Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (1394) Data wydania: 05.03.19
Czytaj e-gazetę

Dyskutowali o ratowaniu polskiego rolnictwa przed suszą

Konferencja przerosła nasze oczekiwania, zarówno zainteresowanie, liczba uczestników, wysoki poziom referatów, jak i wypracowane już dziś wnioski – podkreśla Bogusław Berka, prezes firmy Agromax z Raciborza, pomysłodawca i współorganizator III Konferencji Naukowo – Technicznej pn. „Jak ratować polskie rolnictwo przed skutkami suszy?”, która odbyła się 20 i 21 lutego w Zakrzowie.

Spotkanie zainicjowano referatem dr inż. Edyty Kruk podsumowującym działania realizowane po ostatniej konferencji poświęconej erozji wodnej, która odbyła się w 2015 r. Organizatorzy wielokrotnie podkreślali znaczącą rolę, specjalnie powołanego na tę okoliczność, zespołu złożonego z wysokiej klasy fachowców. Dzięki temu możliwe jest wypracowywanie odpowiednich działań, które stopniowo wdrażane pomagają znaleźć rozwiązania na nurtujące rolników kwestie. Potwierdzeniem tych słów jest prowadzenie przez firmę „Agromax” wraz z naukowcami z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie badań opartych na wnioskach z poprzedniej konferencji.

Warto wspomnieć, że w Polsce gromadzimy jedynie 6% wody, która odpływa z obszaru naszego kraju. Potencjalnie mówi się, że moglibyśmy gromadzić nawet 15% tego odpływu. Dlatego podjęcie odpowiednich działań jest konieczne. – Potrzebne są działania, które powinny być odpowiednio zaplanowane, zaprojektowane, zrealizowane i eksploatowane, gdyż tego problemu nie rozwiąże się z dnia na dzień. Dlatego trzeba podjąć bardzo stanowcze kroki, które pozwolą na realizację przedsięwzięć związanych z budową zbiorników wodnych w krótszym czasie – mówił prof. Krzysztof Ostrowski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, współorganizator konferencji.

Szeroka dyskusja

Podczas dwóch dni uczestnicy mogli wysłuchać łącznie 19 referatów wygłoszonych przez specjalistów oraz naukowców, którzy do tematu suszy podeszli wielowymiarowo. Kilka prelekcji dotyczyło szczegółowego omówienia problemu suszy w obliczu globalnych zmian klimatu. Sporo uwagi poświęcono na analizę jej skutków w rolnictwie – z perspektywy ekonomicznej, gospodarczej i przyrodniczej. Ponadto uczestnicy mogli przyjrzeć się bliżej ogólnopolskiemu Systemowi Monitoringu Suszy oraz poznać systemowe i prawne rozwiązania wspomagające ograniczanie problemu. Nie zabrakło również przykładów przeciwdziałania suszy poprzez racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi. Warto dodać, że w konferencji, na zaproszenie organizatorów, udział wzięli także naukowcy ze Słowacji, którzy wzbogacili spotkanie o doświadczenia z własnych regionów. Tym samym inicjatywa zyskała rangę międzynarodowej.

Niezbędnym elementem spotkania były wnioski, które opracowywał powołany specjalnie na tę okoliczność zespół. Podczas podsumowania zostały one zaprezentowane szerokiemu gronu rolników – Jak można było to wyraźnie odczuć przekrój tematów, które dotyczyły suszy, był bardzo szeroki. Susza to nie tylko brak opadów, ale także zasoby wodne w glebie, działania, jakie mogą podjąć rolnicy w celu oszczędnego użytkowania wody, ale również kroki, które należy zapoczątkować na szczeblu rządowym i samorządowym w celu podjęcia budowy inwestycji umożliwiającej gromadzenie wody. Jak wykazano, sumy roczne opadów w naszym kraju nie zmieniają się a jedynie ich rozkład w czasie – powiedział prof. Krzysztof Ostrowski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

– Trzeba problem wody zacząć traktować bardzo poważnie, bo ona okazuje się najważniejszym czynnikiem, a za chwilę może stać się towarem deficytowym i przez to bezcennym. Niektórzy nie dostrzegali ogromu tego problemu, a jak widać, konferencja była działaniem trafionym i spełniła swoje zadanie – podsumował prezes firmy „Agromax”, Bogusław Berka.

Kto przyszedł?

Wśród kilkuset zaproszonych na konferencję naukowców, przedstawicieli władz samorządowych oraz rolników znaleźli się m. in.: Senator RP Adam Gawęda, Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady, a także starosta powiatu raciborskiego Grzegorz Swoboda oraz prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

opr. (d).