Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (1417) Data wydania: 13.08.19
Czytaj e-gazetę

Kubeł na śmieci zniszczony, ale winy odkupione

Pracownicy firm wywożących śmieci nie szanują kubłów przy ich opróżnianiu, przez co je uszkadzają – uważa Eugeniusz Brachman z Łubowic.

Problem wybrzmiał w Rudach...

W wydaniu „Nowin Raciborskich” z 30 lipca w artykule pt. „Zielono mi, ale nie do śmiechu. Problem z wywozem odpadów w Rudach” opisaliśmy zmartwienie Jana Wodoka, naszego Czytelnika. Pan Jan opowiedział nam o problemie, z jakim spotkał się w chwili wywozu opadów zielonych z miejscowości, w której mieszka, czyli w Rudach. Te, mimo że wystawił w kuble w odpowiednim terminie przed swoim domem, nie zostały zabrane. Pomimo że firma wywożąca śmieci zatrzymała się przed posesją naszego Czytelnika, pracownik zabrał kubeł i niósł do śmieciarki, w połowie drogi jednak zawrócił i odłożył pojemnik, nie opróżniając go.

Wówczas o komentarz do problemu zwróciliśmy się do Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej, czyli komórki, która w tej gminie zajmuje się gospodarką odpadami. Okazało się, że główną przyczyną nieodebrania „zielonych” był fakt, że pojemnik naszego Czytelnika był uszkodzony. Dlatego też pracownicy firmy wywożącej śmieci postąpili tak, a nie inaczej.

Jan Wodok w rozmowie z nami zauważył, że pojemniki są niszczone przez firmę wywożącą śmieci. Prezes GPWiK Marian Kostka jednak temu zaprzeczył. – Po opróżnieniu pracownik odkłada pojemnik na miejsce, z którego go zabrał – zaznaczył w rozmowie z nami prezes GPWiK. Usłyszeliśmy również, że pojemniki na odpady o pojemności 120 l, zgodnie z normą PN–EN 840–1:2013–05 nie powinny być obciążone więcej niż 60 kg. W przypadku ich przeciążenia, przy ich opróżnianiu za pomocą mechanizmu wywrotu śmieciarki, dochodzi do uszkodzenia chwytaków grzebieniowych lub pęknięcia pojemnika. – Często mieszkańcy nie do końca zdając sobie z tego sprawę, przeciążają pojemniki (pełny pojemnik z popiołem o poj. 120 l. waży ok. 98 kg), przez co dochodzi do uszkodzeń, za które firma odbierająca odpady nie ponosi odpowiedzialności – twierdził w rozmowie z nami Marian Kostka.

... a spotkał się ze zrozumieniem w Łubowicach

Na nasz artykuł zareagował z kolei kolejny Czytelnik, Eugeniusz Brachman z Łubowic, który opowiedział nam o swoim problemie. W rozmowie z nami zauważył, że jego pojemnik został właśnie zniszczony przez firmę wywożącą śmieci (sprawa jednak nie ma nic wspólnego z pracownikami i firmą z Kuźni Raciborskiej. Czytelnik postanowił jednak podzielić się swoją historią). – Przed dom wystawiłem pojemnik ze śmieciami. Przyjechała śmieciarka i przyglądałem się wówczas pracownikom. Śmieciarka podniosła mój kubeł i opróżniła go, jednak przy opuszczaniu uderzono mocno moim pojemnikiem dwukrotnie o ziemie, że aż pękł – przytacza pan Eugeniusz tamten dzień. Działo się to pod koniec stycznia bieżącego roku.

Nasz Czytelnik od razu zareagował i wówczas – jak mówi – pracownicy firmy zapewnili go, że problem odnotowali i wkrótce otrzyma od firmy w zamian inny pojemnik na odpady. – Czekałem. Trwało to zbyt długo. Zadzwoniłem do tej firmy po mniej więcej dwóch miesiącach i okazało się, że nigdzie nic nie było odnotowane. Przez słuchawkę zapewniono mnie jednak, że otrzymam ten kosz i faktycznie w czerwcu trafił do mnie kubeł – kontynuuje łubowiczanin.

Pan Eugeniusz mówi, że nie ma do nikogo pretensji, bo otrzymał rekompensatę, jednak zauważa, że jego przypadek ukazuje, że należy walczyć o swoje. – Gdybym zostawił tę sprawę, to pozostałbym ze zniszczonym kubłem – kończy rozmowę.

(mad)