Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (1412) Data wydania: 09.07.19
Czytaj e-gazetę

Co zrobić z błotem zalewającym drogi?

Mieszkanka Dolędzina napisała pismo, które trafiło do Urzędu Gminy Rudnik. Kobieta skarży się w nim na problem błota, które podczas deszczów spływa z sąsiednich pól i zalewa rowy melioracyjne przy jej posesji.

Autorka pisma zwraca uwagę, że firma dzierżawiąca pobliskie tereny wycięła wszystkie drzewa i krzaki, które choć w części zatrzymywały nadmiar wody spływającej z pól podczas gwałtownych ulew. Sytuacji nie poprawia stawianie na uprawę buraków oraz kukurydzy. Zasiewy tych roślin również nie przytrzymują wody i powodują jej spływanie wraz z wierzchnią warstwą ziemi.

Poruszony przez mieszkankę Dolędzina problem został podjęty przez radnych gminy. Radny Artur Osak zaproponował, aby pismo skierować do powiatu raciborskiego, gdyż opisana przez Dolędziniankę sytuacja dotyczy w równej mierze dróg powiatowych, które również są zalewane przez błoto spływające z pól. Przewodniczący komisji gospodarki i rolnictwa zwrócił też uwagę, że na terenie gminy uprawy dochodzą do samej krawędzi drogi. Tymczasem jadąc DK 45 w kierunku Opola widać kilkumetrowe pasy trawy, które wchodząc w głąb pól, powstrzymują nagły napływ wody pochodzącej z gwałtownych opadów deszczu.

Wójt Piotr Rybka zwrócił uwagę, że rowy melioracyjne przy drogach powiatowych w gminie Rudnik są zaniedbane i wymagają odbudowy. – W gminie Pietrowice Wielkie rowy są szerokie na dwa metry i głębokie na półtora metra, a u nas po deszczu 25 centymetrów. W Gamowie strażacy za każdym razem wymywają błoto z jezdni, ale ta droga dostaje tak w kość, że za dwa lata trzeba będzie ją remontować. Jeśli tam jest rura „trzysetka”, a rów jest prawie równo z asfaltem, to przecież nie ma szans, żeby to spłynęło nie zalewając drogi – powiedział wójt Piotr Rybka.

Radny Artur Osak zaproponował przygotowanie materiałów dotyczących zniszczeń będących następstwem z jednej strony nagłych ulew oraz niedrożnych rowów melioracyjnych, z drugiej strony prowadzenia zasiewów roślin, które nie wiążą wody. – Klimat się zmienia, będzie coraz gorzej. Powinniśmy coś z tym robić, bo jak nie, to tak będzie co roku – zauważa radny Osak.

(żet)