Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (1379) Data wydania: 20.11.18
Czytaj e-gazetę

Michał Fita: trzeba wykorzystywać potencjał raciborzan

Przyszłego wiceprezydenta Raciborza zapytaliśmy o wrażenia po obchodach Święta Niepodległości w mieście (opinia publiczna była krytycznie nastawiona) oraz na stosunkowo małe zaangażowanie mieszkańców w głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego. Kwestie związane z postrzeganiem urzędu przez raciborzan będą wkrótce codziennością w pracy Michała Fity na Batorego.

– Przypadnie panu w nowym „zarządzie” miasta funkcja zastępcy odpowiedzialnego m.in. za zagadnienia kulturalno-oświatowe. W związku z tym proszę o opinię na temat stopnia zaangażowania raciborzan w głosowanie nad projektami budżetu obywatelskiego, gdzie zagłosowało ponad 4 tys. osób. W kontekście choćby frekwencji wyborczej jest to wynik wyjątkowo niski. Co może być przyczyną tego zjawiska? Czy rodzą się w pańskiej głowie jakieś pomysły, aby kolejne głosowanie sięgnęło zdecydowanie wyższych poziomów?

– Nie zapominajmy, że jest to dopiero trzecia edycja budżetu, a więc początkowa faza rozwoju tego sposobu aktywizacji mieszkańców. W dodatku w pierwszej edycji wyłączono z dofinansowywania takie przedsięwzięcia jak remonty chodników czy budowanie parkingów, a te potrzeby uważam za szczególnie istotne z punktu widzenia mieszkańców. Dochodzi do tego fakt, że w poprzednim „rozdaniu” głosowanie nie było potrzebne, bo pieniędzy budżetowych wystarczyło na wszystkie zgłoszone propozycje. Sądzę, że trzeba cierpliwości w promowaniu budżetu obywatelskiego i rozpocząć takie działania wcześniej niż dotąd. Przyda się ich intensyfikacja. Dłuższy okres promocji pomoże popularyzacji tej idei. Ten rok nie sprzyjał „przebijaniu się” informacji o głosowaniu na projekty, bo w międzyczasie toczyła się kampania wyborcza, na której skupieni byli mieszkańcy. Wcześniej były wakacje i to był taki martwy sezon jeśli chodzi o przypominanie o walorach jakie niesie ze sobą budżet obywatelski. Myślę, że nad kalendarzem wydarzeń związanych z konstruowaniem budżetu warto popracować. Jak widać jest wiele czynników, które mogły doprowadzić do takiej, a nie innej frekwencji głosujących.

– Miał pan przyjemność uczestniczyć w oficjalnych, miejskich obchodach Święta Niepodległości. Nie tylko z perspektywy redakcji Nowin uroczystości te miały skromny charakter wobec skali wydarzenia. Jak pan je ocenia? Czy rozpoczynając pracę zamierza wrócić do tematu organizacji tych uroczystości?

– Przyznaję, że uczestnicząc w tym wydarzeniu odniosłem wrażenie, że Miasto nie wykorzystało potencjału setnej rocznicy. Zabrakło także czegoś w rodzaju protokołu dyplomatycznego obowiązującego przy składaniu kwiatów pod pomnikiem arcybiskupa Józefa Gawliny. Wszystko działo się tam w sposób przypadkowy, a przydałby się ktoś pilnujący

etykiety czy zwyczajnie porządku. Uważam, że tak wybitna postać, jaką był J. Gawlina, powinna być „motorem” działań promocyjnych w Święto Niepodległości, zarówno krzewienia postaw patriotycznych wśród mieszkańców jak i na zewnątrz. Podsumowując – sądzę, że święto zostało odfajkowane, a mogło być wykorzystane zgodnie z potencjałem. Podobnie krytycznie oceniałem całoroczne obchody 800-lecia uzyskania praw miejskich przez Racibórz. W urzędzie nie wyciągnięto wniosków z uwag kierowanych w tej sprawie przez radnych. Chciałbym aby teraz wyciągnięto takie wnioski z obserwacji, jakie formułowano po Święcie Niepodległości. Zabrakło mi „wciągnięcia” w obchody większej reprezentacji mieszkańców. To będzie dla mnie istotne np. w przyszłorocznych Dniach Raciborza, które chciałbym uczynić bardziej raciborskimi niż dotychczas organizowane. Kupowanie gotowych zestawów od agencji koncertowych nie jest najlepszym rozwiązaniem dla takich przedsięwzięć.

– W budżecie obywatelskim przepadły m.in. dwa projekty – budowa tzw. pumptrucka dla rowerzystów i renowacja skateparku. Obydwa zadania znalazły się w pańskim programie wyborczym. Czy raciborzanie głosujący na te pomysły mogą spodziewać się realizacji obu w formie inwestycji miejskich? Jeśli tak – w jakiej perspektywie czasowej?

– Rozmawiałem z autorami obu projektów i przekonali mnie do słuszności swoich planów. Sprawę skateparku traktuję nieco szerzej, wraz z tematem modernizacji i zadaszenia lodowiska, znajdującego się, tak jak skatepark, na terenie OSiR. Inwestycje w te obiekty muszą iść w kierunku wydłużenia czasu ich wykorzystywania, poza ciepłe miesiące roku. Przyznam jednak, że w pierwszej kolejności interesuje mnie realizacja, tego co wskazałem jako prioryet w moim programie wyborczym czyli inwestycje w lodowisko „Piastor”. Potrzebuje pilnych ruchów modernizacyjnych.

Pytał Mariusz Weidner