Wtorek, 29 września 2020

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

Nie zamykamy się na wydarzenia kulturalne

13.08.2019 00:00 red

3 pytania do Ewy Mackiewicz, dyrektorki Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury im. H. Himmla.

– Jakie prace wykonywane są aktualnie w pałacu?

– Przeprowadzamy dwa duże zadania, które chcielibyśmy zakończyć w tym roku. Chodzi o część drenażu, na który otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków wojewódzkiego konserwatora zabytków. Planujemy także renowację elewacji frontowej. Na to drugie zadanie otrzymaliśmy wsparcie ze środków urzędu marszałkowskiego. Ciągle też trwają prace w obiekcie. Zostały przygotowane wylewki na parterze. Mamy także już porządną toaletę dla odwiedzających.

– Po raz pierwszy przeprowadzacie zbiórkę środków pieniężnych wśród mieszkańców na renowację pałacu. Dlaczego się na to zdecydowaliście?

– Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury im. H. Himmla potrzebuje ogromnych środków zarówno na renowację, jak i prowadzenie działalności kulturalnej. Zebrane środki zostaną przeznaczone m.in. na wkład własny do projektów realizowanych z dotacji konserwatorskich. Jeśli chodzi o samą zbiórkę, to jest ona zgłoszona w ministerstwie i trwa do końca roku. Teraz przy wszystkich wydarzeniach, które będą się tutaj odbywały, mamy prawo do zbierania pieniędzy.

– Sobotnie wydarzenie jest już którymś z kolei przedsięwzięciem organizowanym przez Fundację na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury im. H. Himmla otwierającym pałac w Rzuchowie na mieszkańców. Po raz pierwszy jest to jednak koncert wewnątrz obiektu. Czy jest to tym samym inauguracja tego typu spotkań?

– Generalnie nie zamykamy się na żadne wydarzenia kulturalne. Planujemy m.in. powtórkę spektaklu, który odbył się w naszym pałacu w reżyserii Katarzyny Chwałek-Bednarczyk (spektakl został wystawiony w ramach Nocy Muzeów – przyp. red.). Natomiast 14 września będzie się tutaj odbywało wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Przewidywany jest piknik historyczny, możliwość zwiedzania pałacu oraz spektakl poświęcony Powstaniom Śląskim.

  • Numer: 33 (1417)
  • Data wydania: 13.08.19
Czytaj e-gazetę