Wtorek, 18 lutego 2020

imieniny: Konstancji, Maksyma, Wiaczesława

RSS

Przy Rafako bez przejazdu torami? PKP snuje śmiałe plany

05.02.2019 00:00 red

Na dwóch samorządowych sesjach stanął temat wizji PKP dla wyremontowanej Stacji Racibórz. Uderza ona w rafakowców, którym kolej chciałaby zlikwidować przejazd na Łąkowej. W alarmowe dzwony uderzył pierwszy radny powiatowy Artur Wierzbicki.

Powołując się na źródła internetowe (portalu sielsiatrasportinfo) Wierzbicki opowiedział na sesji w środę 29 stycznia o planach PKP ujawnionych w internecie. Chodzi o przejazd kolejowy na ulicy Łąkowej, przy Arenie Rafako i fabryce kotłów. Kiedyś prowadziła nad nim kładka dla pieszych. W ostatnich latach go zmodernizowano, w celu lepszej przejezdności. Prowadzi przezeń ścieżka rowerowa. Kolej chciałaby go zlikwidować, a ruch samochodowy przekierować na ulicę Eichendorffa, pod wiadukt. Tymczasem magistrat ze starostwem są tuż przed remontem ulic Łąkowej i Kościuszki. Radny powiatowy był ciekaw reakcji starosty Grzegorza Swobody na zapowiedzi kolejarzy. Sam jest zainteresowany nowym pomysłem PKP, bo pracuje w Rafako i jeździ Łąkową.

Głęboki wiadukt

– PKP chce zlikwidować przejazd kolejowy w ciągu ulicy Łąkowej, w ramach przebudowy Stacji Racibórz wraz z wybranymi elementami infrastruktury kolejowej. Ten plan przewiduje likwidację przejazdu do Rafako – mówił Wierzbicki, formułując na sesji interpelację. Przekazał radnym i staroście, że w miejsce zlikwidowanego przejazdu ma być wybudowane podziemne przejście pieszo-rowerowe. Wiadukt na ulicy Eichendorffa zostałby pogłębiony (i być może poszerzony), by ruch samochodowy odbywał się drogą w pobliżu więzienia. – Już dziś przepustowość tam jest średnia – ocenił Wierzbicki, który jako długoletni pracownik Rafako zna problemy komunikacyjne kolegów z zakładu.

Na sesji radny zwrócił się do starosty z pytaniem czy ten wie o planach PKP, wskazując kontekst planów powiatowo-miejskich dotyczących remontu ulic Łąkowej i Kościuszki. – Czy to jest brane pod uwagę? Bo z uwzględnieniem wizji PKP będzie zupełnie inaczej jeśli chodzi o rozwiązania komunikacyjne. Poza tym 4-5 lat temu miało miejsce porozumienie samorządowe o wymianie zarządzania ulicami: Kościuszki z 1 Maja. I co pan myśli o zamknięciu przejazdu kolejowego przy Rafako? – spytał radny PO.

Grzegorz Swoboda zobowiązał się odpisać Wierzbickiemu na piśmie.

Do decyzji daleko

Wątek propozycji PKP pojawił się także na posiedzeniu rady miasta. Tam prezydent Dariusz Polowy uspokajał, że informacja pochodzi z pierwszego spotkania w sprawie remontu Stacji Racibórz i temat zmian na przejeździe Łąkową nie jest definitywnie przesądzony. Określił plany kolejarzy jako marzenie i przypomniał, że władze samorządowe decydują o układzie drogowym w mieście, a nie PKP.

(ma.w)

  • Numer: 6 (1390)
  • Data wydania: 05.02.19
Czytaj e-gazetę