Wtorek, 13 kwietnia 2021

imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina

RSS

Plac Zwycięstwa musi poczekać

11.12.2018 00:00 red

Cztery firmy zgłosiły chęć modernizacji centralnego placu w Kuźni Raciborskiej, niestety wszystkie oferty przewyższyły zakładany budżet.

O tej inwestycji mówi się już długo, na jej wykonanie jednak jeszcze poczekamy. Ogłoszony przetarg przez kuźniański magistrat cieszył się zainteresowaniem firm Niestety żadna z ofert, a wpłynęły cztery, nie mieściła się w określonej kwocie. – Mimo że jedna oferta była zbliżona do tych środków, to odpadła z przyczyn formalnych – informował na listopadowej sesji burmistrz Paweł Macha. Zlecił też swoim pracownikom ponowne rozpisanie przetargu. – Myślę, że tym razem będzie jak należy – mówił z nadzieją szef Kuźni Raciborskiej.

Przypomnijmy, nawierzchnia placu ma zostać wykonana z kostki granitowej, łupanej, w różnych odcieniach szarości oraz kolorze piaskowym. Motyw, który ma rządzić to ułożona z kostki imitacja „Rybiej Łuski” oraz „Róży Wiatrów”, przy której na końcach głównych ramion przymocowane zostaną oświetlone litery, symbolizujące kierunki świata. W planach jest również wykonanie dojścia do Dębu Katyńskiego, żeliwne kratownice, w których montowane będą pochodnie podczas uroczystości oraz fontanna posiadająca dziewięć dysz oświetlanych lampami LED. Będzie też poidełko dla ludzi i zwierząt.

Zadanie współfinansowane jest z Lokalnej Grupy Działania, całość oszacowano na 500 tys. złotych.

Zmiany przy pomnikach

Rewitalizację przechodzi również Pomnik Zwycięstwa. W części prace zostały już zrealizowane, bo oczyszczono płyty oraz zamontowano tablicę upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Kolejny etap ma być przeprowadzany w przyszłym roku. Zadanie dotowane jest ze środków Instytutu Pamięci Narodowej. Podobnie jak i skończona już renowacja pomnika przypominającego o poległych w czasie wojny, znajduje się on przy kościele św. Marii Magdaleny.

W planach jest także rewitalizacja pomnika poległych w I wojnie światowej w Rudach. Gmina złożyła wniosek o współfinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”. Rozstrzygnięcie z końcem roku 2018, realizacja początek 2019 roku.

(mad)

  • Numer: 50 (1382)
  • Data wydania: 11.12.18
Czytaj e-gazetę