Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Seniorzy z Raciborza w centrum polityki Unii Europejskiej

01.10.2019 00:00 red

Wielka europejska polityka była głównym tematem wrześniowego spotkania raciborskich seniorów zrzeszonych w kole „Racibórz – Centrum” Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Opowiedział o niej Michał Witas z Punktu Informacji Europejskiej „Europe Direct” w Katowicach.

Na wstępie Micha Witas z „Europe Direct” omówił majowe wybory do Parlamentu Europejskiego – przede wszystkim wyniki, ale też wzrost frekwencji w tych wyborach, która wyniosła w Polsce 45,68 proc. i pozwoliła na ulokowanie naszego kraju w połowie europejskiej stawki. Dla porównania w poprzednich eurowyborach (lata 2004, 2009 oraz 2014) frekwencja w Polsce ani razu nie przekroczyła 25% i była jedną z najniższych w całej UE. M. Witas odpowiedział również na pytanie seniorów, o to które kolejne kraje mają największe szanse na wejście do Unii Europejskiej. Wbrew przekonaniu seniorów, nie będzie to Ukraina, ale Serbia i Czarnogóra. Szanse ma również Macedonia Północna.

Następnie Michał Witas przeszedł do omawiania sposobu wyborów nowych władz Unii Europejskiej. Opowiadał o osobach, które będą piastować najwyższe stanowiska we wspólnocie, a także kandydatach na urzędy, które do tej pory nie zostały obsadzone. Porównanie poszczególnych stanowisk UE do polityki krajowej pozwoliło na lepsze rozeznanie ich znaczenia i funkcji. Zaczynając od przewodniczącego Parlamentu Europejskiego (odpowiednik marszałka sejmu) Davida Sassoliego z Włoch, przez czternastu wiceprzewodniczących PE (wśród nich jest Ewa Kopacz), przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela (odpowiednik prezydenta kraju; kadencja D. Michela rozpocznie się 1 grudnia, zastąpi na tym stanowisku Donalda Tuska), szefową Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde (odpowiednik prezesa NBP, Ch. Lagarde zastąpi Mario Draghiego), Wysokiego Przedstawiciela Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josepa Borrella (odpowiednik polskiego ministra spraw zagranicznych) po najważniejszą w całej układance nową szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen (odpowiednik premiera, który stoi na czele rządu).

Spotkanie z przedstawicielem „Europe Direct” było również okazją do wręczenia nagród w konkursie „15 lat Polski w Unii Europejskiej”, który został zorganizowany przez Punkt Informacji Europejskiej w Katowicach. Nagrodę za zajęcie I miejsca odebrała raciborzanka Aleksandra Jańska. Przewodniczący koła Janusz Loch zajął I miejsce w kategorii „praca pisemna”. Pani Jańska skupiła się w swojej pracy na wyeksponowaniu korzyści płynących z istnienia Euroregionu Silesia działającego na pograniczu Polski i Czech. Z kolei pan Janusz Loch przeprowadził wywód, w którym skupił się na małych regionach o silnej tożsamości kulturowej i językowej. Jego zdaniem im więcej takich regionów, tym silniejsza będzie Unia Europejska.

(żet)

  • Numer: 40 (1423)
  • Data wydania: 01.10.19
Czytaj e-gazetę