Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Zmiany w kuźniańskiej podstawówce. Melodia zamiast tradycyjnego dzwonka

01.10.2019 00:00 red

Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej nie ma już międzylekcyjnych dobrze nam znanych dzwonków. Rozbrzmiewa za to Crazy Frog – Axel F.

Zmiany na plus

To tzw. dzwonki bezstresowe, czyli dynamiczne melodie sygnałowe zamiast ostrych i nieprzyjemnych dzwonków mechanicznych. Zmiany w kuźniańskiej podstawówce wprowadzono wraz z nowym rokiem szkolnym.

Dyrektorka placówki w rozmowie z Nowinami przyznaje, że już od dłuższego czasu dzwonek, który rozbrzmiewał w szkole „wydawał się męczący”. – Dzwonek był bardzo głośny – ocenia Kinga Apollo. Jak dostrzega, narzekali na niego nie tylko w szkole, ale i mieszkańcy z sąsiednich bloków. Inspirację do zmian zaczerpnięto natomiast ze szkoły partnerskiej na Słowacji. – Realizujemy z tą szkołą program wymiany nauczycieli. Kiedy pojechaliśmy tam w zeszłym roku, a było to w okresie przedświątecznym, usłyszeliśmy zamiast dzwonka właśnie melodie i zainteresowaliśmy się tym – relacjonuje nam szefowa placówki.

Obecnie w szkole wybrzmiewa Crazy Frog – Axel F, jednak to tylko na pewien czas, bo najpewniej dzwonek ulegnie zmianie np. w okresie świąt Bożego Narodzenia. Koszt tej inwestycji wyniósł około 2 tys. zł. – Pierwszego dnia, kiedy uczniowie nic się nie spodziewali, to była wielka konsternacja. Zastanawiali się, komu dzwoni telefon – odpowiada dyrektorka, kiedy pytamy, jak na zmiany zareagowali w szkole. Placówka odebrała również pytania od zaciekawionych mieszkańców. – Początkowo myślano, że to samochód z lodami przyjechał – uśmiecha się pani dyrektor, mówiąc, że odbiór wszystkich jest pozytywny.

Kiedy o zdanie na temat zmian pytamy dwóch uczniów: Wojciecha Tomczaka i Adama Zamkotowicza z klasy VIIb słyszymy, że podoba im się to, jednak kiedy po raz pierwszy usłyszeli melodię, zdziwili się. – Cieszę się, że doszło do tej zmiany, zmienia to nasze nastawienie, kiedy nie słyszymy dzwonka, który ogłuszał – dostrzega Wojtek. – Dzwonek jest bardzo przyjemny dla ucha – dopowiada Adam.

Walka z hałasem

Kinga Apollo mówi nam, że kuźniańska placówka już od dawna stara się walczyć z hałasem w szkole, zmiany dzwonka są więc kolejnym etapem. – Kilka lat temu wprowadziliśmy cichsze przerwy. Proponujemy dzieciom gry planszowe. Mogą także tańczyć zumbę, wzorując się na filmikach z Youtube, bo mamy na drugim piętrze projektor oraz odpowiedni ekran – słyszymy w placówce. Ponadto jest plan, aby w trakcie długiej przerwy otworzyć salę gimnastyczną dla starszych uczniów, gdzie będą mogli odpowiednio spędzać czas.

(mad)

  • Numer: 40 (1423)
  • Data wydania: 01.10.19
Czytaj e-gazetę