Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (1425) Data wydania: 15.10.19
Czytaj e-gazetę

Raciborszczyzna pokochała PiS

W powiecie raciborskim wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość, drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, a trzecie Sojusz Lewicy Demokratycznej.

W części gmin trzecie miejsce na podium przypadło Polskiemu Stronnictu Ludowemu. Na PiS oddano w powiecie raciborskim 45,80 % głosów, Koalicja Obywatelska zdobyła 30,26%, SLD 9,76%, PSL 6,53%, Konfederacja 6,3%, a Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy 1,35%. Frekwencja wyniosła 50,02%. Poniżej wyniki w poszczególnych gminach raciborszczyzny.


Racibórz

PiS 43,67%

Koalicja Obywatelska 32,36%

SLD 11,58%

Konfederacja 5,81%

PSL 5,27%

Bezpartyjni 1,32%

Frekwencja: 54,42%


Kuźnia Raciborska

PiS 41,84%

Koalicja Obywatelska 28,45%

PSL 10,14%

SLD 9,57%

Konfederacja 7,93%

Bezpartyjni 2,07%

Frekwencja: 45,11%


Krzanowice

PiS 44%

Koalicja Obywatelska 36,45%

Konfederacja 6,85%

SLD 6,59%

PSL 4,62%

Bezpartyjni 1,49%

Frekwencja: 41,41%


Krzyżanowice

PiS 45,09%

Koalicja Obywatelska 29,44%

PSL 10,11%

SLD 7,14%

Konfederacja 6,91%

Bezpartyjni 1,32%

Frekwencja: 44,82%


Pietrowice Wielkie

PiS 51,21%

Koalicja Obywatelska 28%

SLD 8,02%

Konfederacja 6,13%

PSL 5,65%

Bezpartyjni 0,99%

Frekwencja: 43,20%


Nędza

PiS 48,59%

Koalicja Obywatelska 27,22%

PSL 8,67%

SLD 7,38%

Konfederacja 7,34%

Bezpartyjni 0,80%

Frekwencja: 47,01%


Rudnik

PiS 56,71%

Koalicja Obywatelska 23,75%

PSL 6,46%

SLD 5,94%

Konfederacj 5,48%

Bezpartyjni 1,67%

Frekwencja: 43,00%


Kornowac

PiS 59,62%

Koalicja Obywatelska 19,86%

SLD 6,66%

PSL 6,49%

Konfederacja 6,27%

Bezpartyjni 1,10%

Frekwencja: 57,67%


„Moja kampania nie była banerozą”

Gabriela Lenartowicz (PO)

Będę wyrażała opinie po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów. Wynik całej Koalicji Obywatelskiej jest poniżej oczekiwań, ale taka jest demokracja i należy się nad tym z szacunkiem pochylić. Biorąc pod uwagę, że nie robiłam kampanii wyborczej pt. „baneroza”, która w tych wyborach była dominującym sposobem na pozyskiwanie wyborców, to mój wynik był bardzo dobry. Prowadziłam wyłącznie merytoryczną kampanię i do części wyborców ona trafiła. Przynajmniej moi wyborcy oczekują merytorycznej kampanii i bardzo im za to dziękuję.

W minionych czterech latach zajmowałam się wieloma tematami, m.in. gospodarką odpadami, ale przede wszystkm kwestiami związanymi z ochroną powietrza. Mam na swoim koncie dość dużo prac legislacyjnych. Być może one nie są spektakularne i widoczne, ale są merytoryczne. W imieniu klubu prowadzę również temat specustawy górniczej i w zasadzie wszystkie organizacje pozarządowe zwracają się do mnie w tej sprawie, bo z ramienia sejmu nikt inny nie interesuje się ich zdaniem. Cieszy mnie zaufanie, jakim jestem obdarzana. Ta współpraca układa się świetnie i daje mi dużą satysfakcję – niezależnie od wyników wyborów.

„Będę rzecznikiem interesu mieszkańców Raciborza”

Michał Woś (PiS)

Serdecznie dziękuję. Tak duże zaufanie mieszkańców Raciborza i wszystkich gmin powiatu motywuje do dalszej, ciężkiej pracy. Dziękuję każdemu za udział w wyborach, szczególnie za poparcie Zjednoczonej Prawicy i naszych reform. Zachowujemy pokorę. Dalej będę w 100% służył ludziom. Będę rzecznikiem interesu mieszkańców Raciborza i powiatu w stolicy.

Szczególnie mnie cieszy odwrócenie już w kolejnych wyborach niedobrych dla całego powiatu proporcji. Platforma Obywatelska straciła swój bastion – mój indywidualny wynik jest wyższy niż poparcie dla całej PO w powiecie. Tym bardziej trzeba zachować pokorę i dalej dawać z siebie wszystko dla naszych mieszkańców.

„Jestem oszołomiona i szczęśliwa”

Ewa Gawęda (PiS)

Jestem oszołomiona, ale szczęśliwa. Aż trudno mi zebrać słowa. Ten wynik to przede wszystkim ogromne zaufanie ze strony mieszkańców naszego regionu. Dla mnie to wielka odpowiedzialność i niesamowity zaszczyt. Zrobię wszystko, by nie zawieść zaufania ani jednej osoby, która na mnie zagłosowała.

Myślę, że z jednej strony będę kontynuowała działania z sejmiku województwa śląskiego. Przypomnę, że w sejmiku pracowałam w trzech komisjach: tere

nów wiejskich i rolnictwa, kultury i oświaty, turystyki i sportu. Z drugiej strony zajmę się wszystkimi sprawami społecznymi, które do mnie spływają. I naturalnie współpracą z samorządami. Jestem przekonana, że uda się zrobić wiele dobrego dla naszego okręgu i nie tylko.

„Praca naszej drużyny została doceniona”

Adam Gawęda (PiS)

Cieszy mnie bardzo dobry wynik Prawa i Sprawiedliwości. W całej Polsce i w naszym okręgu. To daje ogromną satysfakcję, bo ostatnie 4 lata pracy naszej drużyny zostały zauważone i docenione. A co do mojego osobistego wyniku – będzie on dla mnie wielkim zobowiązaniem wobec wszystkich mieszkańców naszego okręgu, by z jeszcze większym zaangażowaniem i z jeszcze większą intensywnością pracować w wielu obszarach, ze szczególnym uwzględnieniem górnictwa, energetyki, rozwoju gospodarczego czy nowych technologii. By z jeszcze większym zaangażowaniem pomagać samorządom, które chcą współpracować, a takich jest kapitalna większość. Zmieni się jedynie to, że będę działał na rzecz naszego okręgu i Polski nie z poziomu senatu, a z poziomu sejmu.

„Liczę na kolejne cztery dobre lata dla Polski”

Katarzyna Dutkiewicz (PiS)

Za nami bardzo pracowity czas zwieńczony pełnym emocji wieczorem wyborczym. A dziś nade wszystko wielka radość po zdecydowanym i spektakularnym zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości. Bardzo cieszy też wyraźny wzrost ogólnopolskiej frekwencji wyborczej. Owocem ciężkiej i dobrej pracy naszych kandydatek i kandydatów w okręgu są naprawdę świetne wyniki. Serdecznie dziękuję wszystkim za współpracę, gratuluję tym, którzy obejmą mandaty poselskie. Kibicuję również mocno Ewie Gawędzie, która już wkrótce obejmie mandat senatora RP.

Wieńcząc swe krótkie, ale niezwykle intensywne doświadczenie w parlamencie, zamierzam – jak zawsze dotąd – realizować się nadal w działalności społecznej i wspierać w bieżącej pracy moje polityczne środowisko oraz raciborski samorząd. Dziękuję wszystkim, którzy w tych wyborach powierzyli mi swój głos. Liczę na kolejne cztery lata dobrej pracy dla Polski w wykonaniu koleżanek i kolegów parlamentarzystów PiS.

„Pora na chwilę odpoczynku”

Czesław Sobierajski (PiS)

Następuje wymiana. Gdyby oceniano wkład pracy, to powinienem wygrać z pierwszym na liście, ale wybory toczą się w inny sposób. Jestem zadowolony, że mogłem pomóc samorządom i ludziom, którzy są mi wdzięczni. A wybory jak wybory, inni mieli kampanię jakiej świat nie widział, ja tego nie miałem. Trudno, jest tak a nie inaczej. Chwała Panu, skoro tak rozsądził to tak musi być. Ja odnajduję się w różnych sytuacjach, wiele przeszedłem i może teraz jest pora na chwilę odpoczynku, aczkolwiek nie będę siedział z założonymi rękami.