Czwartek, 19 września 2019

imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

RSS

Metropolitalny odpust w Rudach

13.08.2019 00:00 red

Biskup gliwicki Jan Kopiec zaprasza do Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach na metropolitalne obchody odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które odbędą się 15 sierpnia.

W zaproszeniu do diecezjan biskup gliwicki przypomina dzieje kultu Matki Bożej w tym miejscu. – Spogląda na nas z przepięknego wizerunku, będącego klejnotem rudzkiej świątyni, od co najmniej sześciu wieków. Tutaj jest czczona jako Matka Boża Pokorna, przypominająca o właściwej postawie, jaką powinniśmy realizować każdego dnia. Odczytali to przed wiekami mnisi cysterscy, posługujący w tym miejscu przed wiekami, a obecnie my pragniemy wznosić się na wyżyny naszego zaufania, okazywanego w tym sanktuarium Matce naszego Pana – pisze bp Jan Kopiec.

Biskup gliwicki podkreśla również, że w tym roku obchodzimy 10. rocznicę nadania kościołowi w Rudach tytułu bazyliki mniejszej, co świętowano 9 czerwca. – Ten honorowy tytuł przenosi nas do stolicy chrześcijaństwa, do Rzymu, który cieszy się „bazylikami większymi”, czyli papieskimi, a od dwóch wieków utarł się zwyczaj, by szczególnie ważne świątynie na całym świecie mogły uczestniczyć w duchowych przywilejach centralnych świątyń papieskich. Wdzięczność za ten ważny akt życzliwości Stolicy Apostolskiej, przyznający tytuł „bazyliki mniejszej” naszemu rudzkiemu kościołowi przez Ojca Świętego Benedykta XVI będziemy ponawiać w patronalną uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – zaznacza bp Jan Kopiec.

Uroczysta Eucharystia sprawowana będzie 15 sierpnia o godz. 11.00 na dziedzińcu dawnego opactwa. Będzie ona połączona z poświęceniem ziół i kwiatów oraz zawierzeniem metropolii opiece Matki Bożej Pokornej. Nieszpory w bazylice rozpoczną się o 15.00.

(mad)

  • Numer: 33 (1417)
  • Data wydania: 13.08.19
Czytaj e-gazetę