Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Zachęcali, aby spojrzeć na siebie inaczej

17.12.2018 00:00 red

We wtorek 11 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Krzanowicach podsumowano projekt profilaktyczny, dotyczący przeciwdziałaniu przemocy. W przedsięwzięciu głównie uczestniczyły dzieci uczęszczające do świetlic i placówek wsparcia dziennego, ale też uczniowie szkół.

„Spójrzmy na siebie inaczej” – to tytuł projektu, w ramach którego przez kilka tygodni 120 młodych osób zamieszkujących gminę Krzanowice brało udział w licznych przedsięwzięciach. Wyjechano m.in. na obóz profilaktyczny czy organizowano zajęcia sportowe na basenie. – Zależało nam na wychwyceniu osób, które doświadczają przemocy, są same sprawcami, bądź też świadkami – mówi Danuta Adamczyk, koordynator gminnego programu rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W rozmowie z nami zauważyła, że problem przemocy jest ciężki. Działania podjęte w ramach projektu miały uzmysłowić dzieciom, że nie muszą się na nic godzić, jeśli czują, że jest coś dla nich niekomfortowe. D. Adamczyk zauważała jednak, że aby tak się zadziało, potrzebne jest dowartościowanie. – Chcieliśmy pokazać dzieciom, że mają dobre cechy i możliwość ich zgłębiania oraz szansę pokazania, że mogą się zmienić – dodała.

Wtorkowe spotkanie zgromadziło uczestników projektu, nauczycieli, opiekunów i przedstawicieli gminy na czele z burmistrzem Andrzejem Strzedullą. W MOK-u pojawił się również Tomasz Gubała, prezes Fundacji Wspomagającej Wychowanie Archezja z Krakowa. T. Gubała towarzyszył przy realizacji projektu. Podczas spotkania wygłosił prelekcję, mówił o tym, że człowiekiem wolnym jest ten, który wybiera dobro. Podkreślał, że osoby uzależnione nie są wolne, są nieszczęśliwe. Zauważał, że jedynym sensem jest miłość. Wyjaśniając to pojęcie komentował, że często zachodzi pomyłka w zrozumieniu tego słowa i jest mylone z terminem: „zakochanie”. – Zakochanie mija, inaczej byśmy oszaleli, miłość natomiast trwa – mówił. Zachęcał także do przeprowadzania eksperymentu, mianowicie powiedzeniu swoim dzieciom, np. po trudnej wywiadówce słowa: „Kocham cię”. – Jeżeli dziecko będzie zdziwione, to nie zdaliśmy testu, jeśli odpowie, to czuje się kochane – zakończył.

Podczas wtorkowego spotkania podsumowano również konkursy organizowane w ramach projektu. Wszystkie osoby otrzymały upominki, a najlepsi dyplomy oraz nagrody. Projekt był realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie – edycja 2018 r”. Pozyskana kwota wyniosła 33 tys. złotych, gmina dołożyła ponad 15 tys. złotych.

(mad)

  • Numer: 51/52 (1383/1384)
  • Data wydania: 17.12.18
Czytaj e-gazetę