środa, 29 stycznia 2020

imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego

RSS

Duda przyjął zaproszenie Polowego

04.12.2018 00:00 red

7 grudnia Prezydent RP Andrzej Duda spotka się z mieszkańcami Raciborza i regionu w Arenie Rafako. Służbom mundurowym wydano już polecenie zabezpieczenia wydarzenia.

To będzie pierwsza od pięciu lat wizyta urzędującego Prezydenta RP w Raciborzu. We wrześniu 2013 r. do Raciborza przyjechał Bronisław Komorowski. Prezydent RP spotkał się wówczas z dziennikarzami na placu budowy Zbiornika Racibórz Dolny. Tym razem wizyta Prezydenta RP skierowana jest do mieszkańców Raciborza.

Przygotowania

W czwartkowe popołudnie 29 listopada prezydent Raciborza Dariusz Polowy spotkał się z przedstawicielami kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Tematem rozmowy było ustalenie szczegółów dotyczących wizyty głowy państwa w naszym mieście. Na miejsce spotkania Andrzeja Dudy z mieszkańcami wybrano Arenę Rafako. Pracownicy kancelarii oraz funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu obejrzeli obiekt. W obchodzie towarzyszyli im prezydent Raciborza Dariusz Polowy, dyrektor OSiR Krzysztof Borkowski, a także przedstawiciele służb mundurowych z Raciborza – policji, straży pożarnej oraz straży granicznej.

Chwila na Odrę

Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami Raciborza rozpocznie się 7 grudnia o godz. 16.00. Andrzej Duda spotka się również na chwilę z samorządowcami. Rozszerzenie pobytu głowy państwa o wizytę w innych częściach miasta czy też obiad lub kolację nie jest planowane. – Grafik jest bardzo napięty – mówi nam Dariusz Polowy.

Prezydent Raciborza zamierza wykorzystać spotkanie z Andrzejem Dudą do rozmowy na temat żeglowności Odry. – Trzeba mieć świadomość tego, na jakim poziomie porusza się Prezydent Rzeczpospolitej. To są raczej kwestie międzynarodowe, a nie sprawy lokalne. Dlatego zdecydowanie będę kładł nacisk na Odrę. Jest szansa, żebyśmy byli pierwszym portem na Odrze – mówi D. Polowy.

Kontakty przede wszystkim

Andrzej Duda przyjedzie do Raciborza na zaproszenie Dariusza Polowego, który 26 listopada wystosował formalne zaproszenie w tej sprawie. D. Polowy nie ukrywa, że w organizacji wizyty pomogło mu poparcie Prawa i Sprawiedliwości. – Nie da się przecenić wartości osobistych relacji i kontaktów. Dzięki nim udało mi się doprowadzić do tego, że to zaproszenie można było wystosować z dużą dozą prawdopodobieństwa, że zostanie ono przyjęte – mówi D. Polowy.

Nowy prezydent Raciborza przyznaje, że przyjazd Andrzeja Dudy do Raciborza odbiera jako wielki zaszczyt. – Jest to dla mnie bardzo nobilitujące, że po dwóch tygodniach urzędowania będę miał szansę gościć tutaj Prezydenta Rzeczpospolitej – dodaje D. Polowy.

(żet)

  • Numer: 49 (1381)
  • Data wydania: 04.12.18
Czytaj e-gazetę