Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (1413) Data wydania: 16.07.19
Czytaj e-gazetę

W skrócie

W skrócie

Zamek Piastowski

Książęce pamiątki

Zamek Piastowski w Raciborzu wzbogacił się o nowe eksponaty, związane z rodziną von Ratibor – właścicielami zamku do 1945 roku. Pamiątki do Raciborza przywiózł były raciborzanin Andreas Rim, mieszkający od wielu lat w Niemczech. Podarowane przedmioty to: porcelanowy talerz z manufaktury, publikacje książkowe opisujące dzieje rodziny książęcej i zamek Grafenegg oraz pocztówki i zdjęcia.


Wakacje

Dzieci w kolorach

23 i 24 lipca w godzinach od 10.00 do 12.30 Zamek Piastowski w Raciborzu zaprasza dzieci do udziału w wakacyjnej akcji pt. „Dzieci w kolorach”. Przez 2,5 godziny wspólnej zabawy nie zabraknie animacji, baniek mydlanych oraz zajęć ruchowych. Zaplanowano też udział w warsztatach z kręcenia poikami, gry i zabawy. Zapisy prowadzone są do piątku 19 lipca pod nr tel. 32 414 02 33.


Środowisko

Zagłada komarów

Przed minionym weekendem przeprowadzono w Raciborzu interwencyjny zabieg odkomarzania terenów zielonych. Akcję wykonano w Parku Zamkowym, wzdłuż ul. Reymonta pomiędzy Mostem Zamkowym a kładką dla pieszych. W ten sposób chciano ulżyć uczestnikom imprezy Intro Festival. Miasto zapłaciło za akcję 1,1 tys. zł. Zabieg odkomarzania wykonano metodą ULV (zimna mgła) przy użyciu agregatu zamgławiającego. Jak się dowiedzieliśmy, prezydent Polowy nie zamierza powielać takich akcji w parkach i skwerach w Raciborzu. – Zrobiliśmy to wyłącznie dla dobra festiwalu. Zabieg jest kosztowny, a jego skuteczność obliczono na dwa tygodnie. Poza tym jest szkodliwy dla ludzi i przyrody – mówi włodarz miasta.

Kultura

Hity z książnicy

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu podała jakie pozycje były wypożyczane najchętniej w ostatnich tygodniach. Jeżeli chodzi o beletrystykę to przodują Nele Neuhaus – „Dzień Matki” i Olga Rudnicka – „Miłe Natalii początki”. Z literatury popularnonaukowej czytelnicy sięgali najczęściej po książkę Sylwi Winnik – „Dziewczęta z Auschwitz” oraz pozycję Tomasza Piątka – „Morawiecki i jego tajemnice”. Z filmów na płytach DVD wybierano, jako numer 1 w zestawieniu przebojów, serial „Nielegalni” i fantastyczną produkcję „Aquaman”. Wśród audiobooków na czoło wysunęły się płyty: Michelle Obama – „Beckoming” oraz Mario Escobar – „Kołysanka z Auschwitz”. W wypożyczalni dziecięcej hitami były książki Wojciecha Widłaka – „Pan Kuleczka” i Kass Morgan – „Misja 100”.


Ekologia

Fotki z lata

Nowy konkurs fotograficzny z nagrodami trwa od 8 lipca do 31 sierpnia 2019 r. Inicjatywa jest elementem kampanii społecznej „Lato z klimatem”, a jej ideą przewodnią promowanie dobrych postaw ekologicznych. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w dwóch kategoriach wiekowych: od 0 do 10 lat oraz powyżej 11 lat. Uczestnicy muszą przygotować fotografię, nawiązującą do tematyki konkursu – zmian klimatu, dbałości o środowisko naturalne, gospodarki odpadami. Prace powinny nieść ze sobą wymiar artystyczny. Zdjęcia należy przesłać w formie cyfrowej za pośrednictwem fanpage „Lato z klimatem” na portalu Facebook.com w wiadomości lub komentarzu pod postem z informacją o konkursie. Organizatorem konkursu jest Biuro Poselskie Gabrieli Lenartowicz.


Polityka

Poselska pomoc

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 czynne jest biuro poselskie Katarzyny Dutkiewicz. Zlokalizowane na raciborskiej starówce (budynek PTTK). – Miejsce spotkań, wymiany poglądów i dyskusji o najpilniejszych do rozstrzygnięcia problemach – charakteryzuje je posłanka z PiS. Jej współpracownikami są Łukasz Dwornik politolog, były dyrektor biura poselskiego Bolesława Piechy, doradca ministra zdrowia śp. Zbigniewa Religii i pracownik NFZ oraz Magdalena Kusy przedsiębiorca, radna Raciborza. Telefon do biura: 731 406 606.


Rada miasta

Ścigać ulotkarzy

Radny miejski Marcin Fica żąda od prezydenta Polowego „skutecznej egzekucji zakazu wieszania ogłoszeń na słupach elektrycznych”. – Ledwo postawiono nowe słupy, a już pojawiły się na nich naklejone ogłoszenia. Na ulicy Nowej i Lwowskiej. Są to w zasadzie reklamy jednego przedsiębiorcy. Pięknie zalaminowane i ohydnie obklejone na słupie – wskazuje radny. Według niego wygląda to tak, jakby powstały w mieście nowe słupy ogłoszeniowe. – Należy wysłać tym firmom faktury za ogłoszenia – zachęca urzędnika radny.


Rekreacja

Przebił dwa koła

Radny Michał Szukalski zgłosił prezydentowi Polowemu konieczność pilnego usunięcia fragmentów słupków wzdłuż ścieżki rowerowej na wałach przeciwpowodziowych. – Pozostawione fragmenty są bardzo ostre i niewidoczne dla jadącego rowerzysty. Stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia życia poruszających się drogą rowerową – relacjonuje radny. Posłużył się w swojej interpelacji artykułem z portalu nowiny.pl. Sam doświadczył zagrożenia – uszkodzeniu uległ jego rower, oba koła zostały przebite.


Parkowanie

Blokowany postój

Justyna Henek-Wypior radna Razem dla Raciborza poprosiła prezydenta Polowego o interwencję w sprawie blokowania parkingu miejskiego w dzielnicy Markowice. Ulokowany pod kościołem postój służy przede wszystkim pracownikom pobliskiego przedsiębiorstwa, a proboszcz parafii otrzymuje sygnały, że wierni nie mają gdzie postawić samochodu. Radna sugeruje wprowadzenie parkowania ograniczonego w czasie, do 2 godzin. – W tej chwili osoby które chciałyby zaparkować, czy to przy okazji ślubu czy pogrzebu nie mają gdzie postawić auta – zaznacza radna.


Ruch drogowy

Płonia poczeka

Nieprędko dojdzie do zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Piaskowej, Szkolnej i Sudeckiej. Powiatowy Zarząd Dróg w Raciborzu oszacował koszt tych zmian. Zabudowa sygnalizacji acyklicznej, sterowanej w sposób inteligentny za pomocą urządzeń rejestrujących sytuacje i potrzeby ruchowe na skrzyżowaniu miałaby kosztować 345 tys. zł. Koszt wynika z dużej liczby urządzeń elektronicznych (detektory, kamery, sterowniki itp.). – W związku z powyższym oraz brakiem środków finansowych w budżecie powiatu na chwilę obecną nie ma możliwości realizacji tego zadania – przekazano radnej Magdalenie Kusy, która w magistracie pilotowała ten temat.


Samorząd

Smutne wydarzenie

Radny Michał Kuliga skrytykował prezydenta Polowego jako organizatora konferencji naukowej upamiętniającej wybory z 4 czerwca 1989 roku. Nazwał ją „smutnym wydarzeniem”, narzekał na frekwencję – kilkanaście osób. Zdaniem Kuligi urząd popełnił błędy nie zapewniając licznego audytorium, zwłaszcza jeśli chodzi o młodzież. Według radnego możliwość pełnienia współcześnie funkcji prezydenta miasta, Dariusz Polowy zawdzięcza tym, którzy w 1989 roku dokonali przełomu historycznego i z tego względu 30 rocznica wolnych wyborów powinna być obchodzona w sposób uroczysty.


Dzielnice

Mały rynek Markowic

Z prośbą o uporządkowanie wysepki przy ulicy Gliwickiej w dzielnicy Markowice zwróciła się do prezydenta Raciborza radna Justyna Henek-Wypior. – Probiematyczny teren leży zarówno na terenie gminy, jak podlega Zarządowi Dróg Wojewódzkich i nie leży to w niczyim interesie, aby doprowadzić go do należytego ładu – komentuje radna. Jej zdaniem wysepka „może i była kiedyś schludna i ładna, ale dziś jest porośnięta przez mchy i bujną trawę. Ustawiona w centralnym miejscu stara latarnia też raczej nie przysparza uroku temu miejscu”. – Piękne niedgdyś nasadzenia w pobliżu po prostu wyschły, a reszta jest nie przycięta. Teren trzeba doprowadzić do ładu – apeluje Henek-Wypior. Proponuje włodarzowi pomyśleć o rychłej rewitalizacji małego rynku Markowic.


Komunikacja

Nadzór nad przewoźnikiem

Aż 19 ofert złożono w konkursie na kandydatów na członków Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Raciborzu. 10 z nich spełniało wymogi formalne. Zarząd Powiatu Raciborskiego w obecności 4 członków – 4 głosami za wyznaczył trzech kandydatów na członków do rady nadzorczej PKS tj.: Aleksandrę Mierę-Spyrę, Michalinę Staniszewską-Niestrój i Rafała Jasińskiego. Obie panie zasiadały w radzie w poprzedniej kadencji. Jasiński zastąpił odwołanego Czesława Wolnego.


Remonty

Nowa elewacja MDK

Termomodernizacja budynku Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Stalmacha 12 w Raciborzu wchodzi w etap trzeci. Okazało się, że potrzeba nań prawie 175 tys. zł (cena z przetargu na roboty budowlane), podczas gdy powiat zamierzał przeznaczyć tylko 169 tys. zł. Ostatecznie budżet samorządu udźwignie tę różnicę i remont dojdzie do skutku.


Niebezpieczna kapiel

W miniony poniedziałek 8 lipca strażacy interweniowali na ulicy Słowackiego w Raciborzu (godz. 13.56). Lokatorka mieszkania uskarżała się na ból i zawroty głowy po wcześniejszej kąpieli w łazience wyposażonej w gazowy ogrzewacz wody. W takich okolicznościach można podejrzewać zatrucie tlenkiem węgla, jednakże strażacy nie potwierdzili obecności czadu w powietrzu. Udzielili pomocy raciborzance, a następnie przekazali ją pod opiekę ratowników medycznych, którzy stwierdzili, że kobieta nie wymaga hospitalizacji. Tego samego dnia o godz. 19.44 strażacy usunęli nadłamany konar, który zwisał nad jezdnią ulicy Gliwickiej w Raciborzu, a o godz. 19.44 strażacy –ochotnicy usunęli gniazdo owadów, które zagrażały mieszkańcom ulicy Długiej w Zabełkowie.


Zalana piwnica i pożar trawy

w Siedliskach

We wtorkowy poranek 9 lipca przy ul. Kolonia w Kornowacu doszło do pęknięcia rury wodociągowej i zalania piwnicy domu jednorodzinnego (godz. 9.26). Strażacy – ochotnicy wypompowali wodę, obyło się bez strat. O godz. 12.39 strażacy odebrali zgłoszenie o pożarze suchej trawy na nieużytkach w rejonie ulicy Dąbrowskiego w Siedliskach. Do akcji skierowano ochotników z Kuźni Raciborskiej oraz Siedlisk. Strażacy szybko poradzili sobie z pożarem, którym objęta była trawa na powierzchni pięciu arów. Przypuszczalną przyczyną zaprószenia ognia było podpalenie.


Przypalona kolacja

W czwartek 11 lipca strażacy z powiatu raciborskiego wyjeżdżali do akcji tylko raz. O godz. 20.29 odebrali zgłoszenie o zapachu spalenizny w budynku wielorodzinnym przy ul. Kochanowskiego w Raciborzu. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że źródłem charakterystycznego zapachu była przypalona potrawa. Lokator mieszkania, w którym doszło do zdarzenia, zażegnał niebezpieczeństwo jeszcze przed przybyciem strażaków. Tym ostatnim pozostało sprawdzenie mieszkania oraz klatki schodowej pod kątem obecności w powietrzu szkodliwych substancji. Obyło się bez strat i osób poszkodowanych.


Pożar zboża

Około godz. 8.16 przy ul. Wierzyńskiego w Raciborzu doszło do pożaru zboża. Na miejsce skierowano dwa zastępy zawodowców oraz zastęp ochotników, którzy szybko ugasili ogień. Pożar miał niewielką powierzchnię (dwa ary).


Toyota w płomieniach

Do pożaru doszło w nocy z 12 na 13 lipca na ul. Rzeźniczej w Raciborzu. Paliła się zaparkowana tam toyota. Strażacy szybko poradzili sobie z pożarem, jednocześnie uchronili przed uszkodzeniem zaparkowanego w pobliżu fiata. Przypuszczalnie przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.


Pożary w Borucinie i Raciborzu Ocicach

10 lipca strażacy z powiatu raciborskiego wyjeżdżali do akcji dwa razy. Najpierw o godz. 10.15 udali się w rejon ulicy Kopernika w Borucinie, gdzie paliło się zboże na pniu. Pożar objął 500 m2 pola pszenicy. W akcję zaangażowano dwa zastępy zawodowców oraz cztery zastępy ochotników. Strażacy szybko poradzili sobie z ogniem. Wartość strat materialnych oszacowano na kwotę 500 zł. Przypuszczalnie zarzewiem ognia był rozgrzany element ładowarki. O godz. 20.08 strażacy udali się na ul. Ocicką w Raciborzu, gdzie paliły się deski zgromadzone pod balkonem budynku jednorodzinnego. Tym razem obyło się bez strat. Przypuszczalnie przyczyną zaprószenia ognia było podpalenie.