Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

W skrócie

12.02.2019 00:00 red

W skrócie

Ekologia

Stacja na horyzoncie

W magistracie spodziewana jest wizyta ekspertów z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W konsultacji z urzędnikami z Raciborza wskażą oni miejsce instalacji stacji monitorującej jakość powietrza. Stacja zostanie wpięta w ogólnopolski system monitoringu. Według Dariusza Polowego to najlepsze z możliwych rozwiązań w badaniu jakości powietrza. – Będziemy mieli szybką i pewną informację jakie jest powietrze w Raciborzu – mówi włodarz.

Oświata

Oczyszczacze u dzieci

Zamiast dalszego finansowania systemu zarządzania jakością ISO w raciborskim urzędzie, 10 tys. zł trafi na na zakup oczyszczaczy powietrza w przedszkolach miejskich. Pieniądze na sprzęt będą wydawane w miarę posiadanych środków i urządzenia będą instalowane w placówkach. Sprzęt jest już używany w żłobkach w Raciborzu. Środki przesunięto w nowym budżecie na wniosek radnej Anny Szukalskiej. – Uzupełnimy te nakłady w lutym gdy wykonanie budżetu za 2018 rok będzie znane – zapowiedział D. Polowy, co należy rozumieć jako zapowiedź stopniowego wyposażenia wszystkich przedszkoli w mieście w urządzenia antysmogowe.

Inwestycje

Droga nadziei

W lutym ma być rozstrzygnięty przetarg na wykonawstwo Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna na odcinku raciborskim, miejskim. Na 28 lutego wyznaczono termin tegoż rozstrzygnięcia. – Możemy liczyć, że prace ruszą, bo środki są zabezpieczone. Przy pracach projektowych było wiele opóźnień. Niedługo na terenie przyszłej drogi zobaczymy ciężarówki i maszyny budowlane – sądzi D. Polowy.

Zbiornik Racibórz

Odra do „przepięcia”

– Czeka nas kamień milowy w budowie Zbiornika Racibórz Dolny – oznajmił dziennikarzom na konferencji posesyjnej prezydent Polowy. Wcześniej odbył rozmowy z dyrektorem Wód Polskich Łukaszem Lange. Prognozuje on, że w czerwcu nastąpi tzw. przepięcie Odry w nowe koryto i rzeka zostanie przepuszczona przez budowlę zapory – zasuwy. Zbiornik zacznie wtedy pracować z elementem „zamykającym” Odrę.

Inwestycje

Balustrady w Sudole

Radny Eugeniusz Wygledna zwrócił się do prezydenta Polowego o rozpoczęcie starań w sprawie ustawienia balustrad przydrożnych w Sudole, obok skrzyżowania ulic Korczaka i Hulczyńskiej. Do posesji znajdującej się w tym miejscu w ciągu dwóch tygodni trzy razy w płot wbiły się samochody. Doszczętnie roztrzaskały ogrodzenie. Nie było wtedy przechodniów, ale to droga do szkoły i przedszkola oraz kościoła więc ruch pieszy odbywa się tamtędy często. – Szczęściem jest, że jeszcze nikomu nic się nie stało – ocenił radny, który prosi włodarz o zabezpieczenie newralgicznego miejsca w dzielnicy Raciborza.

Prace drogowe

Bez prądu

Szef klubu radnych NaM Piotr Klima zwrócił się do prezydenta Polowego o podjęcie działań w kierunku przesunięcia terminu zamiany słupów energetycznych na ul. Cegielnianej. Firma „Tauron” robi przerwy w dostawie prądu. Klima i mieszkańcy proszą by poczekać z pracami do cieplejszych miesięcy. – Wielogodzinna przerwa w dostawie energii elektrycznej jest bardzo uciążliwa dla mieszkańców ponad 50 domostw, gdzie są niemowlęta i ludzie starzy, schorowani – informuje radny. Przekazał w magistracie bulwersującą jego zdaniem radę „Tauronu” by miejscowi wypożyczyli sobie agregaty prądotwórcze na czas wymiany słupów.

Budżet obywatelski

Nastolatek też obywatel

Radny miejski Jarosław Łęski (KWW Dariusza Polowego) proponuje obniżyć granicę wieku dla głosujących na projekty Budżetu Obywatelskiego. Teraz mogą robić to tylko pełnoletni raciborzanie. Łęski chce by prawo głosu mieli mieszkańcy, którzy ukończyli 13 lat. Radny wierzy, że to element budowania trwałych relacji między młodymi mieszkańcami a miastem. Podpowiada prezydentowi Polowemu by ten testował różne sposoby na walkę z tzw. depopulacją czyli zmniejszaniem się liczby raciborzan.

Działalność społeczna

Rada Kobiet

Krystyna Klimaszewska radna z KWW Łączy nas Racibórz zamierza utworzyć Raciborską Radę Kobiet. Byłaby ciałem doradczym przy władzach miasta. Klimaszewska podaje, że potrzebna jest diagnoza potrzeb kobiet, imprezy podejmujące dyskryminacje związane z płcią i opiniowanie uchwał rady ws. sytuacji kobiet w mieście.

Sport

Hala z dziurą w płocie

W Studziennej działacze miejscowego LKS nie mogą doprosić się w magistracie dokończenia prac przy ogrodzeniu wokół hali sportowej i boiska. Prace prowadzono w ubiegłym roku i wykonano ich tyle, na ile starczyło pieniędzy. Radny Eugeniusz Wyglenda twierdzi, że poprzedni prezydent zadeklarował mieszkańcom dzielnicy, że w nowym roku budżetowym płot zostanie dokończony. Prezydent Polowy twierdzi, że takiego wydatku budżet nie przewiduje. Wyglenda nie kryje irytacji takim tłumaczeniem. – Jak pan prezydent chce to oddamy mu kompleks sportowy i niech sam go utrzymuje i o niego dba – skomentował dla nas. Większą cześć prac przy ogrodzeniu mieszkańcy Studziennej wykonali sami.

Miedonia

Stara szkoła groźna dla życia

Znajdujący się przy ul. Podmiejskiej 34 budynek dawnej szkoły w Miedoni, zdaniem Józefa Galli szefa komisji budżetu w radzie miasta, stanowi zagrożenie dla życia mieszkańców. Z dachu spadają dachówki, zdewastowane są włazy szamba. Sprzedaż nieruchomości od lat była nieskuteczna. Dlatego radny miejski wnioskuje o wyburzenie rudery. Galli uważa, że po wyburzeniu będzie można w tym miejscu postawić wiatę integracyjną i organizować lokalne spotkania integracyjne.

Piłka Nożna

Moneta w Turcji

Raciborzanin, wychowanek LKS Brzezie Łukasz Moneta to aktualnie piłkarz Legii Warszawa na wypożyczeniu w pierwszoligowej Bytovii. Od 10 do 21 lutego będzie przebywał z nową drużyną w tureckim Belek. Piłkarz strzelił już dwie bramki w meczach sparingowych nowego klubu. Urodzony w Raciborzu pomocnik pokonał bramkarzy Mieszka Gniezno oraz Olimpii Grudziądz. Bytovia Bytów zajmuje 10. miejsce w tabeli Fortuna 1 ligi.

Siatkówka

Rafakowcy bez sukcesu

Siatkarze raciborskiego Rafako w piątkowy wieczór 8 lutego udali się w odległy wyjazd do Przystajni, gdzie rozegrali zaległe spotkanie w ramach I Ligi Śląskiej. Ich rywalem był niżej notowany KS Płomień, który okazał się lepszy w czterech setach rewanżując się tym samym za porażkę w takim samym stosunku z pierwszej rundy. Raciborzanie prowadzeni przez trenera Bartosza Frątczaka zupełnie nie radzili sobie ze skuteczną grą Płomienia. KS Płomień Przystajń – KS AZS Rafako Racibórz 3:1 (23:25, 25:21, 25:22, 25:16); skład Rafako: Błaszczok, Dziadek, Grabczyński, Gonsior, Marchwiak, Gołuchowski oraz Kostka (libero), Władarz, Zasłonka, Besz.

  • Numer: 7 (1391)
  • Data wydania: 12.02.19
Czytaj e-gazetę