Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Sonda Nowin. Czy hasło „Pewnie jak w banku” jest dziś aktualne?

27.11.2018 00:00 red

Wobec sytuacji do jakiej doszło w sprawie tzw. w Komisji Nadzoru Finansów, związanej z Getin Bankiem, spytaliśmy przechodniów czy ufają instytucjom finansowym; czy uważają, że długie kolejki klientów ustawiających się w raciborskim oddziale Getin Banku by wypłacić swoje pieniądze z konta czy lokaty to słuszna postawa? Na ulicach Raciborza sondę prowadzili Dawid Machecki i Mariusz Weidner.

Maria Kostka z Raciborza

Mam pieniądze w innym banku. Widziałam kolejki w Getin Banku. Wygląda jakby mieli go likwidować. Tak będzie? To nie jest jakiś byle bank, ani żadna pozabankowa firma. Wydaje mi się, że tak długo istniejący bank sobie poradzi. Uwierzyłabym w to co mówią o gwarancjach. Ale pamiątem jak było z Amber Gold. To dopiero afera. Ale to było poza systemem. Burza minie i będzie lepiej.

Andrzej Szriell

Słyszałem o tym. Gdyby to mnie dotyczyło, poradziłbym się jakiegoś prawnika co mogę zrobić jak nie chcą mi oddać pieniędzy. Mieszkam w Niemczech i tam doszło do sytuacji, gdzie bank miał kłopoty. Trzeba było się sądzić, żeby odzyskać swoje lokaty. Radzę tym co mają oszczędności zabierać je stamtąd. Ci co stoją w kolejkach to mają rację. Bankierom nie warto tak ufać.

Małgosia z Raciborza

Od wielu lat lokuję moje niewielkie finanse w państwowym banku, nigdy nie robiłam tego w prywatnym. Jestem lojalna wobec PKO i spokojna. Do innych ofert podchodzę z rezerwą. Kiedy chodzi o oszczędności, nierzadko całego życia to człowiek kieruje się innymi wartościami niż zaufanie do banku.

Młoda raciborzanka

Nie śledzę tego co się dzieje w sprawie Getin Banku. Hasło znam, ale myślę, że już nie jest takie wiarygodne jak kiedyś. W sytuacji gdzie sytuacja jest niepewna myślę, że też chciałabym wybrać swoje pieniądze z takiej instytucji. Przeniosłabym środki do innej placówki, rozejrzałabym się wpierw jakie oferują warunki. Bo jak się coś źle zapowiada, to lepiej stamtąd uciekać. Nie ufałabym w jakieś zapewnienia bankierów czy polityków. To są pieniądze, a trzeba za coś żyć.

Weronika Żymełka

Media robią przy tym dużo zamieszania. Nie trzeba się martwić, sama mam konto w tym banku. Nazwy banków się często zmieniają, ale jest stabilizacja. Nie warto panikować, nie aż tak jak to się dzieje. Wierzę w gwarancje bankowe, że system zadziała. Ufam, że nawet jak miałoby stać się coś złego, to będę zabezpieczona. Kolejki? Nie chodzę tam żeby nie oglądać. Korzystam z bankowości internetowej, tam nie widać kolejek. Tylko, że w Getin Banku zawsze były kolejki, może teraz są dłuższe.

  • Numer: 48 (1380)
  • Data wydania: 27.11.18
Czytaj e-gazetę