Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Kornowac: dobudowali kolejne odcinki ścieżki rowerowej

13.11.2018 00:00 red

To część projektu unijnego pod nazwą „Szlak Górnej Odry – zielone ścieżki pogranicza” realizowanego wspólnie z polskimi (Kornowac, Krzyżanowice, Lyski i Lubomia) i czeskimi gminami (Hat, Szylerzowice, Vresina oraz Bohumin). – Wspólnie aplikowaliśmy o ośrodki unijne i udało się, będzie to ścieżka od Lysek aż do naszych czeskich sąsiadów – mówi wójt Grzegorz Niestrój. W przypadku Kornowaca jest to około 2 kilometry asfaltowej ścieżki rowerowej. – Swój początek ma przy ulicy Grzybowej, czyli od granicy z gminą Lyski, aż do ulicy Wolności. W Pogrzebieniu zrobiliśmy przedłużenie ulicy Wiejskiej do ulicy Potoki – opowiada nam szef gminy.

Wójt zauważa, że mieszkańcy chętniej sięgają po rowery. – Co roku organizujemy rajd rowerowy, który coraz bardziej staje się popularny. Na bieżąco też staramy się dbać o infrastrukturę – komentuje, podkreślając, że wykonano m.in. odpowiednie oznakowania czy punkty spoczynkowe przy ścieżkach. – Myślimy też o punktach naprawczych, ale to w przyszłości – zapowiada.

Gmina na zadanie otrzymała dofinansowanie w wysokości 85 procent, resztę dołożyła ze swojego budżetu. Ukończenie ścieżki w gminie Kornowac nie oznacza finalizacji projektu. Oficjalne oddanie odbędzie się po wykonaniu dróg we wszystkich gminach, a to zaplanowano na 2020 r.

Łącznie w ramach projektu ma powstać około 16 km nowych ścieżek rowerowych. Dofinansowanie wynosi prawie 2 mln euro, całość natomiast oszacowano na trochę ponad 2 mln 352 tys. euro.

(mad)

  • Numer: 46 (1378)
  • Data wydania: 13.11.18
Czytaj e-gazetę