Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Port Racibórz będzie w Sudole obok Zbiornika

01.10.2019 00:00 red

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy powiedział na wrześniowej, posesyjnej konferencji prasowej, że lokalizacja portu przeładunkowego na Odrze jest przewidziana w rolniczej dzielnicy Sudół, w pobliżu budowanego Zbiornika Racibórz. – To pierwsza informacja na ten temat – podkreślił D. Polowy.

Włodarz miasta mówi o porcie od kampanii wyborczej 2018. Ostatnio przebywał na tematycznym kongresie poświęconym żegludze śródlądowej. Partnerem wydarzenia w Opolu było Miasto Racibórz, a Dariusz Polowy wziął udział w panelu dyskusyjnym pt. „Miasto nad drogą wodną, miasto nad rzeką”. – Pokazałem atuty jakie posiada Racibórz, że znajduje się nad drogą wodną. W styczniu Zbiornik Racibórz Dolny uzyska funkcjonalność, funkcję przeciwpowodziową. Za 5 lat gdy skończy się trwałość projektu, Zbiornik napełni się na stałe i wykorzystamy jego zdolności retencyjne w kontekście suszy oraz możliwa będzie stabilizacja żeglugi na Odrze. Nie tylko chodzi o Racibórz, ale i Kędzierzyn-Koźle. Istotna sprawa: jak zbiornik da możliwość stabilnej żeglugi, to naturalnym miejscem przy Zbiornika będzie Port Racibórz, na terenach sąsiadujących ze zbiornikiem i ewentualnym kanałem który by tam przebiegał – powiedział dziś dziennikarzom D. Polowy.

Dodał, że zaczyna się etap uzgodnień takiej lokalizacji w przyszłym planie zagospodarowania przestrzennego dla Raciborza. Perspektywa czasowa? 2030 rok, to według prezydenta wizja dla miasta i właściwa perspektywa dla zmian w planach jego rozwoju. – To pierwsza informacja na ten temat. Wiele uzależnione jest od działań na szczeblu centralnym – podkreślił D. Polowy.

(m)

  • Numer: 40 (1423)
  • Data wydania: 01.10.19
Czytaj e-gazetę