Czwartek, 15 kwietnia 2021

imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

RSS

WAŻNE:

Odszedł społeczny działacz z Bieńkowic. Pożegnano Aloisa Cwika

27.11.2018 00:00 red

Alois Cwik spoczął na cmentarzu przy kościele pw. Wszystkich Świętych w Bieńkowicach. Pożegnała go rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, pojawił się również wójt Grzegorz Utracki. Uroczystości pogrzebowej przewodniczył proboszcz bieńkowickiej parafii, ks. Krystian Giemza.

Alois Cwik – rodowity bieńkowiczanin. Pasjonat historii, szczególnie regionalnej, badacz dziejów i kronikarz miejscowości. Autor książki „Bieńkowice wczoraj i dziś”. Pracował nad nią przez całe życie zawodowe, zbierał dokumenty, zdjęcia i artykuły na temat Bieńkowic i okolic oraz relacje mieszkańców, również tych, którzy wyjechali do Niemiec. Jednak dopiero po 1990 r., kiedy nie było już cenzury, zajął się badaniem przeszłości wsi na poważnie. Od końca wojny minęło wiele lat, starsze pokolenia wymierały i zbieranie informacji nie było już takie łatwe. A. Cwik zaczął od wgłębiania się w literaturę. Przeczytał historię archiprezbiteratu raciborskiego ks. Augustyna Weltzla i dostrzegł, jak kiedyś skrupulatnie odnotowywano wszystkie fakty. To go zafascynowało i jednocześnie zmobilizowało do pracy. Zasłyszane przy różnych okazjach informacje zaczął spisywać. Posegregował wszystkie wycinki z gazet, kserokopie książek. Zaczął docierać do najstarszych mieszkańców, pytając o fakty z przeszłości. Ludzka pamięć jest jednak zawodna i nie zawsze wszystkie wydarzenia da się odtworzyć. Dużo pomogła mu znajomość z ks. Franciszkiem Pawlarem, byłym krzanowickim proboszczem, który już jako emeryt zamieszkał w swoim domu w Bieńkowicach. Alois Cwik spędził z nim na rozmowach wiele czasu, a materiały historyczne, które zbierał ksiądz Pawlar były „kopalnią” informacji. Przydały się także lata nauki w niemieckiej szkole, kiedy teksty drukowano w tzw. gotyku, więc i najstarsza historia Bieńkowic dla Aloisa Cwika nie kryła tajemnic. Książka została wydana w grudniu 2009 roku.

Alois Cwik w latach 1976–1999 prezesował Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Bieńkowicach. W latach 1961–1969 radny Gromadzkiej Rady Narodowej w Bieńkowicach i Tworkowie. W latach 1978–1988 radny Gminnej Rady Narodowej w Krzyżanowicach a w latach 1994–1998 radny Rady Gminy Krzyżanowice. W latach 1960–1975 członek władz Kółek Rolniczych, także na szczeblu centralnym. W latach 1966–1978 informator Głównego Urzędu Statystycznego.

Bieńkowiczanin zmarł w sobotę 17 listopada o godzinie 21.00, miał 84 lata.

opr. (mad)

  • Numer: 48 (1380)
  • Data wydania: 27.11.18
Czytaj e-gazetę