środa, 5 sierpnia 2020

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

Kalendarz imprez dożynkowych 2019

13.08.2019 00:00 red

Tradycyjnie z myślą o naszych Czytelnikach przygotowaliśmy kalendarz imprez dożynkowych. Te ruszają już w najbliższy weekend i potrwają do 29 września.

17 sierpnia

Łańce: dożynki parafialno-wiejskie

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.30 mszą świętą przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łańcach. Korowód dożynkowy wyruszy o 14.30 spod GOK-u – objedzie wioskę i wróci w to samo miejsce. Wtedy rozpocznie się tam festyn. W programie m.in. przekazanie chleba, występ zespołu „Łań”, konkursy, zabawy, darmowe dmuchańce oraz obficie zaopatrzony bufet. Około godziny 20.00 rozpoczęcie zabawy tanecznej.

17 – 18 sierpnia

Roszków: dożynki parafialno-wiejskie

Główna część obchodów odbędzie się w niedzielę 18 sierpnia. Mszę świętą w miejscowym kościele zaplanowano o 10.00. Korowód wyruszy natomiast o 14.30 spod kościoła i będzie kierować się pod wiatę przy ulicy Nowej 20. Tam na mieszkańców będą czekały liczne atrakcje. Gwiazdą wieczoru będą Kasia i Claudia Chwołka.

Bolesław: dożynki parafialno-wiejskie

Zabawa rozpocznie się już w sobotę 17 sierpnia na boisku sportowym przy ul. Tworkowskiej. Część oficjalną tradycyjnie zaplanowano na niedzielę. Msza święta w miejscowym kościele odprawiona zostanie o godzinie 10.00. Wymarsz korowodu o godzinie 14.00 spod remizy OSP w kierunku boiska. W ramach festynu na mieszkańców będą czekać liczne atrakcje, m.in. występy miejscowych zespołów oraz bogato zaopatrzony bufet. – Myślę, że będzie dużo zabawy. Nie zabraknie także szeregu konkursów związanych ze żniwami – mówi sołtys wioski Bertold Fichna.

18 sierpnia

Maków: dożynki parafialno-wiejskie

Świętowanie rozpocznie msza święta zaplanowana na godzinę 11.00. O 14.00 wyruszy korowód dożynkowy. Jak co roku będzie formować się od strony Kornic (na byłym placu buraczanym). Następne atrakcje rozpoczną się już o godzinie 15.00 na terenie za przedszkolem przy ul. Szkolnej. Wydarzenie zwieńczy zabawa taneczna z DJ Mateusz MK.

Żerdziny: dożynki parafialno-wiejskie

Wymarsz korowodu spod remizy OSP zaplanowano na godzinę 11.30 i kierować się będzie w stronę kaplicy w Żerdzinach. Kolejne atrakcje od 15.00 przy remizie. W programie występ młodzieży, zespołu Jinks (16.00) i zabawa taneczna z zespołem AVMix (18.00).

24 – 25 sierpnia

Krzyżanowice: dożynki parafialno-wiejskie

Świętowanie rozpocznie się w sobotę 24 sierpnia. Wówczas na placu festynowym przy ulicy Wyzwolenia 1 o godzinie 19.00 odbędzie się zabawa taneczna z zespołem Fuego, z kolei na 21.00 zaplanowano konkurs o „Super Siłacza”. Oficjalne obchody odbędą się natomiast w niedzielę. O godzinie 10.15 zbiórka procesji u p. Organiściak, następnie o 10.30 w miejscowym kościele odbędzie się msza św. O 14.00 wymarsz korowodu, a później już na placu festynowym m.in. koncert Brygidy i Roberta Łukowskich, konkurs o puchar „Super Farmera”, biesiada dożynkowa w klimacie cygańskim oraz zabawa taneczna z Tomaszem Coralem.

Owsiszcze i Nowa Wioska: dożynki parafialno-wiejskie

W Owsiszczach zaplanowano dwudniowe świętowanie na placu przy miejscowej remizie. Główna część odbędzie się w niedzielę 25 sierpnia. Na 10.00 zaplanowano mszę św. w kościele pw. Najświętszego SPJ. Po 14.30 spod straży wyruszy z kolei korowód dożynkowy, który objedzie wioskę i wróci w to samo miejsce. Przy remizie dla mieszkańców zorganizowany zostanie festyn, nie zabraknie więc występów dzieci, ale i bogato zaopatrzonego bufetu.

25 sierpnia

Kobyla: dożynki parafialno-wiejskie

Dożynki w Kobyli zaplanowano na 25 sierpnia. Tradycyjnie odbędzie się msza święta, nie zabraknie również korowodu. Szczegóły w fazie ustalania.

Rudnik: dożynki parafialno-wiejskie

Święto plonów w sołectwie Rudnik zaplanowano na 25 sierpnia. Mszę świętą dziękczynną w miejscowym kościele zaplanowano na 10.30. Korowód wyruszy natomiast o 14.30 z ulicy Sylwestra 41 i będzie kierować się w stronę miejscowej OSP. Obecnie rada sołecka pracuje nad programem wydarzenia.

Szonowice: dożynki parafialno-wiejskie

Dożynki rozpoczną się o godzinie 10.30 mszą świętą dziękczynną w kościele pw. św. Trójcy w Modzurowie. Z kolei o 14.00 spod kościoła wyruszy korowodu i będzie kierować się w stronę boiska szkolnego w Szonowicach. Tam odbędzie się festyn, a w programie: zabawa taneczna, wiele atrakcji i niespodzianek dla dzieci, poczęstunek chlebem dożynkowym, kawa i kołacz śląski oraz obficie zaopatrzony bufet.

Wojnowice: dożynki parafialno-wiejskie

Wojnowice rozpoczną świętowanie uroczystą mszą świętą w miejscowym kościele, zaplanowano ją na 10.00. Korowód dożynkowy wyruszy z kolei spod plebanii o godzinie 14.00.

Pietrowice Wielkie: dożynki gminno-powiatowe

O godz. 10.30 na terenie Centrum Społeczno-Kulturalnego zostanie odprawiona msza święta. O godz. 13.30 rozpocznie się formowanie korowodu, którego wymarsz zaplanowano na godz. 14.00 spod Centrum. O godz. 15.00 na terenie Centrum część oficjalna, a od godz. 15.30 program artystyczny – występy młodzieży, zespołów Hanuta i Happy Folk, a także gwiazdy wieczoru Petera Fesztera. O godz. 19.00 zabawa taneczna.

31 sierpnia – 1 września

Pietraszyn: dożynki gminne

Gminne święto plonów w Pietraszynie rozpocznie się w sobotę o godzinie 18.00 zabawą taneczną na boisku sportowym przy ulicy Wesołej 14. W niedzielę przypadają z kolei główne obchody. Te rozpoczną się mszą święta w kościele pw. św. Barbary w Pietraszynie o godzinie 9.00. Korowód dożynkowy wyruszy o 13.30 spod kapliczki stojącej przed Pietraszynem (od strony Krzanowic) i będzie kierować się w stronę boiska przy ul. Wesołej. Wśród atrakcji m.in. występy dzieci, koncert zespołu Duo Fenix. Wydarzenie zwieńczy zabawa taneczna.

Krowiarki, Amandów:

– dożynki parafialno-wiejskie

Świętowanie odbędzie się w Krowiarkach i w tym roku główna część zorganizowana zostanie w sobotę 31 sierpnia. Wymarsz korowodu zaplanowano na 14.30 – formować będzie się na skrzyżowaniu ulic Folwarcznej z Wyzwolenia, następnie przejedzie przez Krowiarki i Amandów. Dalsze atrakcje odbędą się już w Zielonym Centrum. Na 17.00 zaplanowano wyścigi traktorów. Dodatkowo: konkurs na najciekawszy strój osoby biorącej udział w korowodzie, strzelnica pneumatyczna, plac łuczniczy, wystawa maszyn rolniczych, nie zabraknie również dobrze zaopatrzonego bufetu. W planach jest także otwarcie parku przy miejscowym pałacu. W niedzielę z kolei o godzinie 10.30 odbędzie się uroczysta msza święta dziękczynna w kościele w Krowiarkach.

1 września

Chałupki: dożynki parafialne

W ramach uroczystości zaplanowano mszę świętą dziękczynną w kościele pw. św. Anny. Odbędzie się ona 1 września. Szczegóły w fazie ustalania.

Tworków: dożynki parafialno-wiejskie

Świętowanie w Tworkowie zaplanowano na 1 września. Korowód dożynkowy wyruszy o 10.15 spod fontanny Złoty Kłos (ul. Główna) i będzie kierować się w stronę kościoła, gdzie uroczysta msza św. zostanie odprawiona o godzinie 10.30.

Turze: dożynki gminne

W tym roku to sołectwo Turze w Kuźni Raciborskiej jest gospodarzem gminnego święta. Obchody rozpoczną się o godzinie 11.00 od formowania orszaku dożynkowego przy ul. Kościuszki w Turzu. Ten wyruszy o 11.30 i będzie podążać w stronę kościoła parafialnego pw. NSPJ w Turzu, gdzie o 12.00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta. O 13.30 na placu obok kościoła rozpocznie się program artystyczny. Najpierw zagra orkiestra Dęta „Plania”, później przekazanie chleba i przegląd koron dożynkowych (14.00), część artystyczna MOKSiR (14.30), koncert Joanny Kostki (15.15), Blue Party (15.30), Darii i Miriam (16.45), zespołu Synteza (17.00) oraz koncert Tobiego z Monachium (20.30). Po koncercie zabawa taneczna z zespołem Synteza.

Sławików: dożynki parafialno-wiejskie

Święto plonów w Sławikowie zaplanowano na 1 września. Obecnie rada sołecka pracuje nad programem.

Cyprzanów: dożynki parafialno-wiejskie

Na 12.00 w miejscowym kościele zaplanowano mszę świętą, z kolei godzinę później ze świątyni wyruszy korowód dożynkowy i będzie kierować się w stronę boiska LKS Cyprzanów. Tam występy miejscowych artystów, nie zabraknie również bufetu. W ramach wydarzenia zostanie rozegrany także mecz piłki nożnej.

7–8 września

Rudyszwałd: dożynki gminne

Święto plonów gminy Krzyżanowice zaplanowano na 7 i 8 września w Rudyszwałdzie przy ul. Zagumnie. Pierwszego dnia impreza rozpocznie się o godzinie 17.00, o 18.00 koncert gwiazdy wieczoru Mirka Jędrowskiego, z kolei o 20:00 zabawa taneczna z zespołem Adle. Niedzielne obchody rozpocznie zbiórka korowodu dożynkowego na ulicy Głównej (10.30 – 10.45), mszę świętą w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej zaplanowano z kolei na godzinę 11.00. Tradycyjny korowód wyruszy natomiast o 14.30 i przejdzie ulicami: Wiejską i Główną. Godzina 15.20 to oficjalne uroczystości dożynkowe. 16.15 – 17.30 – program artystyczny, występy dzieci i młodzieży oraz zespołów tanecznych, 18:00 – występ gwiazdy wieczoru zespołu „After Party”, o 20.00 – zabawa z DJ’em.

8 września

Zawada Książęca, Łęg, Ciechowice: dożynki parafialno-wiejskie

Jak co roku Zawada Książęca, Łęg i Ciechowice organizują wspólne święto polonów, jednak w tym roku to Zawada Książęca jest głównym organizatorem. Świętowanie zaplanowano na 8 września. Najpierw, o godzinie 9.40 z ulicy Raciborskiej 59 wyruszy korowód dożynkowy, 20 minut później odbędzie się msza św. w kościele pw. św. Józefa Robotnika. Od 15.00 zabawa na farskich ogrodach, tam liczne występy dzieci, zespołu Łężczok, Gminnej Orkiestry Dętej z Nędzy, a także zabawa przy muzyce biesiadnej.

Gamów: dożynki parafialno-wiejskie

Świętowanie rozpocznie się korowodem, ten wyruszy o 9.00 spod remizy OSP i będzie kierować się w stronę kościoła, gdzie mszę świętą zaplanowano na 9.30. O 15.00 przy remizie ruszy festyn.

Moravia: dożynki parafialne

W ramach tegorocznego świętowania zaplanowano mszę dożynkową na godzinę 10.30 w miejscowym kościele.

Samborowice: dożynki parafialno-wiejskie

Najpierw o godzinie 10.00 w miejscowym kościele odbędzie się msza święta. Później o 13.00 spod szkoły podstawowej wyruszy korowód dożynkowy, który okrąży wioskę i wróci na teren podstawówki. Tam przekazanie chleba dożynkowego oraz liczne atrakcje.

14–15 września

Pawłów: dożynki parafialno-wiejskie

Świętowanie tradycyjnie rozpocznie się mszą świętą, którą zaplanowano w miejscowym kościele na godzinę 12.00. Korowód wyruszy o 13.30 spod kościoła, okrążając wioskę, powróci na teren przy ulicy Stawowej, tam na mieszkańców będą czekały m.in. występy, a biesiadowanie zakończy zabawa taneczna. Z kolei dzień wcześniej, czyli w sobotę 14 września w programie m.in. zabawa taneczna od godziny 18.00 (również przy ulicy Stawowej).

15 września

Bieńkowice: dożynki parafialno-wiejskie

Świętowanie zaplanowano na 15 września. Tradycyjnie odbędzie się msza święta, nie zabraknie również korowodu. Szczegóły w fazie ustalania.

Pogrzebień: dożynki gminne

Uroczystości odbędą się 15 września i rozpoczną się o godzinie 12.00 uroczystą mszą św. w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła. O 14.00 z kolei przy Oratorium będzie formował się korowód dożynkowy, który wyruszy o 14.30. 16.00 – to rozpoczęcie zabawy przy Oratorium, tam dla mieszkańców wystąpi Tomasz Coral, „Rzuchowianki”, Jerzy Kryszak, Mirek Jędrowski, Jambo Africa, a na zakończenie zabawa taneczna. Nie zabraknie również bogato zaopatrzonego bufetu.

Górki Śląskie: dożynki parafialno-wiejskie

Dożynki zaplanowano na 15 września. Rada sołecka obecne pracuje nad programem.

Rudy: dożynki diecezjalne

Jak co roku dożynki diecezjalne rozpoczną się procesją, która wyruszy spod pleni i będzie kierować się w stronę rudzkiej Bazyliki. Przed mszą zaplanowaną na godzinę 12.00 biskup Jan Kopiec tradycyjnie poświęci korony żniwne. Po zakończeniu uroczystości kościelnych na placu obok Bazyliki odbędzie się wspólne świętowanie.

Brzeźnica: dożynki gminne

Gminne święto plonów w Rudniku rozpocznie się około godz. 10.00 – 10.15 wymarszem korowodu dożynkowego z Brzeźnicy do kościoła w Łubowicach, gdzie o godzinie 11.00 rozpocznie się uroczysta msza święta. O godz. 15.00 rozpoczęcie festynu dożynkowego na placu obok ruin pałacu w Łubowicach (ul. Zamkowa 2a). W programie: występ Karpowicz Family (17.30), Blue Party (20.00) oraz pokaz sztucznych ogni (20.00). Później zabawa taneczna z DJ Daniels. Nie zabraknie również bogato zaopatrzonego bufetu. Dożynki te otrzymały również wsparcie finansowe marszałka w konkursie „Inicjatywa Sołecka” na rekonstrukcję akcji powstańczej. – W związku z tym planujemy występ grupy rekonstrukcyjnej, która przedstawi akcję powstańczą – mówi Sebastian Mikołajczyk, sołtys Brzeźnicy.

Racibórz: dożynki miejskie

Na 15 września zaplanowano raciborskie święto plonów. Ich gospodarzem będzie Miedonia. Korowód rozpocznie się o godz. 11.00. Wiadomo też, że w Studziennej dożynkowe obchody (parafialne) zaplanowano tydzień wcześniej.

29 września

Nędza: dożynki parafialne

W ramach święta plonów zaplanowano uroczystą mszę świętą w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej. Odbędzie się ona 29 września o godzinie 11.00. Mieszkańcy tradycyjnie przygotowują również koronę żniwną, która zostanie ustawiona w kościele.

(mad)

  • Numer: 33 (1417)
  • Data wydania: 13.08.19
Czytaj e-gazetę