Wtorek, 1 grudnia 2020

imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

RSS

Epidemia na Śląsku:

Wstęga przecięta, obiekt poświęcony. Wieża widokowa w Pogrzebieniu oficjalnie otwarta

01.10.2019 00:00 red

W piątkowe przedpołudnie 27 września w Pogrzebieniu nastąpiło oficjalne przecięcie wstęgi przy nowo powstałej wieży widokowej. Przecinali ją wójt gminy Grzegorz Niestrój oraz Jan Wilczek z gamowskiej firmy Wil-Met, która wykonywała zadanie. Obiekt poświęcił ks. Adam Wiącek.

– Marzenia się spełniają – mówił Grzegorz Niestrój podczas symbolicznego otwarcia wieży znajdującej się przy ulicy Lubomskiej. Wójt przypominał, że wszystko zaczęło się w 2012 roku od pomysłu na platformę widokową. Gdy powstała, jej dopełnieniem miała być wieża widokowa, co zgodnie z zamierzeniami udało się wykonać. Inwestycja kosztowała 294 tys. zł, z czego 120 tys. zł pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP Przekraczamy Granice w ramach Programu Interreg V–A Republika Czeska – Polska. – Cieszę się, że inwestycja została zakończona – dopowiadał wójt Niestrój, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania.

W uroczystym otwarciu obiektu uczestniczyli zaprzyjaźnieni Czesi, w tym przedstawiciele z miasta Odry (partnerzy projektu), radni gminy Kornowac, urzędnicy, sołtys Pogrzebienia i radny powiatowy Eugeniusz Kura, Elżbieta Łachmańska z Euroregionu Silesia, dyrektorzy szkół z terenu gminy oraz osoby zaangażowane w realizację zadania.

Przypomnijmy, wieża ma prawie 20 metrów wysokości i składa się z trzech podestów widokowych (na poziomach: 3.21 m, 6,42 m oraz 9,21 m). Budowlę wykonano z elementów metalowych na planie kwadratu w formie ostrosłupa. Z obiektu można zobaczyć m.in. Tworków, Bieńkowice, Sudety, Pasmo Jeseników, zbiornik Racibórz, Sudół czy Studzienną. Wieża ma monitoring, w planach jest oświetlanie obiektu nocą.

(mad)

  • Numer: 40 (1423)
  • Data wydania: 01.10.19
Czytaj e-gazetę