Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (1416) Data wydania: 06.08.19
Czytaj e-gazetę

Piękny jubileusz strażaków z Makowa

Od 130 lat działają na rzecz innych. W niedzielę 28 lipca strażacy z Makowa uczcili jubileusz. Obchody rozpoczęły się oficjalnym apelem, później w miejscowym kościele odprawiono uroczystą mszę świętą.

Jubileuszu gratulował wójt Andrzej Wawrzynek. – Cieszę się, że działacie od 130 lat – mówił szef gminy. Chwalił, że w jednostce funkcjonuje Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza oraz że zawsze może liczyć na pomoc ze strony strażaków m.in. podczas gminnych wydarzeń. – Kiedyś w ochotniczych strażach pożarnych działali tylko mężczyźni. Zmieniające się czasy, tj. struktura pracy powoduje, że do jednostek wstępują też druhny, z czego się niezmiernie cieszę – powiedział Andrzej Wawrzynek. – Oby to społecznikostwo trwało i żebyśmy zawsze byli związani z mottem, aby nieść pomoc wszystkim tym, którzy jej potrzebują – dodał wójt. Następnie wspólnie z sekretarzem Gabrielem Kuczerą na ręce prezeski OSP w Makowie Elżbiety Lesznik i naczelnika Rafała Lesznika złożył puchar i bukiet kwiatów.

Gratulacje składali również posłanka Katarzyna Dutkiewicz, wiceprezydent Raciborza Michał Fita oraz komendant Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu Jarosław Ceglarek. – 130-lecie jednostki jest niewątpliwym powodem do dumy – zauważał komendant. Życzenia złożył także Josef Kremser, wicestarosta z zaprzyjaźnionych Hněvošic w Czechach.

Po części oficjalnej, strażacy oraz goście przeszli do kościoła św. Jana Chrzciciela, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą. Później oficjele udali się na wspólny obiad.

(mad)


Strażacy jak joannici

Pierwszą datę, którą można wyłuskać z dziejów historii pożarnictwa w Makowie to rok 1887. Została wtedy zbudowana szopa, w której schowano sprzęt taki jak: drabiny, wiadra, bosaki czy siekiery. Data ta jest wybita na żelaznej klamrze ciesielskiej i zachowała się do dziś, przechodząc z remizy do remizy.

Drugą datą jest rok 1889. Wtedy w Poniedziałek Wielkanocny odbyło się zebranie założycielskie, na które zgłosiło 52 ochotników. W tym roku mija 130 lat od tego wydarzenia. Do tej daty odnosili się też strażacy z Makowa, obchodząc kolejne jubileusze.

Trzecią datą jest rok 1894. Augustyn Weltzel w swojej książce o dekanacie raciborskim wydanej pod koniec XIX wieku napisał, że wtedy założono straż ochotniczą w Makowie. To może być data formalnej rejestracji jednostki w urzędzie rejencji opolskiej w Opolu.

Strażak, a zarazem pasjonat lokalnej historii Brunon Stojer przedstawiając podczas niedzielnej uroczystości rys historyczny makowskiej straży pożarnej, podkreślał, że można sięgnąć jednak jeszcze głębiej, bo aż do XIII wieku. A to dlatego, że w 1221 do Makowa przybyli joannici – zakonnicy, którzy udzielali pomocy chorym oraz zakładali pierwsze szpitale. – W Europie Zachodniej straże pożarne i inne organizacje humanitarne nawiązują do tradycji i symboli zakonu joannitów. Zróbmy to i w Makowie. Są jeszcze inne podobieństwa. Członkowie zakonu nosili swój habit zakonny, my strażacy mamy swoje mundury. Joannici mieli swoje reguły zakonne, my strażacy mamy swój regulamin. Można powiedzieć, że Maków jest kolebką raciborskich ratowników – podkreślał strażak.

Brunon Stojer zauważał również, że w latach 50. i 60. XX wieku jednostka straży w Makowie święciła wiele sukcesów. Była najlepsza w powiecie raciborskim i województwie opolskim. – Zaświadczają to dyplomy z ówczesnych zawodów pożarniczych. Druhowie regularnie zdobywali czołowe miejsca na tych zawodach, często pierwsze – zwracał uwagę. Podkreślał także, że 21 druhów z Makowa jest wszechstronnie wyszkolonych. – Z okazji strażackiego jubileuszu została wydana książka o Makowie. Rozdział o straży jest znaczny i do niego odsyłam – mówił autor publikacji.


Odznaczenia, medale i podarunki

W trakcie obchodów wręczono również odznaczenia, medale i podarunki. Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Roman Gieroń, Rafał Lesznik i Roman Szerner; srebrny medal: Łukasz Halfar, Elżbieta Lesznik, Mateusz Nowak, Piotr Nowak i Thomas Przybyła; brązowy medal: Beata Jurkowska, Szymon Kaszta, Damian Piechaczek oraz Martin Płaczek.

Odznaka „Strażak Wzorowy” trafiła natomiast do: Marka Halfara, Grzegorza Jurkowskiego oraz Pawła Jurkowskiego.

Z kolei członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej za wzorowe reprezentowanie jednostki na zawodach gminnych oraz uroczystościach kościelnych otrzymali podarunki. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Lidia Szmalec, Anna Kocur, Anna Berlik, Julia Gorczowska, Zuzanna Ścianek, Paulina Ścianek, Leonie Grzybek, Aleksander Grzybek, Oliwer Gieroń, Maxymilian Scherner, Kacper Scherner, Bartłomiej Broda, Jakub Grabowski i Samuel Lesznik.