dojdzie do skutku, to przynajmniej nie będziemy tęsknić za czymś, co się nie udało – zauważył Polowy. Radny Rycka otrzymał zapewnienie, że tak czy inaczej „jakieś lodowisko w Raciborzu będzie”.

Komunikacja

Dojazd na żwirownie

Wjazd na żwirownie od strony ulicy Rudzkiej w Raciborzu (przed mostem na Uldze) jest niemożliwy z powodu prowadzonych tam prac przy budowie drogi Racibórz – Pszczyna. Z myślą o wędkarzach wytyczono alternatywną trasę dojazdu do wyrobisk. Można do nich dojechać od strony ulicy Grzonki. W tym celu udrożniono przejazd przez groble, dzięki czemu można pominąć wspomniany już terenem budowy drogi Racibórz – Pszczyna.

Bezpieczeństwo

Dla bezpieczeństwa pieszych

Raciborski radny Piotr Klima poddał pod rozwagę radnych oraz władz wykonawczych montaż tablic przy przejściach dla pieszych, które mają przestrzegać pieszych przed nieostrożnym wchodzeniem na jezdnię. Ponadto rajca proponuje, aby w rejonie przejść dla pieszych zwęzić te drogi, które obecnie posiadają po dwa pasy ruchu w obu kierunkach przykładami takich dróg są ulice Londzina (przy rondzie „Solidarności”) oraz Reymonta.

Samorząd

Fica nie mógł, Gawęda mogła

Raciborski radny Marcin Fica poskarżył się szefowej komisji oświaty Zuzannie Tomaszewskiej, że członkowie komisji nie mieli szansy przyjrzeć się z bliska postępom w przebudowie budynku po dawnej komendzie policji przy placu Wolności. Powstają tam m.in. mieszkania wspomagane dla osób starszych. Radnym odmówiono zgody na wizytację, gdyż – jak stwierdzono – jest to aktywny plac budowy. Radny Fica zauważył, że wizyty w dawnej komendzie nie odmówiono z kolei radnej sejmiku wojewódzkiego Ewie Gawędzie. Doszło do tego podczas kampanii wyborczej.

Gospodarka

Śniadanie biznesowe

6 listopada w Browarze Racibórz (ul. Zamkowa 2) odbędzie się śniadanie biznesowe dla przedsiębiorców, samorządowców oraz przedstawicieli instytucji wspierających biznes z Subregionu Zachodniego woj. śląskiego. Początek o godz. 7.30. Udział w śniadaniu jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji poprzez stronę internetową: evenea.pl/event/snidanie–browar–raciborz

Samorząd

Młodzież chce dyscypliny

Młodzieżowa Rada Miasta Racibórz będzie funkcjonować na nowych zasadach. Od tej pory w gremium tym będzie zasiadać po jednym przedstawicielu szkół podstawowych oraz po dwóch przedstawicieli szkół średnich. Będą oni wybierani na okres dwóch lat. Skrócenie kadencji młodzieżowego radnego będzie możliwe, jeśli bez usprawiedliwienia opuści trzy posiedzenia rady. Szczególnie ten ostatni zapis ma usprawnić pracę rady, która miała nieraz problem z zebranie kworum.

Samorząd

Szaro, buro i ponuro

Radny Paweł Rycka (Razem dla Raciborza) ponowił apel do władz Raciborza, aby te zwróciły się do PKP z wnioskiem o poprawę estetyki wiaduktu na ulicy Piaskowej. – Chodzi mi o to, żebyście zwrócili się do kolei – żeby tam nie było tak szaro, buro i ponuro – podniósł podczas obrad komisji gospodarki miejskiej.

Kultura

Zostań mistrzem kaligrafii

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu już po raz siódmy zaprasza uczniów do udziału w Powiatowym Konkursie Pięknego Pisania „Zostań Mistrzem Kaligrafii”. Zapisy do 14 listopada. Zadaniem uczestników będzie przepisanie otrzymanego tekstu przy pomocy przyniesionego ze sobą pióra. Konkurs odbędzie się 19 listopada 2019 r. w Eurece przy ul. Kasprowicza 12. Wszelkie informacje można uzyskać pod nr telefonu: 32 415 37 24 (wew. 26).

Zieleń miejska

Czy ktoś to kontroluje?

Były prezydent Raciborza Mirosław Lenk zwrócił uwagę na problem konieczności przeprowadzenia nasadzeń zastępczych. Część nasadzonych w ostatnim czasie drzew nie wytrzymała tegorocznej suszy. – Prosiłbym, żeby ktoś to skontrolował, bo teraz jest czas żeby to poprawić i uzupełnić – zaapelował. Prezydent Dariusz Polowy zapewnił go, że kontrole drzewostanu „trwają na bieżąco”.

Samorząd

Seniorzy po nowemu

Raciborscy radni zmienili uchwałę dotyczącą powołania rady seniorów. Zmiany w statucie rady zaproponowali sami seniorzy. Zaproponowali, aby kandydatów do rady mogły zgłaszać również osoby niezrzeszone (co najmniej 30 osób). Do tej pory prawo to przysługiwało wyłącznie organizacjom seniorów.

  • Numer: 45 (1428)
  • Data wydania: 05.11.19
Czytaj e-gazetę