Niedziela, 29 listopada 2020

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Epidemia na Śląsku:

Wyszkolone psy z całego świata w Nędzy

01.10.2019 00:00 red

Integracja środowiska kynologicznego w Europie, wymiana doświadczenia w pracy z psem oraz promocja pozytywnych postaw wobec zwierząt – to cele Mistrzostw Świata w Mondioringu, które odbywają się w Nędzy.

Mondioring jest jednym ze sportów kynologicznych, dyscypliną widowiskową i spektakularną, otwartą dla wszystkich psów ras pracujących, w którym biorą udział przewodnik i jego pies. W tej dyscyplinie wyróżnia się trzy stopnie trudności składające się z trzech części: posłuszeństwo, skoki i obrona. Im wyższy stopień, tym ćwiczenia są trudniejsze i bardziej rozbudowane. – Każda z tych części stawia przed psem i jego przewodnikiem inne wyzwania. Dyscyplina ta, jak żadna inna, sprawdza wszechstronność psów i ich użytkowość – wyjaśnia Daniel Waloszek z Urzędu Gminy w Nędzy.

Mistrzostwa Świata w Mondioringu to jedna z dwóch najważniejszych imprez tego typu w Europie, organizowana co roku przez inne państwo. W 2019 roku ten zaszczyt przypadł w udziale Polsce. Każde organizowane zawody posiadają odrębny scenariusz, własne dekoracje, stroje pozorantów, obsługi, przeszkody oraz inne atrybuty związane z nim tematycznie. Tematem

Mistrzostw Świata organizowanych w Polsce jest „Świat i jego cuda”.

W zawodach bierze udział 96 zawodników z psami z całej Europy oraz USA, Izraela, Brazylii, Kazachstanu Rosji, Ukrainy i Uzbekistanu. Dodatkową atrakcją są międzynarodowe zawody pozorantów sędziego. – Ogromną zatem dla nas nobilitacją, ale i wyzwaniem jest powierzenie przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) organizacji zawodów o tak wysokiej randze – mówi Waloszek.

Wydarzenie odbywa się od 1 do 6 października na boisku LKS 1908 Nędza (ul. Sportowa 10), szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie: www.mondioringnedza.pl. Wstęp dla zwiedzających bezpłatny. Organizatorem zawodów jest: Gmina Nędza, Powiat Raciborski oraz Związek Kynologiczny w Polsce.

(d)

  • Numer: 40 (1423)
  • Data wydania: 01.10.19
Czytaj e-gazetę