Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (1393) Data wydania: 26.02.19
Czytaj e-gazetę

Zbyt wysokie wymagania pracowników czy... pracodawców?

Postanowiliśmy poszukać odpowiedzi na pytanie o przyczyny braku pracowników w zawodach deficytowych (takich, w których zapotrzebowanie pracodawców przewyższa zainteresowanie pracowników).

Notowany w ostatnich trzech miesiącach wzrost bezrobocia w powiecie raciborskim ma charakter sezonowy. Wkrótce do pracy wróci wiele osób, które zimową porą zarejestrowały się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Raciborzu. Tymczasem lokalni pracodawcy wielu branż już teraz mają problem ze znalezieniem pracowników chętnych do pracy, dlatego wielu z nich kieruje oferty również do osób spoza kraju. Postanowiliśmy sprawdzić, jaka jest specyfika zawodów deficytowych, a więc takich, na które zapotrzebowanie pracodawców będzie przewyższać liczbę osób posiadających odpowiednie kwalifikacje i chętnych do podjęcia pracy. Z szerokiej puli profesji deficytowych wybraliśmy te, które w ostatnich trzech miesiącach przewijały się w zestawieniach przygotowywanych przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu. Czym należy tłumaczyć brak osób chętnych do podjęcia pracy w tych zawodach? Czy wszystko rozbija się o pieniądze? Na te pytania odpowiadamy w opublikowanym poniżej zestawieniu*.

(żet)


KASJER – SPRZEDAWCA

– zawód o dużej rotacji pracowników

– wielu osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje nie odpowiada specyfika pracy, m.in. praca w niektóre weekendy oraz w różnych godzinach

– poszukujących pracy w tym zawodzie zraża nieatrakcyjne wynagrodzenie lub prowizyjny system płac

ELEKTROMECHANIK

– w zawodzie występuje tzw. luka pokoleniowa

– osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje bardzo często wybierają oferty pracy za granicą

KAMIENIARZ

– młode osoby niechętnie podejmują pracę w tym zawodzie, wstępuje tzw. luka pokoleniowa

KELNER

– osoby zainteresowane pracą często nie spełniają wymagań pracodawców (brak odpowiedniej prezencji)

– poszukującym pracy nie odpowiada jej specyfika (zmianowość, praca w weekendy) oraz niska płaca

KIEROWCA SAMOCHODU CIĘŻAROWEGO C+E

– brak zainteresowania ofertami pracy (szczególnie osób młodych) ze względu na oferowane zbyt niskie wynagrodzenie, a także długie wyjazdy służbowe (w tym za granicę)

– wiele ofert pracy skierowanych jest do cudzoziemców, którzy godzą się na warunki pracodawców

KUCHARZ

– osobom potencjalnie zainteresowanym tym zawodem często nie odpowiada nieatrakcyjne wynagrodzenie, a także specyfika samej pracy (np. praca w weekendy, w różnych godzinach)

MAGAZYNIER

– wymagane uprawnienia na wózki widłowe, często również doświadczenie

– pracodawcy oczekują również od pracowników posiadania prawa jazdy kat. B lub C

MONTER INSTALACJI BUDOWLANYCH

– młode osoby niechętnie uczą się i podejmują pracy w tym zawodzie

– występuje tzw. luka pokoleniowa

– osoby posiadające odpowiednie kwalifiakcje często decydują się na wyjazd za granicę

OPERATOR KOPARKO-ŁADOWARKI

– pracodawcy bardzo często oczekują czegoś więcej niż tylko ukończonego kursu (np. uprawnienia operatora koparko-ładowarki oraz dodatkowo spycharki, a także prawo jazdy i doświadczenie zawodowe)

PRACOWNIK OCHRONY FIZYCZNEJ

– znaczna część ofert pracy skierowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz emerytów

ŚLUSARZ

– lukę na rynku pracy w tym zawodzie dałoby się uzupełnić, gdyby nie zbyt długa przerwa w wykonywaniu zawodu przez wiele osób wyuczonych tego fachu – nie posiadają one aktualnie potrzebnych umiejętności

SPAWACZ

– wielu poszukujących pracy nie posiada aktualnych uprawnień lub względy zdrowotne uniemożliwiają im podjęcie pracy w tym zawodzie

– osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje bardzo często wybierają pracę za granicą

* Informacje dotyczące specyfiki danych zawodów zostały zaczerpnięte z aktualnego „Barometru zawodów”. Ten z kolei opiera się na danych zebranych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z lokalnymi agencjami zatrudnienia, powiatowym urzędem pracy oraz środowiskami zrzeszającymi przedsiębiorców.