Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Kornowac najprawdopodobniej w przyszłym roku z wieżą widokową

27.11.2018 00:00 red

Po platformie widokowej znajdującej się przy ulicy Lubomskiej w Pogrzebieniu gmina planuje wybudować kolejny punkt obserwacyjny.

Inwestycja powstanie w sąsiedztwie platformy widokowej. Podobnie jak poprzedniczka, obiekt wybudowany zostanie przy współfinansowaniu ze środków zewnętrznych i wpisze się w szlak wież widokowych Euroregionu Silesia.

Obiekt będzie miał prawie 20 metrów wysokości i składać się będzie z trzech podestów widokowych. U postawy wykonana zostanie płyta betonowa; konstrukcja ma być stworzona z elementów metalowych. Ma też być zupełnie inna niż te istniejące w naszym regionie – Większość wież jest wybudowana w formie graniastosłupów, nasza będzie stożkowa – przyznaje w rozmowie z „Nowinami Raciborskimi” wójt Grzegorz Niestrój. Wartość inwestycji oszacowano na 209 tys. złotych, z czego urząd otrzyma 120 tys. złotych ze środków zewnętrznych, resztę dołoży ze swojego budżetu. Projekt realizowany jest wspólnie z czeskimi sąsiadami, miastem Odry. – W tym momencie jesteśmy w połowie procedury zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, aby przenieść nieprzekraczalną linię zabudowy i tym samym by podstawa wieży zmieściła się na naszej działce – zauważa wójt. Procedura ma zakończyć się w okolicach marca; w kwietniu najprawdopodobniej gmina będzie przystępowała do poszukiwania wykonawcy. Na październikowej sesji ubiegłego roku, kornowaccy rajcy podjęli też decyzję, aby działki, na których ma powstać wieża, figurowały w urzędowych spisach jako budowlane. Przed podjęciem zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego widniały jako tereny rolne. – W połowie przyszłego roku wieża powinna już stać – zapowiada wójt.

Jeszcze więcej miejsc z widokiem

Kornowac – Gmina z widokami – to hasło, którym promuje się kornowacki samorząd, a kolejne miejsce z widokiem ma podkreślić jego zasadność. Z nowo powstałego miejsca będziemy mogli obserwować m.in. Tworków, Bieńkowice, Sudety, Pasmo Jeseników, projektowany zbiornik Racibórz, Sudół czy Studzienną. – Widzimy, że po czeskiej stronie te wieże cieszą się dużą popularnością i tym samym poszukaliśmy tego produktu u nas i mamy nadzieję, że to będzie to – komentuje G. Niestrój, podkreślając, że obecny punkt widokowy jest ciekawą atrakcją turystyczną, miejscem spotkań, tłem sesji ślubnych czy przystankiem wielu wycieczek rowerowych. Dopytaliśmy szefa Kornowaca, czy planowane są kolejne tego typu inwestycje, dowiedzieliśmy się, że urząd myśli o stworzeniu nowych miejsc wypoczynkowych na ternie gminy, z których będzie można obserwować krajobraz. G. Niestrój nie zdradza na razie jednak więcej szczegółów.

(mad)

  • Numer: 48 (1380)
  • Data wydania: 27.11.18
Czytaj e-gazetę